Dereceler ve Ebeveyn Denetimleri

PEGI ONLINE

PlayStation®Store'daki oyun ve uygulamalara ilişkin yaş ratingleri ve ebeveyn kontrolleri aşağıda açıklanmıştır.

VİDEO OYUNLARINA İLİŞKİN YAŞ RATİNGLERİNİN AÇIKLAMASI

PlayStation®Store'dan edinilebilecek bütün oyunlar hangi yaş için uygun olduklarını gösteren simgelerle etiketlenir.  Yaş ratingleri, oyunu oynamanın ne kadar güç olduğunun göstergesi değildir. Ebeveynler bir oyunu satın almadan ya da çocukları tarafından PlayStation®Store'dan satın alınmasına ya da indirilmesine izin vermeden önce ratingini kontrol etmelidir.

Ebeveynler ve bakıcılar,  ratingleri kontrol ederek ve ebeveyn kontrollerini (aşağı bakın) kullanarak çocukların uygun olmayan çevrimiçi içerik ve davranışlara maruz kalmasını önleyebilir.  Ebeveynler ve bakıcılar ayrıca çocukların çevrimiçi faaliyetlerini izlemelidir.

PlayStation®Store'da oyunlar için kullanılan yaş ratingi simgelerinin açıklaması aşağıdadır. 

PAN-AVRUPA OYUN BİLGİLERİ (PAN-EUROPEAN GAMES INFORMATION – PEGI) YAŞ RATİNGİ SİSTEMİ

PEGI, kendi yaş ratingi sistemine sahip olan Almanya hariç, bütün Avrupa Birliği ülkelerinde video oyunları için kullanılan bir yaş ratingi sistemidir. 

PEGI yaş ratingleri aşağıdadır:

PEGI 3PEGI-7PEGI-12PEGI-16PEGI-18

Dolayısıyla, 12 ratingli bir oyunun içeriği 12 yaş ve üzerindekiler için, 18 ratingli bir oyununki ise yalnızca yetişkinler için uygundur.  Rating, şiddet, çıplaklık ya da açıkça cinsel nitelikli görüntüler gibi, belli bir yaş grubu için uygun olmayabilecek bir içeriğin varlığını ya da böyle bir içeriğin yoğunluk derecesini yansıtır. Oyunun güçlük derecesi ya da oynanabilirliği ile bir ilişkisi yoktur.

PlayStation®Store, yaş ratingine ek olarak, her oyun için, ebeveyn ya da bakıcıların kaygı duyabileceği içeriklere ilişkin tanımlayıcılar sunar. Oyuna verilen yaş ratingi bu içeriklerin yoğunluğunu yansıtır.  Oyununa bağlı olarak, birden fazla tanımlayıcı olabilir.  Tanımlayıcılar şunlardır:

ŞİDDET

KÜFÜR

KORKU

SEKS

UYUŞTURUCU

AYRIMCILIK

KUMAR

ÇEVRİMİÇİ OYUN

Birçok oyun her yaş için uygundur, ama ebeveynler ve bakıcılar ilgili çocuk için uygun olup olmadığını görmek için her zaman yaş ratingini kontrol etmelidir.  Oyundan ne beklemek gerektiğini anlayabilmek için hem yaş ratingi, hem de tanımlayıcılar kontrol edilmelidir.

Daha fazla bilgi için www.pegi.info adresini ziyaret edin.

Ayrıca, başka oyunculara karşı internette oynanabilecek oyunlara erişim sunan site ya da portallerde PEGI Çevrimiçi ikonası yer alır.  Bu ikona yalnızca, çevrimiçi oyun oynamayı çocuklar için güvenilir hale getirmeye ilişkin bazı standartlara sadık kalmayı kabullenmiş çevrimiçi oyun sunucuları tarafından sergilenebilir.  Bu standartlara oyunlarda yasadışı ve yakışmaz ya da rahatsız edici içeriklerin bulunmamasının sağlanmasına ve çevrimiçi oyun oynarken çocukların gizliliğinin korunmasına ilişkin önlemler alınması dahildir.

PEGI online

Daha fazla bilgi ve güvenli oynamaya ilişkin ipuçları için www.pegionline.euadresini ziyaret edin.

OYUNLAR İÇİN EBEVEYN KONTROLLERİ

PlayStation® konsolları belli bir yaş ratingine sahip ürünlere erişimin kısıtlamasını mümkün kılan ebeveyn kontrolleri sunar. Böylelikle çocukların ebeveynlerin uygun bulmadıkları içerikleri görmemesi ve bunlarla oynamaması sağlanır. Yukarıda açıklandığı gibi, PlayStation®Store'da sunulan oyunlar (yasalar uyarınca başka bir rating sisteminin geçerli olduğu durumlar dışında) PEGI rating sistemine göre sınıflandırılmıştır. PlayStation®  konsolunda yer alan hangi ebeveyn kontrolü düzeyinin hangi yaş ratingine denk geldiği aşağıda gösterilmiştir:

Ebeveyn Kontrolü Düzeyi 9 PEGI-18

Ebeveyn Kontrolü Düzeyi 7 PEGI-16

Ebeveyn Kontrolü Düzeyi 5 PEGI-12

Ebeveyn Kontrolü Düzeyi 3 PEGI-7

Ebeveyn Kontrolü Düzeyi 2 PEGI 3

Dolayısıyla çocuğunuz 13 yaşındaysa konsolunuzdaki ebeveyn kontrolüdüzeyini 5'e ayarlamanız gerekir.  Böylelikle çocuğunuz yalnızca yaş ratingi 12 ve altı olan oyunları oynayabilir.

Bunlara ek olarak, PlayStation®Network'te bir çocuk için alt hesap açtığınızda çocuğun doğum tarihini belirtmeniz istenir.  Alt hesaplar PlayStation®Store'dan yaş ratingi çocuğun kaydettirilen yaşının üstünde olan içerikler satın alamaz.  Ancak, içerik PlayStation®Store'dan PlayStation konsoluna indirildikten sonra, eğer konsolda ebeveyn kontrol düzeyi ayarlanmamışsa çocuklar içeriğe erişebilir. Konsoldaki ebeveyn kontrollerinin yukarıda belirtilen şekilde ayarlanması bu yüzden önemlidir 

Daha fazla bilgi için lütfen eu.playstation.com/parentsadresini ziyaret edin.