Gizlilik İlkesi

Şirketimiz ve bu İlke Hakkında

Biz kimiz ve bizimle nasıl temasa geçebilirsiniz

Bu Gizlilik İlkesi, Kişisel Bilgiler ("KB") dahil olmak üzere sizinle ilgili bilgileri ne zaman topladığımız, hangi bilgileri topladığımız, neden topladığımız, bu bilgileri nasıl kullandığımız, kimlerle paylaştığımız, bu bilgilerin nerede işlendiği, bilgileri nasıl yönettiğimiz ve bu bilgilere ilişkin tercihleriniz ve yasal haklarınız ile ilgili açıklamalar içerir.

Bu İlkenin Kapsamı

Sony Interactive Entertainment Europe Limited ile tamamen bağlı şirketleri Sony Interactive Entertainment Network Europe Limited ve Sony Interactive Entertainment Direct Europe Limited (PlayStation Direct'in sunulduğu ülkelerde) ("SIE", "bize", "bizimle" ve "bizden"); web sitelerimiz, ürünlerimiz,hizmetlerimiz ya da diğer etkinliklerimiz ("Hizmetler") aracılığıyla PlayStation ile etkileşime girdiğinizde toplanan bilgileri kontrol eder.

Sony Interactive Entertainment Europe Limited; Fransa, Almanya, Polonya, Hollanda, İspanya, Portekiz, İtalya ve Finlandiya'da bulunan bağlı şirketleri aracılığıyla Avrupa Birliği ("AB") bünyesinde kurulmuştur. Sony Interactive Entertainment Network Europe Limited ve Sony Interactive Entertainment Direct Europe Limited, Sony Interactive Entertainment Europe Limited'i AB'deki veri koruma temsilcisi olarak atamıştır.

Türkiye'de aşağıdaki Veri Denetleyici Temsilcisi atanmıştır:
Özdağıstanli Ekici Avukatlık Ortaklığı.
info@iptech-legal.com

Bize Ulaşın

Gizlilik İlkemiz veya sizinle ilgili bilgileri işlememiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak bizimle iletişime geçin:

Posta Adresi:
Data Protection Office
Sony Interactive Entertainment Europe Limited/Sony Interactive Entertainment Network Europe Limited/Sony Interactive Entertainment Direct Europe Limited
10 Great Marlborough Street
London
United Kingdom
W1F 7LP

E-posta Adresi:
siee.dpo@sony.com

Sony Interactive Entertainment Europe Limited, Sony Interactive Entertainment Network Europe Limited ve Sony Interactive Entertainment Direct Europe Limited, şu şirket numaralarıyla İngiltere'de kayıtlıdır: 03277793 06020283 ve 03754597.

Sürüm 9.0 (Nisan, 2022)

Topladığımız veya Aldığımız Bilgiler

Sizinle ilgili hangi verileri topluyoruz

Sizden ve sizinle ilgili bilgileri aşağıda açıklandığı üzere farklı yöntemlerle toplar ve alırız.

Tarafımıza Verdiğiniz Bilgiler

Web sitemize girdiğinizde sağladığınız veya bize gönderdiğiniz bir e-postaya dahil ettiğiniz bilgiler gibi bize doğrudan verdiğiniz bilgileri toplarız. Bu toplama yöntemi genellikle aşağıdaki gibi iş destek süreçlerimiz aracılığıyla gerçekleşir:

Ayrıca, belirli Hizmet özelliklerine girerek sağladığınız bilgileri toplarız. Örneğin, bir forumda paylaşım yapmak istediğinizde gönderi içeriğini (topladığımız ve sonra sizin için forumda görüntülediğimiz KB'yi içerebilir) tarafımıza sağlamış olursunuz. Benzer şekilde; sesli mesaj veya metin mesajı, bloglar, anketler, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler, etkinlik akışları veya sosyal medya gibi diğer özellikleri kullandığınızda öncelikle bu özelliklere girdiğiniz bilgileri toplayabiliriz.

Lütfen sağladığınız kişisel bilgilerin doğru ve güncel olduğundan emin olun. Sağladığınız iletişim bilgilerini kullanarak Hesabınız ile ilgili tüm önemli bilgileri (Hesap güvenliği ve gizlilik bildirimleri dahil) tarafınıza göndereceğiz. Tarafımıza sağladığınız bilgilerin bazılarını Hesap Yönetimi aracılığıyla istediğiniz zaman kontrol edebilir ve güncelleyebilirsiniz.

Otomatik Bilgi Toplama

Ayrıca, Hizmetlerimizi kullanmanızla ilgili otomatik veya pasif olarak bilgi toplayabiliriz. Bu nitelikteki bilgilerin kaynaklarına göre kategori listesi için aşağıdaki alt bölümlere bakabilirsiniz.

Konsollar ve diğer cihazlar

PlayStation konsolunu veya diğer cihazlarda (cep telefonu veya bilgisayar gibi) PlayStation uygulamasını her kullandığınızda bu cihazı ve uygulamayı kullanımınızla ilgili bilgileri otomatik olarak toplayabiliriz. Bir Hesapta oturum açtıysanız bunu, bu Hesap ile ilgili sahip olduğumuz diğer bilgilerle birleştirebiliriz.

Cihazlardan topladığımız bilgiler şunları içerebilir:

Cihaz veya uygulama bazında bölgenize ve Mart 2018'den sonra çıkan oyunlara bağlı olarak bilgi toplama işlemlerimizi kontrol eden tercihler tarafınıza sunulabilir. Bu tercihlere ilişkin daha fazla bilgi için aşağıdaki Gizlilik İlkesinin Tercihler bölümüne bakın.

PlayStation Network ve Store

PlayStation Network'e her giriş yaptığınızda ve Hizmetlerimize her eriştiğinizde aşağıdakileri otomatik olarak gerçekleştirebiliriz:

Oyunlar

Tarafımızca veya başka bir Sony Interactive Entertainment şirketi tarafından geliştirilen ve/veya yayınlanan bir oyunu her oynadığınızda aşağıdakileri otomatik olarak gerçekleştirebiliriz:

Web Siteleri, Pazarlama ve Reklamlar

Web sitelerimizi her ziyaret ettiğinizde veya tarafımıza ya da üçüncü taraflara ait web sitelerinde ve hizmetlerde pazarlama amaçlı iletişimlerimizi ve reklamlarımızı aldığınızda ve bunlarla etkileşime geçtiğinizde çerezler (sabit sürücüye yerleştirilen küçük bilgi dosyaları), web işaretçileri, izleme pikselleri, tarayıcı yapılandırma ayrıntıları (örneğin tarayıcı türü, yüklü olan eklentilerin listesi ve yüklü yazı tiplerinin listesi), gömülü komut dosyaları (bir cihaza geçici olarak indirilen programlama kodu) ve web sitesi kişiselleştirme ayarları aracılığıyla kontrol ettiğimiz web, e-postalar veya reklam ve pazarlama sunucularındaki etkinliklerinizi otomatik olarak kaydedebiliriz.

Üçüncü Taraflardan Aldığımız Bilgiler

Üçüncü taraf kaynaklardan aşağıdakiler dahil olmak üzere bilgiler alabilir ve bunları doğrudan sizden toplamış olduğumuz bilgilerle birleştirebiliriz. Bu bilgiler Gizlilik İlkesine uygun şekilde yönetilecektir.

Bilgi Kullanımı

Topladığımız verileri nasıl kullanıyoruz

Bu bölümde, hakkınızda topladığımız bilgileri nasıl kullanabileceğimiz açıklanmaktadır.

Bilgilerinizi yalnızca belirli nedenlerle ve yalnızca yasal bir dayanağımız olduğunda kullanırız. Dayandığımız yasal dayanaklar, tarafınızla olan ilişkimizin türüne ve sizinle ne şekilde etkileşimde bulunduğumuza bağlıdır. KB'nizi bu yasal dayanaklar doğrultusunda işleme amaçlarımıza yönelik daha fazla ayrıntı, Topladığımız veya Aldığımız Bilgiler, Bilgi Kullanımı, Bilgi Paylaşımı ve Aktarımı bölümünde belirtilmiştir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

Bu Gizlilik İlkesinin "Topladığımız veya Aldığımız Bilgiler" bölümünde açıklanan kaynakların herhangi birinden edindiğimiz bilgileri birleştirebiliriz. Örneğin sizden topladığımız bilgileri, web sitemize ziyaretlerinizi, cihazınızın oyun geçmişini vb. bu Gizlilik İlkesinde açıklanan amaçlar doğrultusunda bir arada işleyebiliriz.

Hizmetler

Bilgilerinizi, Hizmetlerimizi sağlamak amacıyla kullanabiliriz. Ayrıca, sizinle ilgili topladığımız bilgiler doğrultusunda tarafınıza sunduğumuz hizmetleri kişiselleştirebiliriz (örneğin, IP adresinizi bulunduğunuz alanla ilgili içeriği görüntülemek için kullanabiliriz). Bunun yanı sıra, erişilebilirlik ayarları işlevlerini (sizin veya diğer kullanıcılar için) etkinleştirmek için ses verilerinizi metne dönüştürebiliriz.

Geliştirme

Topladığımız bilgileri, mevcut Hizmetlerimizi, bunlara ilişkin deneyimlerinizi ve ticari faaliyetlerimizi anlama, iyileştirme ve geliştirmenin yanı sıra yeni Hizmetler geliştirmek için kullanırız. Örneğin, kullanıcı arayüzlerini veya oyun performansını geliştirmek ve optimize etmek amacıyla bu bilgileri kullanabiliriz.

Moderasyon ve Güvenlik

PlayStation Network'ün tamamını izleyemiyor ve bunu yapmayı taahhüt edemiyoruz. Bununla birlikte, tamamen kendi takdirimize bağlı olmak üzere PlayStation Network'teki çevrimiçi etkinliğinizi ve iletişimlerinizi izleme (Hizmet Şartlarımızı ihlal eden görüntüleri, metinleri ve URL'leri otomatik olarak algılayan teknolojinin kullanımı dahil), kaydetme ve içeriği kaldırma ve/veya silme hakkını saklı tutarız. Topladığımız bilgileri (yukarıda açıklandığı üzere) ihlalleri tespit etmek ve PlayStation Network Hizmet Koşulları, Yazılım Kullanım Koşulları, Sistem Yazılımı Lisans Sözleşmeleri ve kabul ettiğiniz diğer hizmet koşullarının yanı sıra PlayStation Network kullanımınız için geçerli olan tüm kurallar veya davranış kurallarını uygulamak için kullanabiliriz.

Pazarlama ve Reklamlar

Tarafınıza ilişkin topladığımız bilgilere dayanarak tarafımıza ve üçüncü taraflara ait web sitelerinde ve hizmetlerde sunduğumuz pazarlama iletişimlerini, satın alma önerilerini ve reklamları hedefleyebilir ve kişiselleştirebiliriz. Bu kişiselleştirmeyi PlayStation Store'da (konsol, web sitesi veya oyun içi), pazarlama iletişimlerinde veya web sitelerimizi ve tarafımıza ilişkin satın alma önerileri ya da reklamlar gösteren üçüncü taraf web sitelerini (sosyal ağ siteleri gibi) ziyaret ettiğinizde fark edebilirsiniz. Pazarlama faaliyetlerini size yönelik olarak kişiselleştirmek amacıyla hakkınızda topladığımız bilgilerin kullanımını kontrol etme seçenekleriniz mevcut olup bu seçenekler hakkında daha fazla bilgiyi bu Gizlilik İlkesinin Tercihler bölümünde bulabilirsiniz.

Yasal Bilgiler ve Uyumluluk

Topladığımız bilgileri denetim, uyumluluk ve yasal amaçlar (örneğin Sony'nin, iş ortaklarının ve müşterilerinin haklarını ve mülkiyetlerini korumak gibi) doğrultusunda kullanabiliriz.

Güvenlik

Sizi ve başkalarını korumak için topladığımız ve aldığımız bilgileri şu amaçlarla kullanabiliriz:

Bilgi Paylaşımı ve Aktarımı

Verileri kimlerle ve nerede paylaşıyoruz

Bu bölümde, topladığımız bilgileri tarafımıza hizmet sunan veya PlayStation Network'te kullandığınız oyunları ve uygulamaları sağlayan üçüncü taraflarla nasıl paylaşabileceğimiz açıklanmaktadır. KB'nin paylaşımı karşılığında para kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Bilgilerinizi aşağıdaki alıcılarla, aşağıdaki amaçlar doğrultusunda paylaşabiliriz.

Hizmet Sağlayıcıları

Bilgileri, bu Gizlilik İlkesinde açıklanan amaçlardan herhangi biri doğrultusunda KB'nin yönetilmesini de içerebilecek hizmetler sunan kişiler veya şirketler olan SIE hizmet sağlayıcılarıyla paylaşırız. Hizmet sağlayıcılarının gizlilik ve güvenlik gereksinimlerine uymaları gerekir.

İş Ortakları

Bilgileri aşağıdaki iş ortaklarıyla paylaşabiliriz:

Diğer Kullanıcılar

Bir Hesap oluşturduğunuzda belirli bilgiler herkese açık profilinizin bir parçasını oluşturur ve bu bilgileri PlayStation Network'te ve playstation.com üzerinden internette yer alan tüm hesapların ve bazı üçüncü taraf web sitelerinin, uygulamalarının veya hizmetlerinin erişimine açık hale getiririz. Bu bilgiler şunları içerir:

Forumlarda, topluluklarda, sohbette ve mesajlaşma özelliklerinde paylaştığınız tüm içeriklerin sorumluluğu size aittir. Bu içeriğe, daha sonrasında bu bilgileri paylaşabilecek diğer kullanıcılar da erişebilir. Ne paylaştığınızı ve bilgilerinizi kimlerle paylaştığınızı iyi düşünmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Oyun Yardımı, PlayStation profilleri veya gelecekteki PlayStation Network hizmetleri gibi platformumuzun özelliklerinin bir parçası olarak, herkese açık olarak paylaştığınız içerikleri dizinleyebilir ve kullanabiliriz.

Kamu Yetkilileri

Bir yasaya, yönetmeliğe, bir yasal sürece uymak, herhangi bir kişinin güvenliğini, mülkiyetini veya haklarını tespit etmek, korumak ve uygulamak, dolandırıcılık ve güvenlik konularını ele almak ve suç faaliyetlerini bildirmek için makul olarak gerekli olduğunu düşünmemiz halinde bilgilerinizi polis ve diğer kamu yetkilileri ile paylaşabiliriz. Polis ve kamu yetkilileriyle bilgi paylaştığımız durumların büyük çoğunluğu çalıntı cihazlar hakkındaki soruşturmalar, ödeme yöntemlerinin izinsiz kullanımı veya moderasyon amaçları ve PlayStation Network ve kullanıcılarının güvenliğine ilişkindir. Daha nadir durumlarda, dolandırıcılığı önleme veya daha ciddi cezai soruşturmalara yanıt olarak da bilgi sağlarız.

Bilgi Yönetimi ve Tercihleriniz

Verilerinizi nasıl depoluyoruz ve haklarınız

Çocuklara Ait Bilgiler

7 ile 17 yaş arasındaki çocukların hesapları, ebeveynleri veya yasal vasileri ("Sorumlu Yetişkin") tarafından oluşturulmalıdır. Çocuğunuz için hesap oluşturuyorsanız KB'sini ve KB'sine ilişkin haklarını nasıl yönettiğimiz konusunda kendisine yardımcı olmak amacıyla sizin ve çocuğunuzun Genç Oyuncular için Gizlilik Bilgileri bölümünü okumanızı öneririz.

7 ile 17 yaşları arasındaysanız sizden Sorumlu Yetişkinden anlamadığınız yerleri açıklamasını isteyebilirsiniz. Bilgilerinizi ve bilgilerinize ilişkin gizlilik haklarınızı nasıl kullandığımızı anlamanıza yardımcı olması için Genç Oyuncular için Gizlilik Bilgileri bölümünü okuyabilirsiniz.

Çocuklardan veya çocuklar ile ilgili toplanan bilgileri, aşağıdaki istisnalar hariç olmak üzere bu belgede açıklanan uygulamalar doğrultusunda toplar, kullanır ve paylaşırız.

Tarafımıza Verdiğiniz Bilgiler

Paylaşmayı Seçebileceğiniz Bilgiler

Sorumlu Yetişkin, çocuğunun Hesabının oyunlara, sohbete veya kullanıcı tarafından oluşturulan içerik özelliklerine katılmasına izin verdiği durumda SIE'nin de bu özellikleri içeren oyunların, uygulamaların veya hizmetlerin yayıncılarıyla bilgi paylaşmasına ve çocuğun Hesabı tarafından bu özelliklere girilen bilgilerin (örneğin, sohbet özelliğine yazılan metinler) toplanmasına izin verir.

18 yaşından küçük çocuğunuzun bir Hesap oluşturduğunu fark ederseniz çocuğunuzun Sorumlu Yetişkin ebeveyni olduğunuzu doğrulamamız sonrasında derhal tarafınıza çocuğunuzun hesabına erişim ve kontrol sağlarız.

Uluslararası Aktarımlar

Hizmetlerimiz Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Japonya ve dünyadaki diğer ülkelerde/alanlarda/bölgelerde sunulmaktadır. KB dahil olmak üzere topladığımız bilgilerin bu ülkelere/alanlara/bölgelere aktarılacağını, buralarda işleneceğini ve saklanacağını ve bu ülkelerdeki mahkemelerin, emniyet teşkilatlarının ve diğer yetkililerin bazı durumlarda KB'nize erişim hakkına sahip olabileceğini lütfen unutmayın. Bilgilerinizi ülkeniz dışına aktarırken aktarımın yalnızca geçerli yasalarca izin verildiği şekilde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla alıcılarla sözleşmeler, Avrupa Komisyonu Standart Sözleşme Maddeleri veya farklı belgeler imzalayarak yeterli önlemlerin alınmasını sağlıyoruz. Hizmetlerimizi kullanarak veya bunlar aracılığıyla tarafımıza herhangi bir bilgi sağlayarak bilgilerinizin, gizlilik yasalarının ikamet ettiğiniz veya vatandaşı olduğunuz ülkeninki kadar kapsamlı olmayabileceği bu ülkelere aktarılmasını, buralarda işlenmesini ve depolanmasını kabul edersiniz.

Güvenlik ve Saklama

Bilgilerinizi yetkisiz veya kazara ifşaya, erişime, kötüye kullanmaya, kaybolmaya veya değiştirmeye karşı korumaya yardımcı olmak için sektör standartlarına uygun teknik ve organizasyonel güvenlik önlemlerini sürdürmeye çalışıyoruz. Bilgilerinizi korumak için çaba gösteriyor olsak da bu bilgilerin güvenliğini taahhüt veya garanti edemiyoruz. Mükemmel güvenlik diye bir şey yoktur.

2 Adımda Doğrulama gibi kullanıma sunulan gelişmiş hesap erişimi kontrollerini kullanmanızı öneririz. Cihazlarınıza veya hesaplarınıza erişimi kısıtlama konusunda yardıma ihtiyacınız olması halinde lütfen www.playstation.com adresini ziyaret edin ve/veya PlayStation Yardım ve Destek ile iletişime geçin.

Lütfen cihazlarınızın ve hesaplarınızın şifrelerini ve geçiş kodlarını güvende tutun ve başkalarına açıklamayın. Özellikle PlayStation cihazınız başkalarıyla paylaşılıyorsa otomatik hesap oturum açma ayarının devre dışı olduğundan ve satın alma işlemlerini tamamlamadan önce şifre girilmesini gerektiren ayarın etkinleştirildiğinden emin olun. Hesaplarınızın yetkisiz kullanıldığının veya diğer bir güvenlik ihlalinin farkına varırsanız derhal PlayStation Destek ile iletişime geçmelisiniz.

Bu ilkede belirtilen amaçları yerine getirmek bakımından gerekli olduğu süre boyunca sizinle ilgili bilgileri saklayabiliriz. Ayrıca, bilgilerinizi diğer hususların yanı sıra yasal yükümlülüklerimize uymak, anlaşmazlıkları çözmek ve sözleşmeleri uygulamak için izin verilen veya gerekli olan ek bir süre boyunca saklayabiliriz. Geçerli yasaların gerektirdiği durumlarda bilgi artık gerekli olmadığında veya saklanması istenmediğinde bilgilerinizi sileriz. Bilgilerinizi etkin veritabanlarından silsek bile bilgiler yedekleme veya arşiv ortamında ve diğer bilgi sistemlerinde kalabilir.

Tercihleriniz ve Haklarınız

Tercihleriniz

Bilgilerinizin nasıl toplandığı, kullanıldığı, saklandığı ve paylaşıldığı hakkında belirli tercihleriniz olabilir. Bu tercihlere Hesap veya cihaz ayarlarınızdan erişebilirsiniz.  Lütfen bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun. Diğerlerinin yanı sıra aşağıdaki tercihlere sahipsiniz:

Haklarınız

Aşağıda açıklanan haklara ek olarak, Hesap Ayarları sayfanızdan bazı bilgilere erişebilir, bunları değiştirebilir veya silebilirsiniz.

Bazı durumlarda bilgi sağlama, değiştirme veya silme tercihleriniz, Hizmetleri sunma becerimizi veya kullanıcı deneyiminizi etkileyebilir. Geçerli yasaların gerektirmediği talepleri yerine getirmeyi reddedebiliriz. Bu hakları kullandığınız için yasalara aykırı olarak ayrımcılığa maruz kalmama hakkına sahipsiniz.

Erişim veya Silme Talebinde bulunmak için bu Gizlilik İlkesinin Hakkımızda bölümünde yer alan bilgiler aracılığıyla tarafımızla iletişime geçerek bu hakları kullanabilirsiniz. Bir talep göndermeniz sonrasında hesabınız, cihazlarınız, ödeme araçlarınız veya geçmiş işlemlerinizin ayrıntıları talep edilerek kimliğiniz doğrulanır. Kimliğinizi doğrulayamazsak taleplerinizi reddetme hakkımızı saklı tutarız.

Gizlilik İlkesinin alternatif bir erişilebilir PDF'i için bu Gizlilik İlkesinin Bize Ulaşın bölümündeki bilgileri kullanarak tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Şikayetler

KB'nizi işlememiz konusunda bir endişeniz olması halinde sorunuzu çözmeye çalışabilmemiz için öncelikle bu Gizlilik İlkesinin Bize Ulaşın bölümündeki bilgileri kullanarak bizimle iletişime geçin.

Endişenizi gideremediğimizi ve yasal yükümlülüklerimizi yerine getiremediğimizi düşünmeniz halinde bu durumu ülkenizdeki veri koruma kurumuna veya Birleşik Krallık'taki Bilgi Komisyonu Ofisi'ne ("ICO") bildirebilirsiniz. Bir endişenin ICO'ya bildirilmesine ilişkin daha fazla bilgiye https://ico.org.uk/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu İlkede Yapılan Değişiklikler

Bu Gizlilik İlkesini istediğimiz zaman revize edebilir ve bu düzenlemeler ışığında güncelleyebiliriz. Bu değişiklikler yürürlüğe girdikten sonra hizmetlere erişmeye veya bunları kullanmaya devam ederek KB'nizin revize edilen Gizlilik İlkesi doğrultusunda işleneceğini teyit ve kabul edersiniz.