PLAYSTATION NETWORK HİZMET KOŞULLARI

ÖNEMLİ.

PlayStation Network 7 yaşından küçük çocuklar için uygun değildir.

7-17 yaşları arasındaysanız ebeveyniniz veya yasal vasiniz ("Sorumlu Yetişkin") bu Koşulları sizin için okumalı ve kabul etmelidir. Siz de okuyabilirsiniz. Sorumlu Yetişkinden anlamadığınız yerleri açıklamasını isteyin. Ayrıca, PSN Kurallarını www.playstation.com/legal/PSNTerms/ adresinden okuyabilirsiniz. Kurallar, bu Koşullardan daha kısadır. Kurallar, en önemli noktaları anlamanıza yardımcı olur.

BİR TÜKETİCİ OLARAK, GEÇERLİ YEREL YASALAR ÇERÇEVESİNDE HARİÇ TUTULAMAYACAK, SINIRLANDIRILAMAYACAK VEYA DEĞİŞTİRİLEMEYECEK HAKLARINIZ OLABİLİR. SÖZ KONUSU HAKLAR BU KOŞULLARDA BELİRTİLENLERDEN ÖNCELİKLİDİR.

HESABINIZI KULLANMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE.

Bu Koşulları okuyun. Sizinle ilgilenirken bu Koşullara uygun hareket edeceğiz. Herhangi biriniz bu Koşulları ihlal ederse hesabınızı ve Çocuk Aile Üyesi Hesaplarınızı askıya alabiliriz. Herhangi bir sorunuz varsa müşteri hizmetlerimizle iletişime geçin; bkz. bölüm 31.

1. Bu Koşullar ne zaman geçerlidir?

1.1. Bu koşullar PlayStation Network'teki her hesap ve bu hesapların tüm kullanımları için geçerlidir.

2. PlayStation Network nedir?

2.1. PlayStation Network aynı zamanda PSN olarak da adlandırılır. PSN, internet üzerinden sunulan bir hizmettir. Sizi diğer oyuncularla buluşturur ve çeşitli hizmetlere erişim sağlar. PSN'i kullanmak için bir hesabınızın olması gerekir. Hesap oluşturmak ücretsizdir ancak PSN üzerinden kullanılan bazı hizmetler için ücret alınır.

3. Biz kimiz?

3.1. Biz, 06020283 şirket numaralı Sony Interactive Entertainment Network Europe Limited ("SIENE") şirketiyiz. SIENE, İngiltere ve Galler merkezli bir anonim şirketidir.

4. Kimler PSN için hesap oluşturabilir?

4.1 Yalnızca 7 yaş ve üzeri kişilerin hesabı olabilir.

4.2. 7-17 yaşları arasındaysanız hesap oluşturma işleminizin Sorumlu Yetişkin tarafından kabul edilmesi ve Sorumlu Yetişkinin hesap oluştururken size yardım etmesi gerekir.

4.3. 18 yaşında veya daha büyükseniz kendiniz hesap oluşturabilirsiniz. Öncelikle kendi hesabınızı oluşturun. Ardından, Sorumlu Yetişkin olduğunuz her çocuk için ayrı hesaplar oluşturun. Etkinliklerini kişiselleştirmek için her Çocuk Aile Üyesi Hesabında Ebeveyn Kontrolleri ayarlayın. Daha fazla bilgi için aşağıdaki bölüm 11'e bakın.

5. Bu Koşulları ihlal ederseniz ne olur?

5.1. Bölüm 25'te belirtildiği gibi hesabınızın askıya alınması dahil olmak üzere çeşitli işlemler gerçekleştirebiliriz. Askıya alındığında PSN'i kullanamazsınız. Bu, ödediğiniz ürünler de dahil olmak üzere bazı Ürünleri kullanamayacağınız anlamına gelir.

6. Taahhüdümüz.

6.1. Bizim için önemli olan PSN'den keyif almanız ve PSN'i sürekli kullanabilmenizdir. Karar verirken ilgi alanlarınızı dikkate alır ve kendi ilgi alanlarımızla karşılaştırırız. Duruma uygun makul kararlar almayı amaçlarız. PSN deneyiminizi azaltmak yerine iyileştirmeye çalışırız. Size karşı adil olmayı amaçlarız.

7. Taahhüdünüz.

7.1. Bize karşı dürüst olmalısınız. Kendiniz ve herhangi bir Çocuk Aile Üyesi hakkında doğru kişisel bilgileri paylaşmalısınız. Hesap yönetimi aracılığıyla bu bilgileri güncel tutmalısınız.

7.2. Neden önemlidir?

7.2.1. Sağladığınız bilgilerin doğruluğuna güvendiğimiz için bu önemlidir. Bize verdiğiniz e-posta adreslerine önemli bilgiler göndeririz. Çocuk Aile Üyenizin doğum tarihini, deneyimlerini kişiselleştirmek için kullanırız.

7.2.2. Bize yanlış bilgi verirseniz etkilenen hesapları askıya alabiliriz. Örneğin, çocuklar kullanıyorsa yetişkin hesaplarını askıya alabiliriz. Bu durumda ücretini ödedikleriniz de dahil PSN'e ve bazı Ürünlere erişiminizi kaybedersiniz. Sizi veya Çocuk Aile Üyesini neden askıya aldığımızı ve ne yapabileceğinizi öğrenmek için müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.

8. Tanımlı Sözcükler ve İfadeler.

"Onaylı Ödeme Yöntemi": PSN'de kabul ettiğimiz ödeme yöntemleri.

"Yetkili Sistemler": Tüm oyun konsollarımız. Bunlara orijinal PlayStation, PlayStation®2, PlayStation®Portable, PlayStation®3, PlayStation®Vita, PlayStation®TV, PlayStation Classic, PlayStation®4 ve PlayStation®5 dahildir.

"Çocuk Aile Üyesi Hesabı": Doğum tarihine göre 18 yaşından küçük olan bireyin hesabı. Çocuk Aile Üyesi Hesabının yaşa göre belirlenen bazı işlevleri vardır ve Aile Yöneticisinin veya Vasinin ayarlayabildiği bir dizi Ebeveyn Kontrolü içerir. Bkz. bölüm 11. PS3 ve PS Vita'da alt hesap terimi, Çocuk Aile Üyesi Hesabı ile aynı anlama gelir.

"Çocuk Aile Üyesi": Çocuk Aile Üyesi Hesabı olan birey.

"Davranış Kuralları": Bölüm 13'te belirtildiği gibi PSN'de geçerli davranış kuralları.

"Aile Yöneticisi": Çocuk Aile Üyesi Hesabı oluşturan yetişkin hesabının sahibi Aile Yöneticisidir. Diğer yetişkin hesaplarını, "ailelerine" katılmaya davet eden bir yetişkin hesabı da Aile Yöneticisi sayılır.

"Aile Üyesi" bir "ailede" yer alan herhangi bir hesap sahibidir.

"Vasi": Aile Yöneticisi tarafından atanan, Çocuk Aile Üyeleri için Ebeveyn Kontrollerini ayarlayabilen yetişkin bir Aile Üyesidir.

"Yol Gösterici İlkelerimiz": Bölüm 6'da size verdiğimiz taahhütlerin kısa anlatımı.

"Ebeveyn Kontrolleri": Aile Yöneticisi veya Vasinin Çocuk Aile Üyelerinin deneyimlerini kişiselleştirmesini sağlayan ayarlar. Ebeveyn Kontrolleri hakkında daha fazla bilgi için: www.playstation.com/safety.

"Ürünler": PSN üzerinden kullanılabilecek tüm dijital içerik ve dijital hizmetler. Ürünler ücretsiz veya ücretli olabilir. Ürünler arasında oyunlar, müzik, filmler, abonelikler, PSN Cüzdan yükleme hizmeti ve paraları, sanal topluluklar (diğer oyuncularla etkileşime girebileceğiniz yerler) ve daha fazlası bulunur. Mevcut Ürünler, kullandığınız sisteme ve yaşadığınız yere göre değişiklik gösterir. Bazı Ürünler tercih ettiğiniz dilde mevcut olmayabilir.

"PSN Cüzdan", PlayStation Store'da kullanmak üzere hesabınıza eklediğiniz parayı tutar.

"Sorumlu Yetişkin" bir çocuğun ebeveyni veya yasal vasisi durumundaki kişidir.

"Koşullar", buradaki PlayStation Network Hizmet Koşullarıdır.

"Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik" ya da İngilizce kısaltmasıyla "UGC": (i) sizin tarafınızdan veya diğer PSN kullanıcıları tarafından oluşturulan ve/veya (ii) sizin tarafınızdan veya diğer PSN kullanıcıları tarafından paylaşılan metin, mesajlar, yorumlar, resimler, fotoğraflar, ses, müzik, videolar, oyun varlıkları, oyun videoları ve oyunla ilgili bilgiler ve diğer malzemeler.

"Cüzdan Fonları" PSN Cüzdanınızdaki bakiye.

"Cüzdana Para Yükleme" Cüzdan Fonları alma veya Cüzdan Fonları için kupon kullanma.

9. PSN kullanırken başka hangi koşullar geçerlidir?

9.1. Bu Koşullara ek olarak aşağıdaki koşullar geçerlidir ve bizimle yaptığınız sözleşmenin bir parçasını oluşturur:

9.1.1. PlayStation Gizlilik İlkesi (hangi verileri topladığımızı, nasıl kullandığımızı ve paylaştığımızı açıklar).

9.1.2. Sistem Yazılımı Lisansı (bir Yetkili Sisteme yerleşik yazılımın kullanımını yönetir).

9.1.3. Yazılım Kullanım Koşulları (Yetkili Sistemlerden biri veya daha fazlasında çalışmak üzere geliştirilmiş PlayStation oyun ve uygulama yazılımları kullanımınızı yönetir).

9.2. İlgili belgeleri www.playstation.com/legal/PSNTerms/ adresinde bulabilirsiniz.

9.3. Bazı Ürünlere (ör. oyunlar ve hizmetler) erişmek için tarafımızdan veya Ürünün yayıncısı tarafından size bildirilen özel koşulları kabul etmeniz gerekir.

9.4. Yukarıda belirtilen koşullardan herhangi birine uymazsanız bu Koşulları ihlal etmiş olursunuz.

10. Hesap güvenliğiniz.

10.1. PSN'i ve hakkınızda sahip olduğumuz bilgileri korumak için uygun teknik önlemler uygularız.

10.2. Siz de üzerinize düşeni yapmalısınız. Aşağıdakiler dışında hesabınızdaki tüm kullanımların sorumluluğu size aittir:

10.2.1. PSN'i veya hakkınızda sahip olduğumuz bilgileri güvenceye almak için uygun teknik önlemler uygulamadığımız için hesabı başka bir kişi kullanmıştır; ya da

10.2.2. Bu hesabı başka biri kullanmış ancak Bölüm 10.3'te olanlar da dahil olmak üzere bu işlemlerin yapılmasını önlemek için makul adımlar atmıştınız.

10.3. Başkalarının hesabınızı kullanmasını engellemeye yönelik bazı adımlar:

10.3.1. Her oturumun sonunda hesabınızdan çıkış yapın.

10.3.2. Yetkili Sisteminize erişimi olan herkesin hesabınızda oturum açmasını önlemek için bir geçiş kodu belirleyin.

10.3.3. Diğer çevrimiçi hizmetler için kullandığınızdan farklı ve güçlü bir şifre kullanın ve başkalarının hesabınızda harcama yapmasını önlemek için "Ödeme için Şifre İste" seçeneğini açın.

10.3.4. Bilgilerinizi asla başkalarıyla paylaşmayın.

10.3.5. Bir aile üyesi veya arkadaşınız olsa bile başkalarının hesabınızı kullanmasına asla izin vermeyin.

10.4. Bir şeyler ters giderse ne olur?

10.4.1. Başka birinin bildiğini düşünüyorsanız şifrenizi hemen değiştirin.

10.4.2. Hesabınızı başka birinin kontrol ettiğini düşünüyorsanız derhal bize bildirin.

10.4.3. PSN ile ilgili bir suç mağduru iseniz emniyet birimlerine haber verin. (Örneğin, PSN'deki ödeme bilgilerinizin başkası tarafından kullanılması.)

11. Çocuk Aile Üyeleriniz.

11.1. Her çocuk için ayrı bir Çocuk Aile Üyesi Hesabı oluşturmanız gerekir. Her biri için uygun Ebeveyn Kontrolleri belirleyin. Bkz. bölüm 12.

11.2. Çocuk Aile Üyeleri PlayStation Store'a erişebilirler. Bkz. bölüm 15. Ebeveyn Kontrollerinden biri aylık harcama limitidir. Bunu sıfıra ayarladık. Bu değeri artırabilirsiniz. Çocuk Aile Üyelerine, yalnızca satın alma akışını anladıklarından ve ayarlayacağınız değere kadar satın alma kararları verebileceklerinden eminseniz sıfırdan yüksek bir aylık harcama limiti ayarlayın.

11.3. Çocuk Aile Üyesi için harcama limiti belirleyerek (veya bunu yapan bir Vasi atayarak) bize şunu söylersiniz:

11.3.1. Çocuk, (i) satın alma; (ii) maliyet; ve (iii) çevrimiçi satın alma akışı kavramlarını anlayabilir; ve

11.3.2. tüm satın alma işlemleri için harcama limitine kadar ödeme yapmayı onaylar ve kabul edersiniz.

11.4. Her bir Çocuk Aile Üyesi Hesabı için yapmanız gerekenler şunlardır:

11.4.1. yaş da dahil olmak üzere doğru bilgiler sağlamak (bkz. bölüm 7);

11.4.1.1. Neden? Bu, onlarla ilgilenme şeklimizi etkiler. Yaşlarını, PSN'de görebilecekleri, satın alabilecekleri ve yapabilecekleri şeyleri kişiselleştirmek için kullanacağız. Ancak, PSN'de mevcut olan Ürünlerin hepsi derecelendirilmemiştir ve bazıları, Çocuk Aile Üyelerinin görebileceği yetişkin dili ve materyalleri içerir.

11.4.2. nasıl çevrimiçi davranmaları gerektiğini, başkalarına nasıl davranmaları gerektiğini (bkz. bölüm 13'teki Davranış Kurallarımız), kendilerini ve hesaplarını nasıl koruyacaklarını açıklamak;

11.4.3. uygun Ebeveyn Kontrollerini ayarlamak (bkz. bölüm 12);

11.4.4. PSN kullanımını uygun şekilde izlemek;

11.4.4.1. Neden? Çocuk Aile Üyeleriniz diğer PSN kullanıcılarından size kopyalanmayacak iletişimler alabilir.

11.4.5. Çocuk Aile Üyesi Hesaplarının tüm kullanımlarından, satın alma işlemlerinin maliyetinden sorumlu olduğunuzu kabul etmek. Aşağıdaki durumlar istisnadır:

11.4.5.1. PSN'i veya Çocuk Aile Üyelerinizle ilgili sahip olduğumuz bilgileri güvenceye alacak uygun teknik önlemler uygulamadığımız için hesabı başka birinin kullanması; ya da

11.4.5.2. sizin veya Çocuk Aile Üyenizin makul adımlar atmış olmasına rağmen hesabı başka birinin kullanması.

12. Ebeveyn Kontrolleri.

12.1. Çeşitli Ebeveyn Kontrolleri sunuyoruz. Bunları www.playstation.com/safety adresinden okuyabilirsiniz.

12.2. Ebeveyn Kontrollerimiz hakkında önemli bilgiler:

12.2.1. Vasiler Ebeveyn Kontrollerini belirleyebilir ve sizin belirlediklerinizi düzenleyebilirler.

12.2.2. Vasilerin yaptığı Ebeveyn Kontrolü değişiklikleri hakkında sizi bilgilendirmeyeceğiz.

12.2.3. Yalnızca tamamen güvendiğiniz kişileri Vasi atayın.

13. Davranış Kuralları.

13.1. Hem siz hem de Çocuk Aile Üyeleriniz, bizimle ve PSN topluluğunun diğer üyeleriyle olan tüm etkileşimlerde Davranış Kurallarımıza uymalısınız.

√ Kapsayıcı olun.

PSN; cinsel kimlik, cinsel yönelim, ırk, etnik köken, uyruk, renk, göçmenlik durumu, sosyal ve ekonomik sınıf, eğitim düzeyi, boyut, aile durumu, siyasi görüş, din, zihinsel ve fiziksel yetenek veya insanların başkalarını etiketlemek veya toplulukları bölmek için kullandığı başka herhangi bir özellikten bağımsız olarak 7 yaş üzeri herkesin kullanımına yöneliktir.

☒ Asla nefret söylemlerinde bulunmayın veya bunu desteklemeyin.

☒ Asla tehdit, zarar verme veya korkutma davranışları sergilemeyin.

Kimseye zorbalık etmeyin, kimseyi taciz etmeyin veya gizlice takip etmeyin.

√ Duyarlı olun. Yasalara uyun.

Kaba veya rahatsız edici olmayın.

Kimseyi kendisine ya da başka birine zarar vermeye teşvik etmeyin.

☒ Asla tehditkar davranmayın, yasa dışı faaliyetleri görmezden gelmeyin, bu tür faaliyetlerde bulunmayın veya bunlara önayak olmayın.

Başkalarının kimliğini kullanmayın.

☒ Asla bir başkasının gizliliğini ihlal etmeyin veya itibarını zedelemeyin.

Kimsenin fikri mülkiyetini ihlal etmeyin.

√ Sabırlı ve düşünceli olun. Nazik olun.

Bir zamanlar sizin de yeni olduğunuzu unutmayın. Bir kullanıcının ilk oyun ve topluluk deneyimlerini iyi hale getirmesine yardımcı olabilirsiniz.

√ Saygılı olun.

Her zaman aynı fikirde olamayacağınızı biliyoruz. Aynı fikirde olmadığınızı saygılı bir şekilde belirtin veya uzaklaşın.

√ Bir takım oyuncusu olun.

Birbirinize yardımcı olun. PSN'de veya bir Üründe güvenlik açığı bulursanız sorunu çözebilmemiz, sizi, başkalarını ve şirketimizi daha güvende tutabilmemiz için bize bilgi verin.

Rahatsız edici olmayın.

Hile yapmayın.

Avantaj elde etmek için Ürünler veya PSN'deki hataları, arızaları, güvenlik açıklarını veya istenmeyen mekanizmaları kullanmayın.

☒ Asla hesapları veya hesap bilgilerini veya diğer oturum açma bilgilerini paylaşmayın, satın almayın, satmayın, kiralamayın, alt lisansını vermeyin, değiş tokuş etmeyin, aktarmayın, çalmayın veya toplamayın.

Kimseye istenmeyen e-posta göndermeyin.

Kişilerinize izinleri olmadan tavsiye veya teklifler iletmeyin.

☒ Asla PSN'i veya Ürünlerini ticari faaliyetler için veya ticari faaliyetlerle ilişkilendirmeyin.

PSN'i veya PlayStation'ı itibarsızlaştıracak herhangi bir şey yapmayın.

√ Tedbirli Olun. Terbiyeli olun.

Çevrimiçi ortamda söylediğiniz ve yaptığınız şeyler diğer insanları etkiler ve gerçek hayatta sonuçlara yol açar. Çevrimiçi ortamda herhangi bir şey paylaşmadan önce düşünün. Çevrimiçi ortamda verdiğiniz bilgilerin yayılabileceğini ve bu bilgileri beklemediğiniz kişilerin görebileceğini unutmayın.

Başkaları veya kendiniz ile ilgili kişisel bilgileri açıklamayın. Bu, sizi ve onları daha savunmasız hale getirir. Kişisel bilgiler arasında telefon numaraları, e-posta adresleri ve eviniz, okulunuz veya geçici konumunuz gibi gerçek hayattaki adresler bulunur.

Erotik veya pornografik görüntüler paylaşmayın.

Başka birinin görüntüsünü izni olmadan paylaşmayın.

√ PSN'nin oyun oynamak için en güzel yer olmasını sağlamamıza yardımcı olun.

Her zaman sağduyulu ve terbiyeli olun. Başka birinin yanlış davrandığını görürseniz:

Bağlamsal şikayet bildirme araçlarımızı kullanarak onları bize bildirin. En yakın şikayet bildirme aracını kullanırsanız bildirimde bulunurken, bildiriminizi değerlendirmemize yardımcı olacak uygun kanıtları bize gönderebilirsiniz. Tabii ki bu, diğer kişilerin de sizinle ve içeriğinizle ilgili şikayet bildirebileceği anlamına geliyor. Şikayet bildirme hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.playstation.com/safety adresini ziyaret edin.

Onlarla bağlantı kurarsanız sakin ve saygılı olun. Davranışlarınızla örnek olun ve bu Şartları kendiniz ihlal etmeyin.

√ Her bir Ürüne ilişkin belirli Kurallara uyun.

14. Çevrimiçi ortamda yaptıklarınızı izler miyiz?

14.1. Evet, ancak tüm etkinlikleri izleyemeyiz ve bunu yapacağımıza ilişkin herhangi bir taahhüdümüz yoktur.

14.2. PSN etkinliğinizi takip edip kaydedebilir ve bu Koşulları ihlal eden kullanıcı tarafından oluşturulan her içeriği size bildirimde bulunmaksızın kaldırabiliriz. Diğer kullanıcılar gördüklerini kaydedebilir ve bize gönderebilirler.

14.3. Topladığımız bilgiler arasında içerikleriniz, sesli ve yazılı iletişimleriniz, oyun oynayışınıza ilişkin videolar, etkinliklerinizin zamanı ve konumu, gerçek adınız, PSN Çevrimiçi Kimliğiniz ve IP adresiniz yer alabilir.

14.4. Biz (veya bağlı şirketlerimiz) bu bilgileri işbu Şartları uygulamak, yasalara uymak, haklarımızı ve lisans verenlerimizin ve kullanıcılarımızın haklarını korumak ve topluluğumuzu korumak için kullanırız. Bu bilgileri polise veya diğer uygun yetkililere verebiliriz.

14.5. Bilgilerinizin bu şekilde kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi için www.playstation.com/legal/PSNTerms/ adresindeki Gizlilik Politikamıza bakın.

15. PlayStation Store.

15.1. Tüm hesaplar PlayStation Store'a erişebilir.

15.2. PlayStation Store'dan satın aldığınız her şeyi bizden satın alırsınız. Buna Cüzdan Fonları ve Cüzdan Fonları kullanılarak satın alınan her şey dahildir.

15.3. PSN Cüzdan fonları veya Onaylı Ödeme Yöntemini kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

15.4. Görüntülenen para birimi ve fiyata tüm dolaylı vergiler dahildir. Geçerli olan (varsa) ithalat KDV'si ve harçları, döviz ve banka veya kart ücretlerini ödemeniz gerekir.

15.5. Çocuk Aile üyeleri:

15.5.1. Çocuk Aile Üyesinin PlayStation Store'da görebileceği ve satın alabileceği derecelendirilmiş içeriği, doğum tarihlerine ve ayarladığınız Ebeveyn Kontrollerine göre filtreleriz.

15.5.2. Çocuk Aile Üyelerinin satın aldıkları Ürünlerin maliyeti PSN Cüzdanınızdan karşılanır. Bunu kabul etmiyorsanız Çocuk Aile Üyesinin harcama limitini sıfırda bırakın ve bunu değiştirebilecek bir Vasi atamayın.

15.5.3. Çocuk Aile Üyeleri, kredi kartınızdan harcama yapamaz. Satın alma işlemleri yalnızca PSN Cüzdanınızda yeterince para varsa başarılı olacaktır.

16. PlayStation Store'da Alışveriş.

16.1. Çocuk Aile Üyelerinizin PlayStation Store'un nasıl çalıştığını anladıklarından emin olun. Aşağıdakiler, belirtilenler hariç, sizin için de geçerlidir.

16.2. Ürün seçiminden satın alma onayına kadar bir dizi ekran ve talimat aracılığıyla satın alma sürecinde size rehberlik ederiz.

16.2.1. Satın alma işleminiz sırasında size gösterdiğimiz bilgileri dikkatle okuyun. Geçerli yerel yasalar çerçevesinde sahip olabileceğiniz iptal hakları üzerinde etkilidir (bkz. bölüm 17).

16.3. Son düğme "Sipariş Ver ve Öde" düğmesidir. Bu düğmeye bastığınızda:

16.3.1. Cüzdan Fonlarınız ödeme için yeterliyse PSN Cüzdanınızdan ilgili tutarı düşeriz;

16.3.2. Cüzdan Fonlarınız ödemeyi yapmak için yeterli değilse mevcut tutarı çektikten sonra kalan kısmı Onaylı Ödeme Yönteminize yansıtırız. (Çocuk Aile Üyeleri için geçerli değildir);

16.3.3. Cüzdan Fonlarınız boşsa tüm fiyatı hesabınızda saklanan varsayılan Onaylı Ödeme Yöntemine yansıtırız. (Çocuk Aile Üyeleri için geçerli değildir); ve

16.3.4. Bize sipariş verirsiniz.

16.4. Siparişinizi yerine getiremezsek şu hesaplardan tahsil edilen tüm tutarları iade ederiz:

16.4.1. PSN Cüzdan ise PSN Cüzdana;

16.4.2. İşlemi yapamayacağımız Onaylı Ödeme Yöntemlerinden biri olmadığı müddetçe Onaylı Ödeme Yöntemi ise ilgili ödeme yöntemine. Aksi halde ücret iadesi PSN Cüzdanınıza yapılır.

16.5. Ürünleri özel amaçla kullanmak üzere kişisel bir lisans satın alırsınız. Geçerli yerel yasalarınız tarafından zorunlu kılınmadığı sürece bu lisansı aktaramazsınız.

16.5.1. Bu, Ürünü, lisansta açıklanan şekilde kullanabileceğiniz ancak Ürünün sahibi olmadığınız anlamına gelir.

16.5.2. Satın alma akışı sırasında lisans koşullarını nerede bulabileceğinizi belirtiriz.

16.6. Satın alma hesabını silerseniz veya kapatırsanız Ürüne erişme ve Ürünü kullanma hakkını kaybedebilirsiniz. Satın alma hesabını bu Koşulların ihlali nedeniyle askıya alırsak askıya alma süresi boyunca Ürüne erişme ve Ürünü kullanma hakkını kaybedebilirsiniz.

16.7. Ürünü yayınlayan bir üçüncü taraf ise Ürünü kullanmak için PSN hesabınızı, ilgili üçüncü tarafta sahip olduğunuz bir hesapla bağlamanız veya ilişkilendirmeniz gerekebilir. Ürün, satın alma hesabının yanı sıra söz konusu üçüncü taraf hesabıyla da ilişkilendirilebilir. Üçüncü taraf hesabının PSN hesabınızla olan bağlantısını kaldırırsanız veya üçüncü taraf hesabınız kapatılırsa ya da silinirse Ürüne erişiminizi kaybedebilirsiniz.

17. Satın alma işlemlerimi sadece fikrimi değiştirdiğim için iptal edebilir miyim?

17.1. Evet, sınırlı durumlarda ve belirli zaman aralıklarında talep ettiğinizde bunu yapabilirsiniz. www.playstation.com/store-cancellation-policy adresindeki İptal Politikamıza bakın.

17.2. Satın alma işlemleriniz sırasında size gösterdiğimiz bilgileri dikkatle okuyun. Satın aldığınızda, size bilgi sağlar ve geçerli yerel yasalar kapsamında sahip olabileceğiniz cayma haklarını sınırlandıran bir süreç izleriz.

17.3. Cayma hakları açıklanmıştır. Bazı ülkelerde, yerel yasalar çevrimiçi Ürün satın aldığınızda fikrinizi değiştirmek, satın alma işleminizi iptal etmek ve para iadesi almak için zamanınız olduğunu belirtmektedir. Örneğin Avrupa Ekonomik Alanı'ndaki ülkelerde:

17.3.1. Dijital içerik satın aldığınızda (oyun veya film gibi), işleminizden sonraki 14 gün içinde herhangi bir nedenle iptal edebilirsiniz

17.3.2. Hizmet satın aldığınızda (abonelik veya Cüzdan Fonları gibi), işleminizden sonraki 14 gün içinde herhangi bir nedenle iptal edebilirsiniz.

17.3.3. Ancak yasa ayrıca, dijital içeriğin anında sunulmasına veya hizmetin anında tedarik edilmesine onay vermeniz halinde bunları anında sağlayabileceğimizi, bu siparişleri iptal etme hakkınızı kısıtlayabileceğimizi ve bunun iptal haklarınızı nasıl etkilediğini size açıklamamız gerektiğini de belirtir.

17.3.4. Müşterilerimizin çoğu satın aldıkları ürünleri hemen kullanmak istediği için satın alma akışlarımızı, dijital içerik ve hizmetlerin anında sunulmasına onay vereceğiniz şekilde tasarlar ve bunun iptal haklarınızı nasıl etkilediğine dair size net bilgiler sağlarız.

17.4. Dolayısıyla, bir Ürün arızalı değilse veya bizden alışveriş yaptığınızda geçerli yerel yasalar kapsamında siparişinizi iptal etmek için başka haklarınız yoksa:

17.4.1. İçeriği indirmeye başladıktan sonra fikrinizi değiştiremez ve dijital içerik satın alma işleminizi iptal edemezsiniz; ve

17.4.2. Abonelik hizmetleri konusunda fikrinizi 14 gün içinde değiştirebilir ve satın alma işleminizi iptal edebilirsiniz ancak iade edilecek tutar satın alma işlemi için ödediğiniz tutardan düşük olabilir (hizmeti kullandığınız sürenin ücreti kesilir).

18. PSN Cüzdan.

18.1. Biz banka değiliz ve PSN Cüzdan da bir banka hesabı değil. Cüzdan Fonları faiz getirmez. Cüzdan Fonlarının PSN dışında bir değeri yoktur. Cüzdan Fonlarını yalnızca tarafımızdan satılan Ürünleri satın almak için kullanabilirsiniz. Cüzdan Fonlarını nakit para olarak kullanamaz veya başka kişilere aktaramazsınız.

18.2. PSN Cüzdan fonlarını, ekledikten sonraki 36 ay içinde kullanmıyorsanız ülkenizdeki yerel yasaların izin vermesi halinde kullanım süreleri dolabilir. Cüzdan Fonlarınızın süresi dolmadan önce size e-posta ile bildirimde bulunuruz ve böylece bu süre dolmadan kullanabilirsiniz.

19. Ödeme Yöntemleri.

19.1. Bir işlem için kullandığınızda kredi kartı, bankamatik kartı ve PayPal hesap bilgilerinizi saklarız. Bunları hesap ayarlarınızdan silmediğiniz sürece gelecekteki satın alma işlemleri için kullanırız.

19.2. Ödeme kartınızın 3 haneli güvenlik numarasını saklamayız. Gelecekteki satın alma işlemleri için giriş yapmanız gerekmez.

19.3. Diğer Onaylı Ödeme Yöntemlerinde, her ürün satın aldığınızda bilgileri girmeniz gerekebilir.

19.4. Mobil faturalandırmayla bir Ürün satın aldığınızda mobil ağ sağlayıcınız, satın alma tutarını size yansıtır. En üst seviyeden mesajlaşma ücreti yansıtabilirler.

20. Ters İbraz.

20.1. Ödeme hizmeti sağlayıcınız (ör. banka veya PayPal gibi ödeme yöntemi tedarikçiniz) yaptığınız bir ödemeyi geri çevirdiğinde ters ibraz gerçekleşir. Sağladığımız Ürünler için bize ödenen tutarın ters ibraz edilmesi halinde ters ibraz tutarına eşit bir borç ortaya çıkar.

20.2. Ters ibraz, dolandırıcılık veya hesap devrinden şüphelendiğinizi belirtebileceğinden, inceleme sırasında hesabınızı veya konsolunuzu korumak için askıya alırız. Ters ibraz için yasal bir neden yoksa borç geri alınana kadar hesabınız askıda kalır. Tarafımıza borçlandığınız tutarı PSN Cüzdanınızdan tahsil edebiliriz.

21. Bazı Ürünler için Özel Koşullar geçerlidir.

Genel.

21.1. Sattığımız ürünler Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Hindistan, Rusya ve Okyanusya dışında satılmak üzere lisanslanmış Yetkili Sistemler ve yazılımlarla çalışmayabilir.

21.2. Aksi belirtilmediği sürece, hiçbir Ürün ticari değildir; yalnızca evde kullanıma yöneliktir.

Oyunlar.

21.3. Bazı oyunlar ve uygulamalar şunları satın almanıza olanak tanır:

21.3.1. PlayStation Store'dan ürünler; ya da

21.3.2. doğrudan oyunun veya uygulamanın yayıncısından gelen diğer şeyler.

21.3.2.1. Yayıncıdan herhangi bir şey satın almak için Cüzdan Fonlarını kullanamazsınız ve yayıncıda bir ödeme yöntemi kaydetmeniz gerekir.

21.3.2.2. Çocuk Aile Üyesinin hesabına yönelik harcama limiti, yalnızca PlayStation Store'dan yapılan satın alımlar için geçerlidir.

21.4. Bazı Ürünler çevrimiçi çok oyunculu modlar, liderlik tabloları veya iletişim olanakları gibi çevrimiçi hizmetler sunar.

21.4.1. Çevrimiçi çok oyunculu oyunlara erişmek için size (veya PS4'ünüzü "ana konsol" olarak tanımlamış ya da varsa PS5'inizde "Çevrimdışı ve Ev Paylaşımı" ayarının etkinleştirildiği başka bir hesaba) ait etkin bir PlayStation Plus aboneliğinin olması gerekir.

21.4.2. Çevrimiçi hizmetler süresiz sunulmaz.

21.4.2.1. Çevrimiçi bir hizmeti sonlandırmaya karar verirken Yol Gösterici İlkelerimizi uygularız. Sonlandırma işlemi hakkında size önceden bildirimde bulunacağız.

21.4.2.2. Üçüncü taraflardan, yayınladıkları oyunlar için kapatma işlemi ile ilgili size ayrıntılı bildirimde bulunmalarını isteriz.

Abonelikler.

21.5. Abonelikler süresiz devam eder. Siz iptal edene kadar otomatik olarak düzenli aralıklarla ücret yansıtırız. Sürekli ücretleri, faturalandırma sıklığını ve satın almadan önce nasıl iptal edileceğini açıklarız. Her ödemenin süresi gelmeden önce e-posta göndeririz.

21.6. Denemeler ücretli aboneliklere dönüştürülür. Deneme süresi sona ermeden iptal etmediğiniz takdirde abonelik ücretleri tahsil edilir. Bunu, sürekli ücretleri, faturalandırma sıklığını ve deneme sürümünü almadan önce nasıl iptal edileceğini açıklarız.

21.7. Düzenli abonelik ücreti ödemek için yeterli Cüzdan Fonu yoksa bakiyeyi varsayılan ödeme yönteminize (varsa) yansıtırız.

21.7.1. Bu, Çocuk Aile Üyeleri tarafından yapılan alışverişler için geçerli değildir.

21.8. Her fatura döneminin sonunda ve deneme süresinin sonunda bir sonraki dönemin abonelik ücretlerini alırız. Aşağıdaki durumlarda bu gerçekleşmez:

21.8.1. Deneme süresi veya geçerli faturalama dönemi sona ermeden önce aboneliği iptal ederseniz.

21.8.2. PSN Cüzdanınızda yeterli paranız yok ve kayıtlı bir ödeme yönteminiz bulunmuyor.

21.8.3. Aboneliği herhangi bir nedenle sonlandırırsak.

21.9. Bir abonelik için ödemeniz başarısız olursa takip eden birkaç gün sizden ödeme almaya çalışabiliriz.

21.9.1. Bu süre içinde abonelik hizmetine erişebilirsiniz.

21.9.2. Fatura döneminiz değişmez. Ödeme alma denemesi başarılı olursa gelecek ödeme tarihi ilk ödeme işlemi başarısız olmamış gibi devam eder.

21.10. Aboneliğinizin fiyatını (artacak veya azalacak şekilde) abonelik ürünündeki değişiklikleri ve aboneliği sağlama ücretimizi yansıtmak, aboneliğin geçerli bir hizmet olmaya devam etmesini sağlamak veya döviz kurlarındaki değişiklikler, yerel vergiler veya enflasyon gibi pazar değişikliklerine yanıt vermek amacıyla değiştirebiliriz.

21.10.1. Herhangi bir fiyat artışı durumunda sizi en az 60 gün önceden e-posta ile bilgilendireceğiz. Fiyat artışı geçerli olmadan aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.

21.11. Zaten bir aboneliğiniz (ücretli veya ücretsiz deneme sürümü olarak) varsa ve aynı hizmet için başka bir abonelik satın alırsanız geçerli aboneliğiniz geçerli faturalandırma döneminin sonunda sona erer ve yeni abonelik başlar.

21.12. Abonelik paketindeki Ürünler abonelik döneminiz boyunca değişiklik gösterebilir. Yaş, coğrafi sınırlamalar ve diğer kısıtlamalar nedeniyle paketteki tüm Ürünlere erişemeyebilirsiniz. Bazı Ürünler, abone olmayan kullanıcılara ayrıca satılabilir.

Ön Siparişler.

21.13. Ön siparişinizi verdiğiniz tarihte ön siparişler için ödeme yapmanız gerekir.

21.14. Ön siparişinizi iptal edebilir ve satın alma noktasında ve bölüm 17'de açıklandığı şekilde para iadesi alabilirsiniz. Bir ön siparişi iptal ederseniz ön siparişle birlikte sunulan promosyon ürünlerine hak kazanamazsınız.

Sanal Para.

21.15. Bazı oyunlar kurgusal para birimleri ("VC") içerir. Oyuna bağlı olarak oyun yoluyla sanal para kazanabilir veya PlayStation Store'dan sanal para satın alabilirsiniz. VC yalnızca oyun içi kullanıma yöneliktir. Oyun içinde diğer oyun içi öğeler, deneyimler veya işlevlerle takas edebilirsiniz.

21.16. Şunları yapmamalısınız:

21.16.1. oyun dışında sanal para satmak, satın almak, aktarmak veya kullanmak;

21.16.2. oyun tarafından sağlanmadığı sürece sanal parayla veya sanal para için bahis oynamak (örneğin, "görsel ile bahis");

21.16.3. para veya para karşılığı sanal para takas etmek veya kullanmak.

21.17. VC süresinin geçmesi:

21.17.1. Belirli bir süre sonra sanal paranın süresi dolabilir (oyun yayıncısının koşullarına bakın).

21.17.2. Bir oyunun çevrimiçi sunucuları kapatıldıktan sonra sanal para kullanılamaz.

21.17.3. Oyun yayıncılarından, sanal paralar kullanılamaz hale gelmeden size bildirimde bulunmalarını isteriz. Böylece, bu süre sona ermeden sanal paralarınızı kullanabilirsiniz. Bildirim oyun içi mesaj, PSN bildirimi veya e-posta ile yapılabilir.

22. Oluşturduğunuz ve Paylaştığınız İçerikler.

22.1. Bazı Ürünler, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri bizimle ve diğer oyuncularla paylaşmanıza olanak tanır.

22.2. Sizin tarafınızdan oluşturulan içerik size aittir. Ancak, izin almadan bunu ticari olarak kullanmamalısınız. Bizden ve ilgili durumlarda Ürünün yayıncısından onay almanız gerekir. Bunun nedeni, oluşturduğunuz içeriğin hazırlama ve paylaşma şekliniz nedeniyle bize veya Ürünün yayıncısına ait olabilecek bir yazılım ya da fikri mülkiyetle bağlantılı olabilmesidir.

22.3. Size ait kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri paylaştığınızda:

22.3.1. PSN'de görünür hale getirebiliriz.

22.3.2. Web sitelerimiz ve bağlı şirketlerimizin web siteleri gibi diğer yerlerde de görünür hale getirebiliriz.

22.3.3. Diğer kullanıcılar tarafından içeriğin size ait olduğunun bilinmesi vb. gibi amaçlarla biz ve bağlı şirketlerimiz, çeşitli cihazlarda iyi bir şekilde görüntülenmesi için Çevrimiçi Kimliğinizi (ya da kullanmayı tercih ederseniz gerçek adınızı) eklemek gibi çeşitli nedenlerle kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri değiştirebiliriz.

22.3.4. Başkaları da etkileşim kurabilir ve yorum yapmak, değiştirmek, silmek veya yeniden paylaşmak gibi işlemler yapabilir.

22.3.5. Biz ve bağlı şirketlerimiz:

22.3.5.1. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri lisanslayabilir, satabilir veya başka bir şekilde ticari olarak kullanabiliriz (örneğin, tek başına veya diğer kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerle birlikte erişim için abonelik satmak);

22.3.5.2. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerle bağlantılı reklam geliri elde edebiliriz;

22.3.5.3. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri Ürünler ve diğer PlayStation® ürün ve hizmetlerini tanıtırken kullanabiliriz;

22.3.5.4. Yasaya uymak veya bu Koşullar kapsamındaki haklarımızı kullanmak için gerekli olan durumlarda kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri değiştirebilir veya silebiliriz.

22.4. Size ait kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri kullanmak için bölüm 22.3'te açıklandığı gibi herhangi bir ödeme yapmayız.

22.5. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikleri paylaşarak söz konusu içerikler için gerekli tüm haklara sahip olduğunuzu ve bu bölüm 22'de belirtilen hakları verdiğinizi kabul etmiş olursunuz.

22.6. Bir Ürün lisansı, ilgili Üründe kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerin nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi verebilir.

23. PSN'i veya ürünleri satın aldıktan sonra değiştirir miyiz?

23.1. Bazen evet ancak bunu Yol Gösterici İlkelerimizi çerçevesinde yaparız.

23.2. Geri bildirimleriniz ve gözlemlerimize dayanarak PSN'i zaman zaman değiştiririz. Hataları ve kusurları düzeltmek, verimliliği ve güvenliği artırmak gibi konularda değişiklikler yaparız. PSN'deki ürünlerde de değişiklik yapılabilir. Değişiklikler, yeni işlevler ekleyebilir veya mevcut işlevleri kaldırabilir.

23.3. Değişiklikler, aşağıdakiler dahil olmak üzere farklı şekillerde yapılabilir:

23.3.1. İnternete bağlandığınızda ve/veya hesabınızda oturum açtığınızda Yetkili Sisteminize önemli güncellemeleri otomatik olarak yükleyebiliriz.

23.3.2. Güncellemeleri manuel olarak veya Yetkili Sisteminizi otomatik olarak ayarlayacak şekilde indirebilirsiniz. Güncellemeler hakkında açıklama sunarız.

23.3.3. Her iki durumda da güncellemeler veri kaybına neden olabilir. Bu tür bir kaybın kalıcı olmadığından emin olmak için Yetkili Sisteminizde depolanan kişisel fotoğraflarınızı, müziklerinizi, videolarınızı veya diğer verileri yedeklemeniz gerekir.

23.4. Herhangi bir güvenlik olayını araştırmak ve sistem bakımı ve yükseltmeleri yapmak gibi nedenlerle PSN'i ve/veya mevcut Ürünleri hizmet dışına almamız gerekebilir. Yol Gösterici İlkelerimizi uygularız. Bu durumdaki yükümlülüğümüz için bölüm 26'ya bakın.

24. Hesabınızın kapatılması.

24.1. Bölüm 31'teki bilgileri kullanarak bizimle iletişime geçebilir ve hesabınızı kapatabilirsiniz.

24.2. Hesabınız en az 36 ay kullanılmamışsa hesabınızı kapatabiliriz. Bunu yalnızca ülkenizde geçerli yerel yasaların izin verdiği durumlarda yaparız.

24.3. Hesabınız kapatıldıktan sonra PSN'e erişemez veya bu hesapla satın alınan Ürünleri kullanamazsınız. Hesabın kapatılması geri alınamaz.

25. Bu Koşulları ihlal ederseniz veya hesabınızın güvenliğinin ihlal edildiğini düşünürsek ne yaparız?

25.1. Bu sonuca varılması için makul gerekçeler varsa

25.1.1. Ya:

25.1.1.1. Siz;

25.1.1.2. Çocuk Aile Üyelerinizden biri; ya da

25.1.1.3. Yetkili Sisteminizi kullanma izni verdiğiniz hesap sahipleri;

Bu hizmet koşullarını ihlal etmiştir; ya da

25.1.2. Hesabınız ele geçirilmiştir (ör. dolandırıcılık nedeniyle bir ters ibraz başlattığınızda);

Sizi, çıkarlarımızı ve diğer kullanıcıların çıkarlarını korumak için mevcut durumda makul olan tüm eylemleri gerçekleştirebiliriz.

25.2. Eylemlerimiz şunlar için geçerli olabilir:

25.2.1. kullandığınız tüm Yetkili Sistemler;

25.2.2. hesaplarınız;

25.2.3. Çocuk Aile Üyesi Hesaplarınız; ve

25.2.4. kullandığınız bir Yetkili Sistemdeki diğer hesaplar.

25.3. Eylemlerimiz şunları içerir:

25.3.1. hesap şifrelerini sıfırlama;

25.3.2. abonelikleri durdurma veya askıya alma;

25.3.3. bazı veya tüm Ürünlere erişimi askıya alma;

25.3.4. hesapları askıya alma;

25.3.5. yetkisiz kullanımı durdurmak amacıyla Yetkili Sistemlere güncelleme yükleme;

25.3.6. Yetkili Sistemlerin PSN'e bağlanmasını önleme; ve

25.3.7. size karşı devlet, cezai ve/veya özel yasal işlemler gerçekleştirme, başlatma ve/veya bu tür bir faaliyette bulunma.

25.4. Uygun eyleme karar verirken Yol Gösterici İlkelerimizi uygularız.

25.5. Harekete geçmekte geç kalır veya ihlal karşısında harekete geçmezsek bu, ilerleyen bir tarihte söz konusu ihlal için işlem yapmayacağımız anlamına gelmez.

26. Aksi durumlarda size karşı yükümlülüğümüz.

26.1. Bir tüketici olarak, geçerli yerel yasalar çerçevesinde hariç tutulamayacak, sınırlandırılamayacak veya değiştirilemeyecek haklarınız olabilir. Bu haklar, bu bölüm 26'daki her maddeye göre önceliklidir.

26.2. Bu Şartlar:

26.2.1. Tüketici olarak, geçerli yerel yasalar kapsamında sahip olduğunuz yasal garantileri veya güvenceleri etkilemez; ya da

26.2.2. ilgili yerel yasalarınız kapsamında hariç tutmamıza veya sınırlandırmamıza izin verilmediği müddetçe, yükümlülüğümüzü hiçbir şekilde hariç tutmaz veya sınırlandırmaz.

26.3. Bölüm 26.1 ve 26.2'ye tabi olan bir tüketicisiyseniz sorumluluğumuzu sizinle şu şekilde sınırlarız:

26.3.1. Neden: Bizim ihlalimiz veya çalışanlarımızın, görevlilerimizin ya da alt yüklenicilerimizin ihlalleri nedeniyle ölüme veya kişisel yaralanmaya yol açarsak.

Yükümlülüğümüz: Sınırsız.

26.3.2. Neden: Dolandırıcılık yaparsak, hileli hatalı sunum yaparsak veya büyük ihmallerde bulunursak.

Yükümlülüğümüz: Sınırsız.

26.3.3. Neden: Kayba uğramanıza neden olursak ve söz konusu kayıp geçerli yerel yasalar çerçevesinde sınırlanamazsa.

Yükümlülüğümüz: Sınırsız.

26.3.4. Neden: Ücreti ödenmiş Ürünü teslim etmezsek.

Yükümlülüğümüz: Ürün için ödediğiniz tutarı iade ederiz.

26.3.5. Neden: Ücreti ödenmiş bir Ürünü teslim edersek ancak ürün hatalıysa.

Yükümlülüğümüz: Hatalı Ürünler konusunda size karşı sorumluluğumuz, ürünün ne kadar hatalı olduğuna bağlıdır.

Bir Ürün hatalıysa her zaman onarmaya veya değiştirmeye çalışırız.

Ancak Ürün, geçerli yerel yasalar kapsamında reddetme hakkına sahip olmanızı sağlayacak kadar hatalıysa ve reddetmeyi seçerseniz ödediğiniz ücretin tamamını iade ederiz. Ürünü tutmak isterseniz ücretin bir kısmını iade ederiz. Dilerseniz yeni bir Ürün talep edebilirsiniz.

Ürünü reddetme hakkınız yoksa ancak makul bir süre içinde veya büyük rahatsızlık vermeden düzeltemez veya değiştiremezsek ücretin tümünü veya bir kısmını iade ederiz.

Kısmi geri ödemeleri, Ürünün fiyatıyla Ürünün teslim edildiği hali arasındaki farka göre hesaplarız.

Ayrıca hatalı Ürünün neden olduğu makul, öngörülebilir kayıp veya hasar için tazminat hakkınız da olabilir.

Ürünler nasıl düzeltilir?

Bir Ürün hatalıysa genellikle yama adı verilen bir işlemle düzeltilebilir. Yama, kodu internet üzerinden günceller. Kendi üretimimiz olmayan ürünler sattığımızdan yamalar bizim için başkaları tarafından hazırlanır. Bunun her zaman ve makul bir süre içinde yapılmasını sağlamaya çalışırız.

26.3.6. Neden: Ücretsiz bir ürünü teslim etmezsek veya teslim ettiğimiz ücretsiz Ürün hatalıysa.

Yükümlülüğümüz: Yol Gösterici İlkelerimizi uygularız ve Ürünü yeniden teslim etmek veya Ürüne yama uygulamak için makul girişimlerde bulunuruz.

26.3.7. Neden: Bilgisayar korsanlarının faaliyetleri de dahil olmak üzere PSN'in, hesabınızın, Çocuk Aile Üye Hesaplarınızın veya Ürünlerinizin kötü amaçlı veya yetkisiz kullanımı.

Yükümlülüğümüz: Bu, bizim ihmalimiz veya çalışanlarımızın, temsilcilerimizin veya alt yüklenicilerimizin ihmalinden kaynaklanmadığı sürece size karşı sorumlu olmayız.

26.3.8. Neden: Ürünün kullanılamaması.

Yükümlülüğümüz: Bir arızadan kaynaklanıyorsa yukarıdaki bölüm 26.3.5 ve 26.3.6'ya bakın.

Ürün değiştiyse aşağıdaki bölüm 26.3.10'a bakın.

PSN'in kullanılamamasından kaynaklanıyorsa bu bizim ihmalimiz veya çalışanlarımızın, temsilcilerimizin ya da alt yüklenicilerimizin ihmalinden kaynaklanmadığı sürece, size karşı sorumlu olmayız.

26.3.9. Neden: PSN'i geçici olarak kullanamama.

Yükümlülüğümüz: Bu, bizim ihmalimiz veya çalışanlarımızın, temsilcilerimizin veya alt yüklenicilerimizin ihmalinden kaynaklanmadığı sürece size karşı sorumlu olmayız.

26.3.10. Neden: PSN veya Ürünlerin özelliklerini değiştirirsek veya kaldırırsak.

Yükümlülüğümüz: Yol Gösterici İlkelerimizi uyguladıysak size karşı sorumlu olmayız.

26.3.11. Neden: Bu Koşullarda, Yazılım Kullanım Koşullarımızda veya Gizlilik İlkemizde önemli bir değişikliği kabul etmemeniz veya PSN'i kalıcı olarak kapatmamız durumunda hesabınızı kapatırsanız.

Yükümlülüğümüz: Kullanılmamış PSN Cüzdan fonlarınızı iade ederiz ve aboneliklerinizin kalan süresi için eşit dağıtılmış para iadesi yaparız.

26.3.12. Neden: Makul kontrolümüz dışındaki herhangi bir olay ("Mücbir Sebepler" veya "Doğal Afet" olarak da bilinir).

Yükümlülüğümüz: Size karşı sorumlu olmayız.

26.3.13. Neden: Aşağıdaki durumlar uygulanmış olsaydı kaçınılacak hasar:

- Size ücretsiz olarak sunulan bir güncellemeyi uygulamanıza yönelik tavsiyemize uysaydınız; ya da

- Kurulum talimatlarını izleseydiniz; ya da

- Minimum sistem gereksinimlerine uysaydınız.

Yükümlülüğümüz: Size karşı sorumlu olmayız.

26.3.14. Neden: Kâr kaybı, iş kaybı, iş kesintisi veya iş fırsatının kaybedilmesi gibi iş kayıpları.

Yükümlülüğümüz: Size karşı sorumlu olmayız.

26.3.15. Neden: Bu Koşulları ihlal etmemizden kaynaklanmayan ve aksi yukarıda ele alınmayan kayıplarınız.

Yükümlülüğümüz: Size karşı sorumlu olmayız.

26.3.16. Neden: Yukarıda değinilmeyen her durumda.

Yükümlülüğümüz: Sorumluluğumuz 100 £ (veya yerel para birimi eş değerini) veya daha yüksekse kullanılmamış Cüzdan Fonu miktarını aşamaz.

26.4. PSN'i tüketici dışı kullandığınız ölçüde:

26.4.1. Sorumluluğumuzu şu hallerde sınırlandırmayız: (i) ihmalimizden veya çalışanlarımızın, görevlilerimizin ya da alt yüklenicilerimizin ihlallerinden kaynaklanan ölüm veya kişisel yaralanma; (ii) dolandırıcılık veya hileli hatalı sunum yapmamız; (iii) yürürlükteki yerel yasalar uyarınca sınırlanamayacak veya hariç tutulamayacak yükümlülükler.

26.4.2. bölüm 26.4.1'e tabi olarak şu konularda sorumluluk kabul etmeyiz (i) kâr kaybı; (ii) satış veya iş kaybı; (iii) anlaşma veya sözleşme kaybı; (iv) öngörülen tasarruf kaybı; (v) yazılım kaybı veya bozulması; (vi) veri veya bilgi kaybı; (vii) iyi niyet kaybı veya zararı; ve (viii) herhangi bir dolaylı veya sonuç olarak oluşan kayıp.

26.4.3. bölüm 26.4.1'e tabi olmak üzere, bu Koşullar çerçevesinde veya bağlantılı olarak size karşı sorumluluğumuz haksız muamele (ihmal dahil), yasal yükümlülüklerin ihlali veya diğer durumlarda 100 £'u (veya yerel birimdeki eş değerini) ya da daha yüksek olması halinde kullanılmamış Cüzdan Fonlarını aşamaz.

27. Fikri Mülkiyet Hakları ("IP") Mülkiyet ve Kullanımı

27.1. Yetkili Sistemler, PSN ve Ürünlerimizdeki tüm IP'lere ilişkin lisanslar veya ruhsatlar tarafımıza aittir.

27.2. Ürünlerindeki tüm IP'lere ilişkin lisanslar veya ruhsatlar diğer şahıslara aittir.

27.3. Yetkili Sistemler, PSN ve Ürünleri YALNIZCA aşağıdaki şekilde kullanmalısınız:

27.3.1. Bu Koşullar veya Ürün lisansında belirtilen şekillerde; veya

27.3.2. Geçerli yerel yasalar kapsamında açıkça izin verildiği şekilde.

27.4. IP'mizi ve Yetkili Sistemlerimizin, PSN'imizin ve Ürünlerimizin güvenliğini ciddiye alır ve onları tehdit eden kişileri inceleriz.

27.5. Çalınan veya yasa dışı yollarla elde edilen Yetkili Sistemleri veya Ürünleri kullanmayın.

27.6. Yetkili Sistemler, PSN veya Ürünler ile ilgili olarak aşağıdakilerden hiçbirini yapmayın:

27.6.1. başka platformda çalıştırmak;

27.6.2. çalışmalarını kesmek;

27.6.3. izinsiz donanım veya yazılım kullanmak;

27.6.4. kimlik doğrulama, şifreleme veya güvenlik önlemlerinden kaçınmak;

27.6.5. size veya bir Çocuk Aile Üyesine ait olmayan bilgilere erişmek;

27.6.6. hesapları veya hesap bilgilerini veya diğer oturum açma bilgilerini paylaşmayın, satın almayın, satmayın, kiralamayın, alt lisansını vermeyin, değiş tokuş etmeyin, aktarmayın, çalmayın veya toplamayın ya da

27.6.7. başkalarının bunları yapmasına yardımcı olmak.

27.7. Yetkili Sistemler, PSN veya Ürünlerden türev çalışmalar oluşturmayın.

27.8. Yetkili Sistemleri, PSN'i veya Ürünü hack'lemeyin, crack işlemi uygulamayın, şifrelerini çözmeyin, ters mühendislik işlemi yapmayın, kaynak koda dönüştürmeyin veya parçalarına ayırmayın ya da başkasının bunları yapmasına yardımcı olmayın. Bu kısıtlama, zorunlu geçerli yerel yasalar kapsamında izin verilen en geniş ölçüde geçerlidir.

27.9. Yetkili Sistemleri, PSN'i ve Ürünleri ticari olarak kullanmayın, bunların kullanımı için ücret talep etmeyin veya IP sahibinden onay almadan herkese açık bir performans sunmayın.

27.10. Yetkili Sistem, PSN veya Ürünün ilan edilen özelliklerini bu lisansa uygun olarak kullanıyorsanız bölüm 27.7, 27.8 ve 27.9'u ihlal etmiş olmazsınız.

27.11. Bu Koşullar kapsamında izin verilmeyen herhangi bir şey yapmaya çalışmadan önce geçerli yerel yasalar kapsamında açıkça izin verildiğini doğrulamak için yasal tavsiye almanızı öneririz.

28. Bu Koşulları değiştirir miyiz? Değiştiğinde ne olur?

28.1. Evet, bu Koşullarda değişiklik yapabiliriz.

28.2. Değişiklikler sizin için önemli veya zararlı ise PSN'e tekrar giriş yapmadan önce yeni Koşulları kabul etmenizi isteriz. Çocuk Aile Üyeniz ana kullanıcıysa yeniden oturum açabilmesi için bunları kabul etmeniz gerekebilir.

28.3. Küçük değişiklikler olması durumunda size değişiklikleri makul bir şekilde bildiririz; örneğin PSN'e giriş yaptığınızda, PSN mesajı veya e-posta yoluyla bir gönderi yayınlarız. Siz veya Çocuk Aile Üyeleriniz, değişiklikler konusunda bilgilendirildikten sonra PSN'i kullanmaya devam ederseniz değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız.

28.4. Tüm değişiklikleri kabul etmediğiniz sürece PSN'i kullanmaya devam edemezsiniz.

28.5. Bu Koşullarda yapılan bir değişikliği kabul etmiyorsanız hesabınızı kapatmak için lütfen bize ulaşın.

29. Bu Koşullar nasıl uygulanır?

29.1. PSN'i tüketici olarak kullanıyorsanız:

29.1.1. Bu Şartlar, bunlara uygun olarak yapılan sözleşmeler ve bunlarla bağlantılı olabilecek anlaşmazlıklar, İngiltere ve Galler yasalarına göre yönetilecek ve belirlenecektir ancak yaşadığınız ülkedeki zorunlu yasaların ilave korumasına sahip olacaksınız. Yaşadığınız ülkedeki zorunlu yasalar, İngiltere ve Galler yasalarından önceliklidir.

29.1.2. Biz bu Şartları yaşadığınız ülkedeki bir mahkemede uygulayabiliriz.

29.1.3. Siz bu Şartları yaşadığınız veya şirketimizin kayıtlı olduğu ülkedeki bir mahkemede uygulayabilirsiniz.

29.2. PSN'i tüketici dışı kullandığınız ölçüde:

29.2.1. Bu Koşullar, bunlara ilişkin oluşturulan tüm sözleşmeler ve bunlarla ilgili ortaya çıkabilecek tüm anlaşmazlıklar İngiltere ve Galler yasaları uyarınca yönetilir; ve

29.2.2. İngiltere ve Galler mahkemeleri münhasır yargı yetkisine sahip olacaktır.

30. Bu Koşulları başka biri uygulayabilir mi?

30.1. Hayır. Bu Koşullar bir üçüncü tarafça kullanılması amaçlanan herhangi bir hak oluşturmaz.

30.2. Bu Koşullar kapsamındaki hak ve yükümlülüklerimizi ve sizinle bu Koşullar çerçevesinde yönetilen tüm sözleşmeleri izniniz olmadan devredebiliriz. Devirden memnun değilseniz bölüm 24'e uygun şekilde hesabınızı kapatabilirsiniz. Bu Koşullar kapsamındaki hak ve yükümlülüklerinizi ya da bu Koşullar ile düzenlenen sözleşmelerinizi devredemezsiniz.

31. Sorularınız mı var?

31.1. Sorunuz varsa bizimle iletişime geçin.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

31.2. Çevrimiçi destek için (yardım sayfaları ve çevrimiçi iletişim formu): www.playstation.com/get-help/contact-us/.

31.3. Bize e-posta göndermek için hesabınızın bulunduğu ülkede geçerli olan e-posta adresini kullanın:

ÜLKE

Türkiye: destek@tr.playstation.com

31.4. Bizimle eski usulde yazılı olarak iletişime geçmek için Sony Interactive Entertainment Network Europe Limited, 10 Great Marlborough Street, Londra, W1F 7LP, Birleşik Krallık adresini kullanın.

31.5. Bizimle iletişime geçtiğinizde personelimizin nazik ve saygılı olmasını bekleriz. Sizden de aynı şeyi bekliyoruz. Personelimize karşı kaba davranmanız veya personelimizi suistimal ya da tehdit etmeniz durumunda bizimle e-posta yoluyla iletişime geçme sınırı koyabilir veya size daha fazla destek sağlamayı reddedebiliriz. Davranışınız personelimiz, topluluğumuz veya kuruluşumuz için risk teşkil ediyorsa hesabınızı askıya alabilir ve konuyu emniyet birimlerine bildirebiliriz.

Sürüm 10.1.1 Son güncelleme tarihi: Eylül 2022

Yazılım Kullanım Şartları

1. Biz kimiz?
1.1. Biz, 0327793 şirket numarasıyla, 10 Great Marlborough Street, London, W1F 7LP, İngiltere adresinde mukim Sony Interactive Entertainment Europe Limited şirketiyiz.

2. Tanımlanmış Şartlar
2.1. "Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik" ya da İngilizce kısaltmasıyla "UGC": (i) sizin tarafınızdan veya diğer PSN kullanıcıları tarafından oluşturulan ve/veya (ii) sizin tarafınızdan veya diğer PSN kullanıcıları tarafından paylaşılan metin, mesajlar, yorumlar, resimler, fotoğraflar, ses, müzik, videolar, oyun varlıkları, oyun videoları ve oyunla ilgili bilgiler ve diğer malzemeler.

2.2. "PSN" PlayStation®Network anlamına gelir.

2.3. "Yazılım", PlayStation oyunu ile birlikte, bir veya daha fazla Yetkili Sistemi çalıştırmak için geliştirilmiş uygulama yazılımı demektir.

2.4. "Yetkili Sistemler"; PS one, PlayStation®2, PlayStation®Portable, PlayStation®3, PlayStation®Vita, PlayStation®TV, PlayStation®4 ve PlayStation®5 sistemlerinden herhangi biri anlamına gelir.

3. Bu Yazılım Kullanım Şartları ne zaman geçerli olur?
3.1. Bu Yazılım Kullanım Şartları ("Şartlar") Yetkili Sistemlerde tüm Yazılımları kullandığınızda geçerli olur. Bu şartlar, Kişisel Bilgisayar ve Akıllı TV'ler gibi cihazlardan yazılımınıza erişiminizi sağlayan PlayStation™Now kullanımınız için de geçerlidir.

4. Yazılım Lisanslıdır
4.1. Yazılım satın aldığınızda bu Şartlar'da belirtildiği şekilde, Bu Yazılımı kullanma haklarına sahip olursunuz ancak Yazılımın mülkiyeti size geçmez. Bu Şartlar'a uymazsanız, size bu şartlar altında verilen Yazılım Lisansın iptal edebiliriz, bu durumda artık Yazılımı kullanma hakkınız olmaz.

5. Yazılımı bana kim Lisanslıyor?
5.1. İki tür Yazılım vardır:
5.1.1. bizim tarafımızdan çıkarılan ve size lisanslanan yazılım ile
5.1.2. başka şirketler tarafından çıkarılan ve size lisanslanan yazılım.

5.2. Yayıncı aşağıdaki iki şekilde tanımlanır:
5.2.1. Kutuda - fiziksel diskte (DVD, Blu-ray Disc veya PS Vita Card) bulunan Yazılım ("Disk Tabanlı Yazılım") için veya
5.2.2. ürün açıklamasında - PlayStation®Store'da veya zaman zaman onayladığımız diğer dijital perakende mağazalarda bulunan Yazılım ("Dijital Yazılım") için.

5.3. Yazılımın yayıncısı biz olduğumuz takdirde, size onu bu Şartlar'a ve söz konusu Yazılımla ilgili olarak size bildireceğimiz diğer şartlara uygun şekilde kullanma lisansı veririz.

5.4. Yazılımın yayıncısı başka bir şirket ise, bu Şartlar'ı içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan başka şartlara uygun şekilde yazılımı kullanmanız için size lisans verir. Söz konusu şirket Yazılımı kullanımınıza ilişkin başka şartlar bildirebilir, bu durumda o şartlar bu Şartlar'ın yerine geçmez, ek niteliğinde olur. Ek şartlar ile bu Şartlar arasında herhangi bir ihtilaf olması durumunda bu Şartlar geçerli olacaktır.

6. Yazılımı Kullanımınıza İlişkin Sınırlamalar
6.1. Yazılımı kullanma lisansınız, sadece ilgili Yetkili Sistemlerde ve kişisel amaç için (Disk Tabanlı Yazılım'ın kutusunda, Dijital Yazılım'ın ürün açıklamasında veya zaman zaman tarafımızdan size başka bir şekilde belirtildiği gibi) ve yalnızca Avrupa'da, Orta Doğu'da, Afrika'da, Hindistan'da, Rusya'da ve Okyanusya'da kullanmak üzere münhasır olmayan, devredilemeyen, kişisel bir lisanstır.

6.2. Bizden ve yayıncı başka bir şirket ise ayrıca yayıncıdan açık yazılı izin almadan yazılımı ticari olarak kullanamaz, yayımlayamaz, kullanımı için ücret alamaz veya başka bir şekilde halka açık performanslarda kullanamazsınız.

6.3. Yazılımın herhangi bir bölümünü kiralamaya, kiraya vermeye, alt lisansını vermeye, yayımlamaya, değiştirmeye, uyarlamaya veya çevirmeye yetkiniz yoktur.

6.4. Yazılımın öykünmesini yapamazsınız.

6.5. Kanunen izin verilen azami ölçüde, Yazılımın herhangi bir bölümüne ters mühendislik uygulayamaz, kaynak koda dönüştüremez, bileşenlerine ayıramaz veya Yazılımın herhangi bir bölümünü kopyalayamaz. Yazılımdan türev çalışmalar oluşturamaz veya Yazılım nesne kodundan kaynak kod oluşturmaya teşebbüs edemezsiniz.

6.6. PSN'ye bağlı hesaplara, hizmetlere, donanımlara, yazılımlara veya ağlara erişmek veya bunlara müdahale etmek üzere veya Yetkili Sistemler'e ya da herhangi bir Yazılıma ilişkin herhangi bir şifreleme, güvenlik veya yetkilendirme mekanizmasını atlamak veya devre dışı bırakmak için herhangi bir suretle kullanmamalısınız.

6.7. Çalıntı veya yasadışı olarak elde edilmiş Yetkili Sistemler ya da Yazılım kullanmamalısınız.

6.8. Yetkili Sisteminiz tarafından sağlanan topluluk özelliklerinin ve işbu sistemde kullanılmak üzere yayınlanan Yetkili Yazılımın kullanımı madde 10.1'de tanımlanan ilgili sözleşmeler doğrultusunda işbu Şartların 6.2 ve 6.5 maddelerini ihlal etmeyecektir.

7. Yeniden Satış
7.1. Bizim tarafımızdan veya yayıncı başka bir şirket ise o şirket tarafından da açık şekilde izin verilmediği sürece Disk Tabanlı Yazılımları veya Dijital Yazılımları yeniden satmamalısınız.

8. Yaş Derecelendirmeleri
8.1. Yazılımda bir yaş derecelendirmesi varsa, o yaştan küçük olanlar için uygun olmayan içerik barındırıyor demektir. Ebeveyn veya vasiyseniz Yetkili Sisteminizde çalışan ve derecelendirmesi belirli bir seviyenin üzerinde olan oyunların nasıl durdurulacağı ile ilgili bilgiler için www.playstation.com/safety adresine bakabilirsiniz.

8.2. Sorumlu olduğunuz bir hesap sahibi veya siz Yazılım'da belirtilen yaş derecelendirmesinin altında bir yaşla kaydolmuşsanız o hesap sahibinin veya sizin söz konusu Yazılımı görüntülemesini, satın almasını veya kullanmasını engelleyebiliriz. Oyun Yazılımlarıyla ilgili olarak, çevrimdışı modlar Yetkili Sisteminizde oynanabiliyor olsa dahi, diğer hesap sahibinin veya sizin oyunun çevrimiçi modlarını kullanmanızı engelleyebiliriz.

9. Gizlilik ve Yazılımı Çevrimiçi Olarak Kullanma
9.1. PSN, Yazılımı çevrimiçi olarak kullanmanıza olanak verir. PSN'yi kullandığınızda:
9.1.1. PSN Hesabınızı ("Hesap") oluşturduğunuzda Sony Interactive Entertainment Network Europe Limited ile imzaladığınız PSN Hizmet Şartları ve Kullanıcı Sözleşmesi ("PSN Hizmet Şartları") bu Şartlar'a ek niteliğindedir. Mevcut Hizmet Şartları www.playstation.com/legal/PSNTerms adresinde görülebilir;
9.1.2. Sony Interactive Entertainment Network Europe Limited ve biz, sizinle ilgili bilgiler toplayabilir. Kişisel bilgilerinizin nasıl kullanıldığına ilişkin bir açıklama PlayStation Gizlilik Politikası'nda bulunabilir. Hizmet Şartları ve PlayStation Gizlilik Politikası'nı www.playstation.com/legal/PSNTerms adresinde bulabilirsiniz; ve
9.1.3. yazılım size başka bir şirket tarafından lisanslandıysa, sizinle ilgili bilgiler de toplayabilirler ve bunu gizlilik politikalarında açıklarlar.

10. Bize ve diğer kullanıcılara nasıl davranılır?
10.1. Yetkili Sistem ve Yazılım PSN ve diğer sosyal ağlar yoluyla başkalarıyla iletişim kurmanıza ve etkileşimde bulunmanıza olanak veren topluluk özellikleri sağlayabilir. Topluluk özelliklerini kullanımınız farklı şirketlerin çeşitli sözleşmelerine tâbidir:
10.1.1. bu Şartlar ve
10.1.2. Hizmet Şartları; ve
10.1.3. PlayStation Gizlilik Politikası; ayrıca
10.1.4. Yazılım yayıncısı tarafından sunulan ek şartlar ve
10.1.5. kullandığınız (ve bir hesaba sahip olabildiğiniz) sosyal ağı işleten şirketin ek şartları.

10.2. Çocuk Aile Üyeleriniz ve siz, bizimle ve diğer kullanıcılarla bulunduğunuz tüm etkileşimlerde Davranış Kurallarımıza uymalısınız.

Kapsayıcı olun.

PSN; cinsel kimlik, cinsel yönelim, ırk, etnik köken, uyruk, renk, göçmenlik durumu, sosyal ve ekonomik sınıf, eğitim düzeyi, boyut, aile durumu, siyasi görüş, din, zihinsel ve fiziksel yetenek veya insanların başkalarını etiketlemek veya toplulukları bölmek için kullandığı başka herhangi bir özellikten bağımsız olarak 7 yaş üzeri herkesin kullanımına yöneliktir.

☒ Nefret söylemlerinde bulunmayın veya bunları desteklemeyin.

☒ Kimseyi tehdit etmeyin, kimseye zarar vermeyin ya da kimseyi korkutmayın.

☒ Kimseye zorbalık etmeyin, kimseyi taciz etmeyin veya gizlice takip etmeyin.

Duyarlı olun. Yasalara uyun.

☒ Kaba veya rahatsız edici olmayın.

☒ Kimseyi kendisine ya da başka birine zarar vermeye teşvik etmeyin.

☒ Yasa dışı eylemlerle ilgili tehditte bulunmayın, bunlara göz yummayın, bunları yapmayın veya desteklemeyin.

☒ Başkalarının kimliğini kullanmayın.

☒ Başkalarının gizliliğini ihlal etmeyin ya da adını lekelemeyin.

☒ Kimsenin fikri mülkiyetini ihlal etmeyin.

Sabırlı ve düşünceli olun. Nazik olun.

Bir zamanlar sizin de yeni olduğunuzu unutmayın. Bir kullanıcının ilk oyun ve topluluk deneyimlerini iyi hale getirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Saygılı olun.

Her zaman aynı fikirde olamayacağınızı biliyoruz. Aynı fikirde olmadığınızı saygılı bir şekilde belirtin veya uzaklaşın.

Bir takım oyuncusu olun.

Birbirinize yardımcı olun. PSN'de veya bir Üründe güvenlik açığı bulursanız sorunu çözebilmemiz, sizi, başkalarını ve şirketimizi daha güvende tutabilmemiz için bize bilgi verin.

☒ Rahatsız edici olmayın.

☒ Hile yapmayın.

☒ Avantaj elde etmek için Ürünler veya PSN'deki hataları, arızaları, güvenlik açıklarını veya istenmeyen mekanizmaları kullanmayın.

☒ Hesapları veya hesap bilgilerini veya diğer oturum açma bilgilerini paylaşmayın, satın almayın, satmayın, kiralamayın, alt lisansını vermeyin, değiş tokuş etmeyin, aktarmayın, çalmayın veya toplamayın.

☒ Kimseye istenmeyen e-posta göndermeyin.

☒ Kişilerinize izinleri olmadan tavsiye veya teklifler iletmeyin.

☒ PSN'i veya Ürünlerini herhangi bir ticari faaliyet için kullanmayın veya bunlarla ilişkilendirmeyin.

☒ PSN'i veya PlayStation'ı itibarsızlaştıracak herhangi bir şey yapmayın.

Tedbirli Olun. Terbiyeli olun.

Çevrimiçi ortamda söylediğiniz ve yaptığınız şeyler diğer insanları etkiler ve gerçek hayatta sonuçlara yol açar. Çevrimiçi ortamda herhangi bir şey paylaşmadan önce düşünün. Çevrimiçi ortamda verdiğiniz bilgilerin yayılabileceğini ve bu bilgileri beklemediğiniz kişilerin görebileceğini unutmayın.

☒ Başkaları veya kendiniz ile ilgili kişisel bilgileri açıklamayın. Bu, sizi ve onları daha savunmasız hale getirir. Kişisel bilgiler arasında telefon numaraları, e-posta adresleri ve eviniz, okulunuz veya geçici konumunuz gibi gerçek hayattaki adresler bulunur.

☒ Erotik veya pornografik görüntüler paylaşmayın.

☒ Başka birinin görüntüsünü izni olmadan paylaşmayın.

PSN'in oyun oynamak için en güzel yer olmasını sağlamamıza yardımcı olun.

Her zaman sağduyulu ve terbiyeli olun. Başka birinin yanlış davrandığını görürseniz:

√ Bağlamsal şikayet bildirme araçlarımızı kullanarak onları bize bildirin. En yakın şikayet bildirme aracını kullanırsanız bildirimde bulunurken, bildiriminizi değerlendirmemize yardımcı olacak uygun kanıtları bize gönderebilirsiniz. Tabii ki bu, diğer kişilerin de sizinle ve içeriğinizle ilgili şikayet bildirebileceği anlamına geliyor. Şikayet bildirme hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.playstation.com/safety adresini ziyaret edin.

√ Onlarla bağlantı kurarsanız sakin ve saygılı olun. Davranışlarınızla örnek olun ve bu Şartları kendiniz ihlal etmeyin.

Her bir Ürüne ilişkin belirli Kurallara uyun.

11. Çevrimiçi Oluşturma ve Paylaşma
11.1. Sizin tarafınızdan oluşturulan ve paylaşılan UGC size ait olur ancak yine de biz ve gerektiğinde ilgili Yazılım yayıncısının UGC'niz üzerinde fikri mülkiyet hakları vardır, dolayısıyla Yazılım yayıncısının ve bizim iznimiz olmadan UGC'yi ticari olarak kullanmayın.

11.2. Bize, bağlı şirketlerimize ve diğer PSN kullanıcılarına; UGC'nizi, PSN Çevrimiçi Kimliğinizi (ve bir ad kullanmayı seçerseniz adınızı) PSN'de ve Yazılımla ilişkili web siteleri gibi diğer ilgili hizmetlerde kullanma, dağıtma, kopyalama, üzerinde değişiklik yapma, görüntüleme ve yayınlama yetkisi verirsiniz. Ayrıca; size herhangi bir ödeme yapılmaksızın, bize UGC'nizin lisansını verme, satma ve diğer şekillerde ticari olarak kullanma (örneğin, tek başına veya başka UGC ile birlikte UGC'nize erişim abonelikleri satma ve/veya UGC ile bağlantılı reklam gelirlerini alma) ve UGC'nizi PlayStation® ürünlerinin, Yazılım ve hizmetlerinin tanıtımında kullanma hakkını da verirsiniz. Bizim ve diğer PSN kullanıcılarının UGC'nizde değişiklik yapabileceğini veya silebileceğini kabul edersiniz. UGC'nizi yayınlayarak, onun yayınlanmasıyla ilişkili gerekli tüm haklara sahip olduğunuzu ve bu maddede belirtilen hakları bize verdiğinizi bildirmiş olursunuz.

12. Çevrimiçi ortamda kötü bir tecrübe yaşarsam ne olacak?
12.1. Hepinizin çevrimiçi topluluğumuzun keyfini çıkarmasını isteriz ancak herkesin uygun şekilde davranacağına ilişkin garanti veremeyiz. Bundan dolayı, siz ve diğer PSN Kullanıcıları'nın etkinlikleri ve UGC'leri konusunda sorumluluk kabul etmeyiz, sizin etkinliklerinizden ve UGC'nizden dolayı başkalarına karşı sorumlu olmayız.

12.2. Kabul edilemez veya uygunsuz davranışlarla karşılaşırsanız, ilgili yayıncıya (söz konusu yayıncı biz olabiliriz) bildirmenizi isteriz.

12.3. Size ve başka kullanıcılara sosyal ağ hizmetlerinde ve diğer üçüncü taraf sitelerinde yayın yapma olanağı tanısak da, bu hizmetlerden dolayı herhangi bir sorumluluğumuz yoktur. Bir sosyal ağ hizmetinde veya üçüncü taraf sitesinde kabul edilemez veya uygunsuz davranışlarla karşılaşırsanız, lütfen şikayetlerin bildirilmesi için kullandıkları yöntemi kullanarak durumu sosyal ağ hizmetlerine veya üçüncü taraf siteye bildirin.

13. Yayınladığımız oyunların içinden bildirme
13.1. Yayınladığımız oyunlarda ve Yetkili Sistemlerimiz aracılığıyla sağladığımız işlevsellikte (örneğin, PSN mesajlaşma uygulaması), en çok gerekli olabileceğini düşündüğümüz yerlerde şikâyet bildirim mekanizmaları sağladık. Örneğin, PSN'de aldığınız mesajların yanında bir rapor seçeneği ve yayınladığımız her oyunda (oyunun UGC paylaşma seçeneği varsa) oyun içi bildirim araçları görürsünüz. En yakın şikâyet bildirim aracını kullanırsanız, raporu gönderirken bize raporunuzu değerlendirmemize yardımcı olacak kanıtları da gönderebilirsiniz. Elbette bu başkalarının da siz ve UGC'niz hakkında şikâyet bildiriminde bulunabileceği anlamına gelir.

13.2. Şikâyet bildirimi hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.playstation.com/safety sayfasını ziyaret edin.

14. Çevrimiçi ortamda yaptıklarınızı izler miyiz?
14.1. Evet, ancak tüm etkinlikleri izleyemeyiz ve bunu yapacağımıza ilişkin herhangi bir taahhüdümüz yoktur.

14.2. Yazılım etkinliklerinizi izleyebilir, kaydedebilir ve bu Şartları ihlal eden UGC'nizi tarafınıza bildirimde bulunmadan kaldırabiliriz. Diğer kullanıcılar gördüklerini kaydedebilir ve bize gönderebilirler.

14.3. Topladığımız bilgiler arasında içerikleriniz, sesli ve yazılı iletişimleriniz, oyun oynayışınıza ilişkin videolar, etkinliklerinizin zamanı ve konumu, gerçek adınız, PSN Çevrimiçi Kimliğiniz ve IP adresiniz yer alabilir.

14.4. Biz (veya bağlı şirketlerimiz) bu bilgileri işbu Şartları uygulamak, yasalara uymak, haklarımızı ve lisans verenlerimizin ve kullanıcılarımızın haklarını korumak ve topluluğumuzu korumak için kullanırız. Bu bilgileri polise veya diğer uygun yetkililere verebiliriz.

14.5. Bilgilerinizin bu şekilde kullanımıyla ilgili daha fazla bilgi için www.playstation.com/legal/PSNTerms/ adresindeki Gizlilik Politikamıza bakın.

15. Geri bildirim ve Beta Denemeleri
15.1. Hizmetlerimiz ve ürünlerimizle ilgili fikir ve geri bildirinizi bekliyoruz ama sadece kendi fikirlerinizi ve geri bildirimlerinizi göndermelisiniz. Bize fikir ve geri bildirimlerinizi ileterek, kullansak da kullanmasak da fikirlerinizin ve geri bildirimlerinizin mülkiyet haklarını bize devretmiş olursunuz. Fikirleriniz ve geri bildirimleriniz için herhangi ödeme ve tazminat almazsınız.

15.2. Ücretsiz bir beta denemesine katılırsanız ya da ücretsiz bir beta denemesi için kupon kullanırsanız aşağıdaki ilave şartları kabul etmiş olursunuz:
15.2.1. beta yazılımı güvenli ve iyi koşullarda saklamalı, kopyalamamalı, başkasına vermemeli ve satmamalısınız, ter mühendislik uygulamamalı ve türev çalışmalar yaratmak için kullanmamalısınız.;
15.2.2. beta yazılımını sadece beta için kullanma lisansına sahip olursunuz;
15.2.3. beta yazılımın çalışacağını ya da doğru çalışacağını garanti etmeyiz:
15.2.4. beta süresince beta yazılımını uyarıda bulunmaksızın değiştirebilir, veri, içerik, ve işlevsellik ekleyebilir ve çıkarabiliriz ve her türlü veri, içerik ve işlevsellik kaybından sorulu olmadığımız kabul etmiş olursunuz.
15.2.5. betayı her an durdurabilir ya da erişiminizi engelleyebiliriz.

16. Yazılım Güncellemeleri ve Hizmet Sonu
16.1. Yazılımı zaman zaman güncelleyebiliriz, bu güncellemelerde yeni işlevler eklenebilir veya mevcut işlevler kaldırılabilir. Bunu yaparken her zaman sizin çıkarlarınızı gözetiriz ve onları kendi çıkarlarımızdan üstün tutarız. Koşullar açısından makul kararlar almayı ve Yazılım deneyiminizi olumsuz etkilemek yerine geliştirmeye çalışmayı amaçlarız. Size adil davranmayı amaçlarız ("Yol Gösterici İlkelerimiz").

16.2. Bazı Yazılımlarda çevrimiçi çok oyunculu mod, liderlik tabloları veya iletişim olanakları gibi çevrimiçi hizmetler sunulur. Bu çevrimiçi hizmetler henüz sağlanmamaktadır. Çevrimiçi bir hizmeti sonlandırmaya karar verirken Yol Gösterici İlkelerimizi uygularız. Sonlandırma işlemi hakkında size önceden bildirimde bulunacağız.

16.3. Üçüncü taraflarca yayınlanan Yazılımlarda, onlardan size sonlandırma hakkında önceden bildirimde bulunmalarını talep ederiz.

17. Telif Hakkı Mülkiyeti
17.1. Tüm Yazılımlarda, telif hakkı Sony Interactive Entertainment Inc.'e ait olan ve faaliyet gösterdiğimiz coğrafi bölgede özel olarak bize lisanslanmış kitaplık programları bulunur. Yazılım'da başka telif hakları ve fikri mülkiyet hakları da vardır ve bunlar zaman zaman size bildirilebilir.

18. Yazılım Kullanım Şartlarının Uygulatılması
18.1. Yayıncı konumunda olalım veya olmayalım, tüm Yazılımlarla ilgili olarak bu Şartlar'ı uygulatabileceğimizi kabul edersiniz.

19. Haklarınız ve yükümlülüklerimiz
19.1. Bir tüketici olarak, ilgili yerel yasalar kapsamında hariç tutulamayacak, sınırlanamayacak veya değiştirilemeyecek haklarınız olabilir. Bu haklar, 19. madde dahil olmak üzere bu Şartlarda yer alan her şeyden önceliklidir.

19.2. Bu Şartlar:
19.2.1. ilgili yerel yasalar kapsamında bir tüketici olarak sahip olduğunuz yasal garantileri veya hakları (ör. Yazılımın hatalı olması durumunda sahip olduğunuz hakları) etkilemez;
19.2.2. bizim ihmalimizden veya çalışanlarımızın, temsilcilerimizin veya taşeronlarımızın ihmalinden kaynaklanan ölüm veya yaralanmalar konusunda yükümlülüğümüzü hiçbir şekilde hariç tutmaz veya sınırlandırmaz;
19.2.3. sahtekarlık ve sahtekarlık amaçlı yanlış beyan konusunda yükümlülüğümüzü hiçbir şekilde hariç tutmaz veya sınırlandırmaz ya da
19.2.4. ilgili yerel yasalarınız kapsamında hariç tutmamıza veya sınırlandırmamıza izin verilmediği müddetçe, yükümlülüğümüzü hiçbir şekilde hariç tutmaz veya sınırlandırmaz.

19.3. Bir tüketicisiyseniz 19.1 ve 19.2 sayılı maddeye tabi olarak, size karşı yükümlülüğümüz 100 £ (veya ederi miktarda yerel para birimi) ile veya daha yüksekse yükümlülüğe neden olan Yazılımın PS Store fiyatı ile sınırlıdır.

19.4. Yazılımı tüketici olarak kullanım dışında kullanıyorsanız:
19.4.1. aşağıdakilerle ilgili yükümlülüğümüzü sınırlandırmayız: (i) bizim ihmalimizden veya çalışanlarımızın, temsilcilerimizin veya taşeronlarımızın ihmalinden kaynaklanan ölüm veya yaralanmalar; (ii) sahtekarlık ve sahtekarlık amaçlı yanlış beyanımız; (iii) ilgili yerel yasalar kapsamında sınırlandırılamayan veya hariç tutulamayan her türlü yükümlülük.
19.4.2. madde 19.4.1'e tabi olarak, şunlarla ilgili hiçbir yükümlülük kabul etmeyiz: (i) kâr kaybı; (ii) satış veya iş kaybı; (iii) sözleşme veya anlaşma kaybı; (iv) öngörülen tasarruf kaybı; (v) yazılım kaybı veya bozulması; (vi) veri veya bilgi kaybı; (vii) itibar kaybı veya itibarın zarar görmesi ve (viii) herhangi bir dolaylı veya sonuç olarak meydana gelen kayıp.
19.4.3. madde 19.4.1'e tabi olarak, bu Şartlar kapsamındaki veya bu Şartlar ile bağlantılı olarak size karşı toplam yükümlülüğümüz (gerek sözleşme, haksız fiil (ihmal dahil), yasal yükümlülüğün ihlali nedeniyle gerek başka bir şekilde), en fazla 100 £ (veya ederi yerel para birimi) olacaktır.

20. Bu Şartlardaki değişiklikler ve sözleşmelerimizi size devretme hakkımız
20.1. Zaman zaman bu Şartlarda değişiklikler yapabiliriz. Değişiklikler önemli değişiklikler olursa bu Şartların yeni versiyonunu kabul etmenizi isteriz. Değişiklikler önemsiz değişiklikler olursa size değişikliklerle ilgili makul bir bildirimde bulunuruz (ör. e-posta ile). Çocuk Aile Üyeleriniz veya siz, değişiklikler konusunda bilgilendirildikten sonra Yazılımı kullanmaya devam ederseniz bu değişiklikleri kabul etmiş sayılırsınız. Tüm değişiklikleri kabul etmediğiniz sürece, daha önce satın almış olduğunuz Yazılımı kullanmaya devam edemezsiniz.

20.2. Bu Şartlar kapsamındaki hak ve yükümlülüklerimizi ve bu Şartlarda sizinle aramızdaki sözleşmeleri izniniz olmadan devredebiliriz. Ancak böyle bir şey yapmayı planlarsak sizi bilgilendiririz. Bu Şartlar kapsamındaki hak ve yükümlülüklerinizi devredemezsiniz.

21. Geçerli kanun, yetki ve üçüncü taraf hakları
21.1. Yazılımı tüketici olarak kullanıyorsanız:
21.1.1. Bu Şartlar, bunlara uygun olarak yapılan sözleşmeler ve bunlarla bağlantılı olabilecek anlaşmazlıklar, İngiltere ve Galler yasalarına göre yönetilecek ve belirlenecektir ancak yaşadığınız ülkedeki zorunlu yasaların ilave korumasına sahip olacaksınız. Yaşadığınız ülkedeki zorunlu yasalar, İngiltere ve Galler yasalarından önceliklidir.
21.1.2. Biz bu Şartları yaşadığınız ülkedeki bir mahkemede uygulayabiliriz.
21.1.3. Siz bu Şartları yaşadığınız veya şirketimizin kayıtlı olduğu ülkedeki bir mahkemede uygulayabilirsiniz.

21.2. Yazılımı tüketici olarak kullanım dışında kullanıyorsanız:
21.2.1. Bu Şartlar, bunlara uygun olarak yapılan sözleşmeler ve bunlarla bağlantılı olabilecek anlaşmazlıklar, İngiltere ve Galler yasalarına göre yönetilecek ve belirlenecektir ve
21.2.2. İngiltere ve Galler mahkemeleri münhasır yargı yetkisine sahip olacaktır.

Son Güncelleme Tarihi: Ekim 2020 (v1.1)