PSN HİZMET ŞARTLARI

PSN ("PSN"), 06020283 şirket numarasıyla ("SIENE") faaliyet gösteren Sony Network Entertainment Europe Limited tarafından sağlanmaktadır. SIENE, 29 Temmuz 2016 tarihine dek Sony Network Entertainment Europe Limited ismini taşımaktaydı. PSN'ü kullanabilmeniz için bir hesabınız ("Hesap") olmalıdır. PSN'ü aşağıdaki şartlarla kullanmak için bir Ana Hesap oluşturabilirsiniz:

(i) En az 18 yaşında olmalısınız
18 yaşından küçükseniz, "Alt Hesap" olarak bilinen bir Hesap oluşturmalısınız. Ebeveyniniz veya yasal vasîniz, bu konuda size yardımcı olmalıdır. Bir ebeveyn veya yasal vasî iseniz, Alt Hesaplar'a ilişkin sorumluluklarınız aşağıda açıklanmıştır.

(ii) PSN'ün size uygunluğu
PSN yalnızca bazı ülkelerde ve dillerde kullanılabilir ve desteklenir (PSN'in ülkenizde kullanılabilir olup olmadığını görmek için https://status.playstation.com adresine gidin). Büyük medya dosyalarını indirmeye ve yürütmeye uygun bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacaktır.

(iii) İlgili tüm şartlara uymalısınız
Bu hizmet şartlarına uymazsanız (herhangi bir ek şart da dahil olmak üzere) (aşağı bakın), aşağıda açıklandığı üzere PSN'ü kullanımınızı yasaklamak da dahil olmak üzere aleyhinizde işlem başlatabiliriz. Yasaklanma halinde, ücretini ödediğiniz hizmetleri ve/veya Ürünleri kullanamazsınız ve paranız iade edilmez.

Lütfen kabul etmeden önce bu hizmet şartlarını dikkatlice okuyunuz. Anlamadığınız bir madde olursa, bu hizmet şartlarını kabul etmeden önce bu maddeyle ilgili müşteri hizmetlerimizle görüşün (iletişim bilgileri için lütfen www.playstation.com/get-help/contact-us/ adresini ziyaret edin).

Son güncelleme tarihi: Temmuz 2016 (Sürüm Numarası 8.0)

İçindekiler
1. PSN'ün tanımı
2. Geçerli olan ek şartlar
3. Hesabınıza ilişkin sorumluluklarınız
4. Çocuklar ve Alt Hesaplarınıza ilişkin sorumluluklarınız
5. Davranış Kuralları
6. PSN cüzdanı ve para yatırma
7. Ürün satın alma
8. Ön siparişler
9. Kupon kodları
10. Abonelikler
11. Kullanım kısıtlamaları (DRM olarak bilinir)
12. PlayStation Video ve kullanım kısıtlamaları
13. Fikri mülkiyet hakları (korsan yazılımlar dahil)
14. Kişisel bilgilerinizin kullanımı
15. Yazılım güncellemeleri ve size ilişkin olası etkileri
16. PSN'ün bakımı veya kapatılması
17. Hesabınızı kapatma
18. PSN'ü koruma (bu hizmet şartlarına uyulmaması durumu dahil)
19. Sorumluluklarımız ve haklarınız
20. Siznle yaptığımız sözleşmelerde yapılabilecek değişiklikler ve sizin için sözleşmelerimizi atama hakkımız
21. İlgili yasalar, yargı yetkileri ve üçüncü taraf hakları
22. Şirketimiz ve erişim bilgileri

1. PSN'ün tanımı
Bir Hesap, size ücretli ve ücretsiz çok çeşitli çevrimiçi hizmetlere ve dijital içeriğe erişim hakkı verir. Bu hizmetler; "PSN", PlayStation®Store, çevrimiçi bir cüzdan (aşağıda açıklanmıştır), diğer kullanıcılarla buluşup iletişim kurabileceğiniz ve onlarla oyun oynayabileceğiniz yerler olan sanal topluluklar, yazılımlar, güncellemeler, firma yazılımları, düzeltmeler, yeni sürümler, oyunlar ve çevrimiçi oyun oynama, müzikler, filmler, abonelikler ve "Ürünler" olarak tanımlanan diğer tüm öğeleri içerir.

Mevcut Ürünler kullandığınız sisteme göre değişmekte olup, bazı Ürünler bulunduğunuz ülkede veya tercih ettiğiniz dilde kullanılmayabilir veya desteklenmeyebilir.

2. Geçerli ek şartlar
Bu hizmet şartlarına ek olarak, aşağıdakileri kabul etmeli ve uymalısınız:
(i) PlayStation Gizlilik Politikası
(ii) Kullandığınız PlayStation sistemine ilişkin Sistem Yazılımı Lisansı (varsa)
(iii) Yazılım Kullanım Şartları (PlayStation oyun ve uygulama yazılımını kullanıyorsanız)
(iv) Video Kullanım Kısıtlamaları
(v) Cross-Buy İçeriği Şartları ve Koşulları (Cross-Buy İçeriği kullanıyorsanız) ve
(vi) Kupon Kodu Şartları ve Koşulları (kupon kodu kullanıyorsanız).

Bu belgeler www.playstation.com/legal/PSNTerms/ ve www.playstation.com/legal/cross-buy-content-terms-and-conditions.

Bazı Ürünlere erişmeniz için tarafımızdan veya üçüncü taraflarca tarafınıza bildirilen ek şartlara uymanız da gerekebilir. Bu bölümde belirtilen ek şartlardan herhangi birine uymamanız bu hizmet şartlarının ihlali anlamına gelir.

3. Hesabınıza ilişkin sorumluluklarınız
Hesabınızın kaydını yaparken bize gerçek ve doğru bilgiler sağlamanız ve Hesap yönetimi aracılığıyla güncel tutmanız gerekmektedir.

Diğer çevrimiçi hizmetlerinizde kullandıklarınızdan farklı ve güçlü bir parola kullanın. Hesabınıza başkaları tarafından erişilebilecek bir sistem üzerinde giriş yapıyorsanız her oturumun sonunda Hesabınızdan çıkış yaptığınızdan emin olun ya da PlayStation®4 ("PS4") kullanıyorsanız [Settings] (Ayarlar) > [Login Settings] (Giriş Ayarları)'na giderek bir geçiş kodu ayarlayın. Böylece başkaları o PS4'e sizin yerinize giriş yapamaz.

Hesabınızın ve parolanızın gizliliğini korumak ve sistem ve Hesabınıza erişimi kısıtlamakla sorumlusunuz. Buna Hesabınızın Hesap ID'si, parolası (ve varsa PS4 geçiş kodu) dahildir. Hesabınızın güvenliğinin ihlal edildiğini düşünmenizi gerektirecek bir sebep varsa veya parolanızın başkası tarafından bilindiğini düşünüyorsanız veya parolanız yetkisiz bir şekilde kullanılıyorsa ya da kullanılıyor olma ihtimali varsa bu durumu bize derhal bildirmeyi kabul etmektesiniz.

Tüm satın alma işlemleri ve çevrimiçi işlemler dahil, Hesabınızın tüm kullanımlarımdan sorumlu olursunuz (kullanımın bizim hatamızdan kaynaklandığı durumlar hariç) . Özellikle, Hesabınızın, bilgilerinizin gizliliğini koruyamamanızın sonucu olarak yetkisiz kullanımından yükümlü olabilirsiniz.

PSN'ü ile ilintili bir suçun (Hesabınızdaki hileli işlemler dahil) mağduru olduğunuzu düşünüyorsanız derhal müşteri hizmetlerimizle iletişime geçmelisiniz.

4. Çocuklar ve Alt Hesaplarınıza ilişkin sorumluluklarınız
Bir Hesap oluşturmak için en az 18 yaşında olmanız gerekir. Ancak, bir ebeveyn veya yasal vasî iseniz; PSN'e ve bazı Ürünler'ine erişecek 7-17 arasındaki yaşlarda olan çocuklarınız için Hesabınızın altında en fazla 6 Alt Hesap oluşturabilirsiniz.

Tüm Alt Hesaplarınız için:
(i) Alt Hesap kullanıcılarının bu hizmet şartlarına uyduğundan emin olmalı ve Hesap bilgilerini kimseye söylememelerini (arkadaşları dahil) sağlamalısınız. Buna Alt Hesap parolaları (ve varsa PS4 geçiş kodları) dahildir.
(ii) Tüm satın alma işlemleri ve çevrimiçi işlemler dahil, Alt Hesaplarınızın kullanımından tamamen sorumlu olursunuz.
(iii) Alt Hesaplarınızın herhangi bir şekilde izinsiz kullanımı veya paylaşılmasında yükümlülüğümüz yoktur.
(iv) Alt Hesaplarınızda yapılan satın alma işlemlerinin ücretini PSN cüzdanınızdan tahsil edebileceğimizi kabul etmektesiniz.
(v) Alt Hesaplarınızdan satın alma işlemleri yapılmasını engelleyebilir veya ebeveyn kontrollerimizi kullanarak bir maksimum harcama limiti ayarlayabilirsiniz. Ebeveyn kontrolleri ile ilgili daha fazla bilgiyi şu adreste bulabilirsiniz: www.playstation.com/get-help/help-library/my-account/parental-controls.
(vi) Cüzdanınızda, bir Alt Hesabınızın bir satın alma işlemini tamamlaması için yeterli para yoksa, Alt Hesaplarınız tarafından yapılan herhangi bir satın almanın tamamlanması için cüzdan otomatik olarak dolmayacağından parayı manuel olarak eklemeniz gerekir.
(vii) Alt Hesapları kullananlar, kayıtlı oldukları yaştan daha büyük yaştakiler için olan Ürünlere erişemez ve onları satın alamaz. Bu, Alt Hesabın bir PlayStation Plus aboneliği bulunduğu veya böyle bir aboneliği kullanabildiği durumlarda da geçerlidir
(viii) PSN aracılığıyla kullanılabilen tüm Ürünler sınıflandırılmaz ve bazıları yetişkin içeriği ve dili içerebilir. Diğer kullanıcıların davranışlarını kontrol edemeyiz ve dolayısıyla Alt Hesaplarınızı kullanan kişiler, diğer PSN kullanıcılarından, sizinle paylaşılmayan yazışmalar alabilir.

Çocuklarınızın PSN'ü kullanımını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

5. Davranış Kuralları
Siz ve Alt Hesap kullanıcılarınz, bizle ve diğer kullanıcılarla (bunlar çocuk da olabilir) karşılıklı iletişimde bulunurken kanunlara uygun, dürüst, saygılı ve düşünceli bir şekilde davranmalısınız. Buna, mesaj, yorum, resim, fotoğraf, video, oyun öğeleri, oyun videoları, diğer malzeme ve bilgileri paylaşmanıza olanak veren ve e-posta, telefon ya da diğer araçlarla müşteri hizmetlerimiz ve diğer çalışanlarımızla kuracağınız iletişimleri de içeren tüm mevcut paylaşım ve iletişim özelliklerini kullanımınız da dahildir.

Örneğin:
Müstehcen şeyler paylaşmayın ve topluluk özelliklerini başkalarına zarar vermek ve onları korkutmak için kullanmayın;
Aşağılayıcı veya rahatsız edici (ırksal, etnik, dini veya cinsel açıdan rahatsız edici içerikler dahil) nitelikteki içerikleri paylaşmayın;
Nefret dolu söylemleri, şiddet dolu davranışları veya yasadışı maddeleri kullanmayın ya da övmeyin;
Şiddet tehdidinde bulunmayın ve şiddeti övmeyin, tehditte bulunmayın ve terörizmi övmeyin;
Başkasının kimliğini kullanmayın, insanları gizlice takip etmeyin veya rahatsız edici, tehdit ya da taciz edici şekilde davranmayın;
Kişilerinize izinleri olmadan spam göndermeyin veya önerileri/teklifleri iletmeyin;
Yazılım, PSN veya herhangi bir ürünündeki hataları, arızaları, açıkları ve istenmeyen mekanizmaları haksız fayda sağlamak için kullanmayın, hile yapmayın ve hakız kazanç sağlamayın;
Hesap oturum açma bilgilerini paylaşmayın, alıp satmayın, çalmayın ve aramayın;
PSN'ü veya Ürünler'inden birini herhangi bir ticari etkinlik için kullanmayın veya böyle bir etkinlikle ilişkilendirmeyin;
Gizlilik veya fikri mülkiyet haklarını ihlal eden bir şekilde davranmayın;
Bu hizmet şartları veya ilgili yasaları ihlal eden herhangi bir etkinlikte bulunmayın, bulunmaya kalkışmayın veya bu yönde tehdit yöneltmeyin ve
Her zaman sağduyulu ve terbiyeli olun.

6. PSN cüzdanı ve para yatırma
PlayStation®Store bulunan bir ülkedeyseniz Hesabınızın ilişkili bir PSN cüzdanı vardır. Ülkenizde PlayStation®Store olup olmadığını görmek için https://status.playstation.com adresine gidin. Lütfen aşağıdaki hususların farkında olun:

(i) PSN cüzdanınıza para yatırmak için kullanabileceğiniz kabul edilen ödeme yöntemleri ülkeden ülkeye değişebilir ve mevcut ödeme yöntemini her zaman değiştirebiliriz. Bizden cüzdanınızı doldurmamızı istediğinizde, size anında sunulan bir hizmet satın almış olursunuz. Bu nedenle fikrinizi değiştirirseniz para iadesi alamazsınız.
(ii) Hileli bir işlemden şüphelenirsek, ödeme sağlayıcınız işlemi onaylamazsa veya başka herhangi bir nedenden dolayı, Hesabınıza bir ödeme yöntemi (kredi kardı ya da banka kartı gibi) kaydetme isteğinizi ve/veya PSN cüzdanınıza para ekleme isteğinizi geri çevirebiliriz.
(iii) Ödeme kartınızın ayrıntıları (3 veya 4 basamaklı güvenlik numarası hariç) siz Hesap ayarları bölümünden silmediğiniz sürece gelecekte kullanılmak üzere depolanır.
(iv) PSN cüzdanına doldurulması gereken minimum bir tutar belirleyebiliriz. Ödeme sağlayıcınız da PSN cüzdanınıza bir defada ekleyebileceğini maksimum bir tutar sınırı koyabilir.
(v) PSN cüzdanınızda aynı anda en fazla doldurabileceğiniz tutar kısmında belirtilen kadar bir tutar tutabilirsiniz.
(vi) PSN cüzdanınıza para ekleme konusunda yaptığınız bir istek tarafımızca kabul edildiğinde (satın alma işleminiz için gereken minimum tutarı veya daha büyükse minimum telafi tutarını cüzdanınıza otomatik olarak yatırmak için kayıtlı ödeme yönteminizi kullandığımız durumlar dahil) sizinle aramızda bu hizmet şartları doğrultusunda bir sözleşme oluşturulmuş olur.
(vii) Para ekleme emriniz, PSN cüzdanınızda söz konusu parayı kullanılabilir hale getirdiğimizde tamamlanmış olur.
(viii) Ödemenizi kabul eder etmez yatırılan tüm parayı kullanımınıza hazır hale getirebileceğimizi ve bu noktadan sonra, yasaların izin verdiği ölçüde iptal etme veya "Bekleme Süresi" gibi bir hakkınız olmayacağını açık şekilde kabul etmektesiniz.
(ix) PSN cüzdanınıza yatırdığınız parayı 24 ay içinde kullanmanız gerekir.
(x) PSN, banka gibi çalışmaz ve PSN cüzdanı bir banka hesabı değildir.
(xi) PSN cüzdanındaki paranın PSN dışında bir değeri yoktur ve paraya dönüştürülemez.
(xii) PSN cüzdanındaki para kişisel mülkiyetinizde değildir ve başkalarına aktarılamaz
(xiii) PSN cüzdanındaki para sadece sattığımız Ürünler'i satın almak için kullanılabilir.
(xiv) PSN cüzdanınıza yatırdığınız parayı (i) PSN'ü kalıcı bir şekilde hizmete kapatmamız (16. bölüm gereğince); (ii) Hesabınızın bu hizmet şartları ya da Yazılım Kullanım Şartları'ndaki bir değişikliği takiben kapanması (20. bölüm gereğince) veya (iii) yasaların zorunlu kılması halinde geri alma hakkınız vardır.

Geri ödeme talepleri
Cüzdanınızı doldurma işleminiz, ödeme hizmeti sağlayıcınız (bankanız, kredi kartı sağlayıcınız veya Paypal gibi) tarafından "geri ödeme talebi" olarak bilinen şekilde geri çekilirse ve geri ödeme sonrasında, cüzdanınızda bakiyenizin eksiye düşmesine neden olacak miktarda yetersiz para varsa bize bakiye kadar borçlanırsınız. Bu borç ödenene kadar Hesabınız veya konsolunuzla PSN'e erişimi engelleriz.

Mobil para doldurma
Cüzdanınıza bir mobil faturalama ödeme yöntemini kullanarak para yatırmayı seçtiyseniz, ücret mobil ağ sağlayıcınız tarafından tahsil edilebilir ve mobil ağ sağlayıcınız standart mesajlaşma ücretlerini de tahsil edebilir. Cüzdan doldurmak için bize ödeme yapmanızla ilgili sözleşmenizin, mobil telefon servis sağlayıcınıza ücret ödeme yükümlülüğünüzden ayrı ve ondan bağımsız olduğunu lütfen unutmayın. Servis sağlayıcınıza ödeme yapmazsanız, Hesabınızı askıya alabilir ve ödemeyi geri almak için bizzat kendimiz veya üçüncü taraf aracılığıyla hakkınızda işlem başlatabiliriz. Almanya'da olanlar için özel bir not; mobil faturalama seçeneğini kullanarak cüzdanınıza para yatırdıktan sonra, bize olan borcunuz bir üçüncü tarafa ve ardından bir sonraki mobil faturanızda onu sizden tahsil edecek olan mobil operatörünüze atanır.

7. Ürün satın alma
Siz veya Alt Hesap kullanıcılarınız PSN cüzdanınızdaki parayı kullanarak PlayStation®Store'dan Ürünler (abonelikler dahil) satın aldığınızda veya ön sipariş verdiğinizde, PlayStation®Store'a bir üçüncü taraf oyunu veya web sitesi yoluyla erişmiş olsanız dahi bize sipariş vermiş olursunuz.

Hesabınız kullanılarak verilen tüm siparişlerde (Alt Hesaplarınız kullanılarak verilenler de dahil) PSN cüzdanınızdan ücret çekebileceğimizi kabul etmektesiniz. Fiyatlar değişikliğe açıktır ve promosyonlar her an geri çekilebilir. Alt Hesap kullanıcılarınız ve siz, bir sipariş vermeden önce Ürünler'e ilişkin görüntülenen ücret, yaş sınırlaması, uyumluluk ve ürün bilgilerini anlayıp kabul etmelisiniz. Bu bilgiler, tercih ettiğiniz dilde mevcut olmayabilir. Tercih ettiğiniz dilde mevcut olmayan bilgiler de dahil olmak üzere, bu konuyla ilgili daha fazla ayrıntı isterseniz lütfen müşteri hizmetlerimizle iletişime geçin.

Sipariş verirken:
(i) Tüm satın alma işlemleri sipariş verilirken görüntülenen para birimi ve fiyatı ile yapılır ve dolaylı vergiler dahildir. İthalatla ilgili KDV'leri ve diğer vergileri, banka veya kart ücretlerini (varsa) ödemeniz gerekir.
(ii) Siparişinizi tamamladıktan sonra fiyat düşerse veya satın alma işlemini abonelik aracılığıyla daha uygun fiyata yapma ihtimaliniz olmuş olsa bile (satın alma sırasında açıkça belirtilmediği takdirde) para iadesi hakkınız olmaz.
(iii) Bazı Ürünler sadece belli ülkelerde yaşıyorsanız satın alınabilir.
(iv) Siparişinizi herhangi bir nedenle (fiyatla ilgili sebepler dahil) iptal edebilir veya reddedebiliriz.
(v) Siparişiniz ancak Hesabınızda (Alt Hesabınızın siparişi gerçekleştirmesi durumunda onda) kayıtlı e-posta adresine bir onay e-postası gönderdiğimizde kabul edilmiş sayılır.
(vi) Hesabınız veya Alt Hesaplarınız aracılığıyla verilen bir siparişi kabul ettiğimizde, bu hizmet şartları çerçevesinde sizle bizim aramızda siparişinize ilişkin bir sözleşme oluşur.
(vii) Siparişinizi kabul etmezsek, PSN cüzdanınızdan alınan ücretlerin toplamı PSN cüzdanınıza iade edilir.
(viii) Abonelik yenileme ve sonradan ödeme yöntemiyle verilen ön siparişler (ayrıntılı bilgi için 8. bölüme başvurun) haricindeki tüm siparişler için; PSN cüzdanınızda yeterli para yoksa; satın alma işleminizi tamamlamak için cüzdanınızdan gerekli minimum tutarı (veya daha büyükse minimum doldurma tutarını) otomatik olarak almak üzere kayıtlı ödeme yönteminizi (varsa) kullanırız. Bu, Alt Hesaplar ile yapılan satın alma işlemlerinde geçerli değildir.
(ix) Abonelik yenileme ve sonradan ödeme yöntemiyle verilen ön siparişler (ayrıntılı bilgi için 8. bölüme başvurun) için cüzdanınızda yeterli para yoksa, siparişiniz, Hesabınıza kayıtlı, kabul edilen bir ödeme yönteminizin bulunmaması ve Otomatik Ödeme'nin "Açık" olmaması başarısız olur. Kayıtlı bir ödeme yönteminizin olması durumundaysa, satın alma işleminizi tamamlamak için gerekli minimum tutarı (veya daha büyükse minimum doldurma tutarını) cüzdanınızdan otomatik olarak almak üzere kayıtlı ödeme yönteminizi kullanırız. Bu, Alt Hesaplar ile yapılan satın alma işlemlerinde geçerli değildir. Hesap yönetimi sayfanızdan Otomatik Ödeme'yi her zaman "Kapalı" konuma getirebilirsiniz.
(x) 12. Bölüm gereğince, satın aldığınız Ürünler, makul bir süre boyunca indirmenize veya yürütmenize (varsa) uygun olur.
(xi) Ürünleri kullanmak üzere bir lisans satın alırsınız - 13. Bölüme bakın.

İptal Hakları
(xii) Bu kullanım şartlarında belirtilen koşullar ya da ilgili tarihte www.playstation.com/store-cancellation-policy adresinde bulunan geçerli PlayStation®Store İptal Politikası dışında ve yasalarca gerekmediği sürece hiçbir alışverişte para iadesi yapılmaz.

(xiii) AB ülkelerinde yaşayanlar, yaptıkları dijital satın almaları işlem tarihinden itibaren 14 gün içinde belli koşullar altında iptal etme hakkına sahiptir. PSN aracılığıyla yapılan işlemlerde:

(a) Dijital içerik (oyunlar gibi) siparişinizi vererek siparişiniz tarafımızca kabul edildikten sonra Ürünü hemen kullanımınıza sunabileceğimizi ve Ürünü indirmeye ya da yürütmeye başlarsanız iptal etme hakkını kaybedeceğinizi kabul etmektesiniz (hesap ayarlarınızda [Otomatik İndirme] fonksiyonunu etkinleştirdiyseniz oyun içi satın almaları indirmenin otomatik olarak gerçekleşebileceğini lütfen unutmayın) ve

(b) Dijital hizmet (bir PlayStation®Plus aboneliği gibi) siparişi vererek hizmetleri derhal sunmaya başlamamızı talep etmekte ve bunun neticesinde, iptal etme hakkınızı kullandığınız takdirde satın alma bedelinin oranlı bir iadesinin, iptal geçerli olana kadar aldığınız hizmetin bedeli kesildikten sonra PSN cüzdanınıza yapılacağını kabul etmektesiniz.

(xiv) Oyun eklentileri, mevsimlik pasolar, oyun içi ekipman, ön sipariş ve promosyon paketi satın alımlarının iptali de dahil İptal politikamız hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.playstation.com/store-cancellation-policy adresindeki PlayStation®Store İptal Politikası'na bakın.

(xv) Dijital hizmetleri iptal hakkı, sadece servis ilk kez alındığında doğar; bir aboneliğin yenilenmesinde böyle bir iptal hakkınız yoktur. Bunun nedeni, bir hizmete abonelik aldığınızda, abonelik ücretinin periyodik olarak fatura edildiği devam eden ve tekrarlayan bir abonelik alıyor olmanızdır. Abonelik ücretini her ödemenizde, mevcut aboneliğinizi bir sonraki fatura döneminde devam ettirmeyi kabul etmiş olursunuz. Aboneliğinize ödeme yapmayı her an sonlandırabilirsiniz - Bölüm 10(iii)'e bakın - ama halihazırda ödenmiş hiçbir abonelik ücreti için iade ücreti alamazsınız.

Uygulama İçi Satın Alma
Lütfen unutmayın; siz veya Alt Hesaplarınız ücretsiz kullanılan Ürünler de dahil olmak üzere aldığınız ya da indirdiğiniz bir Ürün, ek Ürünlerin, PSN cüzdanını kullanılarak, uygulama içi satın alınması seçeneği içerebilir. Yapılan tüm satın alma işlemlerinin ücretini ödemeyi kabul etmektesiniz.

PSN Özellikleri
Bir PSN özelliğini makul bir süre önceden bildirerek her an geri çekilebiliriz. Bunu yaptığımız takdirde, size bu durumu makul bir süre önce bildirmeye çalışırız. Ayrıca, çevrimiçi moda sahip Ürünler sattığımız yerlerde, o Ürünün yayıncısı, çevrimiçi moda ev sahipliği yapan ya da çevrimiçi modu destekleyen bir sunucuyu tamamen kapatma kararı alabilir veya çevrimiçi modun belli bir özelliğini kaldırabilir. Bizim ya da bağlı bir şirketimizin yayıncı olduğu yerlerde, size böyle bir durumu makul bir süre önce bildirmeye çalışırız. Yayıncının üçüncü bir taraf olduğu yerlerde ise yayıncıdan aynı şeyi yapmasını isteriz. Çevrimiçi modlarda kullanılan Ürünler, PSN özellikleri kaldırıldıktan veya sunucular kapatıldıktan sonra kullanılamayabilir ve bu durumda para iadesi yapılmaz. PS4 Hesabınızla çoklu oyunculu çevrimiçi oyuna erişim sadece PlayStation®Plus abonesiyseniz mümkündür.

Sanal Para
PlayStation®Store'dan satın alabileceğiniz veya oyun içinde kazanabileceğiniz Ürünler, belirli oyunlar ve uygulamalarda kullanılan bol miktarda kurgusal para ("Sanal Para") içerir. Sanal Paraların satın alındıkları oyunun veya uygulamanın dışında satışı, aktarımı veya kullanımı ile iştigal etmeyeceğinizi kabul etmektesiniz ve Sanal Paraları gerçek para veya para karşılığı olan şeylerle takas etmeyecek veya bunlar için kullanmayacaksınız. Netice itibariyle, Sanal Paraların gerçek dünyada hiçbir değerinin olmadığını kabul etmektesiniz. Sanal Paraların süresi dolabilir ve PSN özellikleri kaldırıldıktan sonra kullanılamazlar ve böyle bir durumda para iadesi yapılmaz.

8. Ön siparişler
Ön siparişlerde kullandığımız iki ödeme yöntemi vardır: Hemen ödeme ve sonradan ödeme. Ön siparişinizi vermeden, ön siparişiniz için hangi ödeme yönteminin uygun olduğu size belirtilir.

Hemen ödeme yöntemiyle verilen dijital içeriğe ilişkin ön siparişlerde, ön siparişinizi verdiğinizde (eğer kabul edersek), ön sipariş bedelini siparişi verdiğiniz gün cüzdanınızdan çekebileceğimizi kabul etmektesiniz.

Sonradan ödeme yöntemiyle verilen dijital içeriğe ilişkin ön siparişlerde, ön siparişinizi verdiğinizde (eğer kabul edersek), sipariş bedelini siparişi verdiğiniz gün belirtilen ödeme tarihinde cüzdanınızdan çekebileceğimizi kabul etmektesiniz. Bir ödeme yöntemi (bir kredi ya da banka kartı gibi) kaydettiyseniz, sonradan ödeme yöntemiyle bir ön sipariş verdiğinizde, PSN cüzdanınızın "Otomatik Ödeme"si otomatik olarak "Açık" konuma gelir. Otomatik Ödeme ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için lütfen bölüm 7 (ix)'e bakın.

Ön siparişinizi yayınlanma tarihine dek iptal etme hakkımız vardır. Ön siparişinizi (hemen ödenen ya da daha sonra ödenen bir ön sipariş olmasına bakılmaksızın) playstation.com/store-cancellation-policy adresinde bulunan PlayStation®Store İptal Politikası şartlarınca iptal ederek iade alabilirsiniz. Bir ön siparişi iptal ettiğinizde, ön siparişle birlikte sunulan promosyon ürünlerinden hiçbirine erişim hakkınız olmaz.

9. Kupon kodları
Aksi belirtilmediği sürece, kupon kodları sadece bir defa, tek bir Hesap tarafından ve ilgili yasalara tâbi şekilde kullanılabilir, geri ödemesi yoktur, nakit veya kredi olarak karşılığı sağlanmaz, aktarılamaz (ancak satın aldığınız bir kupon kodunu hediye olarak bir başkasına verebilirsiniz). Kupon kodlarının kullanımı bu hizmet şartlarına bağlıdır, kupon kodları ve şartlarla ilgili özel kısıtlamalar www.playstation.com/legal/sen-voucher-code-terms-and-conditions adresinde mevcuttur.

10. Abonelikler
PSN aracılığıyla hizmetler için ücretli bir abonelik satın aldığınızda, bir abonelik için kupon kodu kullandığınızda veya ücretsiz bir deneme aboneliğini kullandığınızda:
(i) Ücretli ve deneme versiyonu abonelikler size tekrarlanma prensibiyle, satın almanızdan veya kullanmanızdan önce açıklanan belirli bir abonelik fatura dönemi süresince sunulur.
(ii) (Kredi kartı veya banka kartı gibi) bir ödeme yöntemi kaydettiyseniz, PSN cüzdanınız için 'Otomatik Fonlama' otomatik olarak "Açık" hale getirilir. Hesap yönetimi sayfanızdan Otomatik Ödeme'yi her zaman "Kapalı" konuma getirebilirsiniz. Otomatik Ödeme ile ilgili daha fazla ayrıntı bölüm 7(ix)'te bulunabilir.
(iii) Aşağıdaki durumlar haricinde, bir sonraki dönemin abonelik ücretlerini, her fatura döneminin sonunda, PSN cüzdanınızdan tahsil ederiz:
a. Geçerli fatura dönemi bitmeden [Otomatik Yenileme]'yi kapatarak, aboneliği iptal etmeniz (daha fazla bilgi için www.playstation.com/store-cancellation-policy adresine bakın);
b. Cüzdanınızda yeterli para olmaması ve Otomatik Fonlama'nın "Kapalı" olması veya kayıtlı bir ödeme yönteminiz olmaması veya
c. yenileme işlemini herhangi bir sebeple bizim iptal etmemiz.
Her türlü ücretsiz deneme aboneliğinin sonunda bu gerçekleşir ve deneme aboneliğini ücretsiz deneme süresi bitmeden önce iptal etmezseniz bu abonelik ücretli aboneliğe dönüştürülür ya da böyle olmayacaksa bunu size bildiririz.
(iv) Aboneliğinizin fiyatı, Hesabınıza kayıtlı e-posta adresine e-posta göndererek size önceden bildirdiğimiz durumlar dışında aynı kalır. Böyle bir bildirimden sonra, fiyat artışı gerçekleşmeden aboneliği iptal etme seçeneğiniz olur.
(v) Ücretli veya ücretsiz bir aboneliğiniz zaten varsa ve aynı hizmet için başka bir abonelik satın alırsanız, geçerli aboneliğiniz fatura döneminin sonunda sonlandırılır ve yeni abonelik başlar.
(vi) Bir aboneliği bölüm 7(xiv)'de belirtilen 14 günlük süreden sonra herhangi bir zamanda iptal ederseniz, aboneliğiniz, ücretini ödediğiniz fatura döneminin sonuna kadar devam eder ve ardından sonlandırma işlemi yapılır. Sonlandırma işleminden sonra, abonelik aracılığıyla indirdiğiniz Ürünlerin tamamına veya bir kısmına erişemez veya onları kullanamazsınız.

Bir abonelik satın aldığınızda, abonelikteki Ürün paketi, aboneliğiniz süresince değişiklik gösterir ve bazı Ürünler abone olmayanlar tarafından da satın alınabilir. Paketin parçası olan tüm Ürünlere erişemeyebilirsiniz.

11. Kulanım kısıtlamaları
PSN aracılığıyla kullanılabilen bazı Ürünlerin nasıl kullanılacaklarına ilişkin özel kurallar olabilir. Örneğin, bir Ürün satın aldığınızda (bir abonelik hizmeti de dahil), Ürünü indirme, akış olarak kullanma ve/veya Ürünü kullanma konusunda sizin için aşağıdaki kısıtlamalar olabilir:
(i) sadece ikamet ettiğiniz ülkede kullanabilme;
(ii) sadece satın alma işleminin yapıldığı Hesap ile kullanabilme;
(iii) sadece sınırlı bir dönem ya da dönemler boyunca kullanabilme;
(iv) sadece uyumlu olan belirli Sony sistemiyle ve/veya diğer aygıtlarla kullanabilme ve/veya
(v) sadece satın alma işleminin yapıldığı Hesap ile ilişkilendirilmiş belirli sayıda uyumlu aygıtla (Sony sistemi dahil) kullanabilme.

Her türlü materyal kısıtlaması satın alma işlemi sırasında size ana hatlarıyla çizilecektir. Lütfen satın almadan önce bu kısıtlamaları anladığınızdan emin olun. (tercih ettiğiniz dilde herhangi bir açıklama olmaması da dahil, daha fazla açıklama almak istediğiniz durumlarda lütfen müşteri hizmetleriyle iletişime geçin). Bu kısıtlamalarda, EV KONSOLU ifadesi bir PS3 veya PS4'ü, TAŞINABİLİR KONSOL ifadesi ise bir PSP, PS Vita veya PS TV'yi ifade eder.

Satın alma Hesabıyla alınan bir Ürünün kullanabilmesi için öncelikle, uyumlu bir Sony sisteminin ve/veya başka bir cihazın aktivasyonu gerekebilir. Ürünü satın alan Hesabı silerseniz veya ilgili uyumlu cihazı (Sony Sistemi dahil) devre dışı bırakırsanız, Ürünün erişim ve kullanım hakkını kaybedebilirsiniz. Uyumlu bir aygıtın (Sony sistemi dahil) en fazla kaç defa etkinleştirilebileceğini veya devre dışı bırakılabileceğini belirleme hakkımız saklıdır.

12. PlayStation Video ve kullanım kısıtlamaları
Özellikle lisansörlerimizin bize uyguladığı kısıtlamalardan dolayı PlayStation Video ile kiralanan ve/veya satın alınan videoları akış olarak kullanma, indirme veya tekrar indirme olanağını istediğimiz zaman sınırlayabilir veya kaldırabiliriz. PlayStation Video videolarının deneme, örnek ve fragman sürümleri videonun bütününü tam olarak temsil etmeyebilir. Bazı videoların dijitalleştirilmiş sürümleri orijinal biçimli Ürünle veya aynı adlı Ürünün daha önce yayınlanmış sürümleriyle aynı olmayabilir.

PlayStation Video aracılığıyla, video kullanımına ilişkin belirli kısıtlamalar uygulanabilir ve bu kısıtlamalar videoyu kiralamış veya satın almış olmanıza ya da videonun HD veya SD olmasına bağlı olarak değişebilir. Özellikle:
(i) Kiralanan videolar (i) bir Sony sistemine veya başka bir aygıta indirildiğinde ya da (ii) bir PS4, PS3 veya BRAVIA Internet Video Link aygıtı kullanılarak akış olarak alındığında, başka bir aygıttan erişilemez.
(ii) Satın alınan ve kiralanan bazı videolara Remote Play ile erişilemeyebilir ve kullandığınız Sony sistemine veya diğer aygıta bağlı olarak sadece indirilmek ya da akış olarak kullanılmak üzere sunulabilir.
(iii) Bazı Sony sistemleri sadece PlayStation Video'dan yürütme, indirme işlemi yapıyor olabilir.
(iv) Kiralanan veya satın alınan bir videoyu indirme veya akış olarak alma olanağınız aşağıdaki biçimlerde de kısıtlanabilir:
a. söz konusu işlemleri sadece bazı uyumlu Sony sistemleriyle ve/veya başka aygıtlarla yapabilme;
b. sadece belirtilen sayıda yapabilme;
c. sadece belirtilen sayıda Sony sistemi veya aygıtı ile yapabilme;
d. aynı anda sadece tek bir Sony sistemiyle veya başka aygıtla akış yapabilme;
e. video kiralanmışsa sadece belirtilen dönemde yapabilme ve/veya
f. Sony sisteminden farklı bir aygıt kullanılırken belirli yazılımlarla yapabilme.
Bu kısıtlamalar şu adreste açıklanmaktadır ama açıklama tercih ettiğiniz dilde görüntülenemeyebilir: www.playstation.com/legal/playstation-video-usage-restrictions. Satın alma işleminden önce bu kısıtlamaları anladığınızdan lütfen emin olun. Tercih ettiğiniz dilde herhangi bir açıklama olmaması da dahil, daha fazla açıklama almak istediğiniz durumlarda lütfen müşteri hizmetleriyle iletişime geçin

13. Fikri mülkiyet hakları (korsan yazılımlar dahil)
PSN ve Ürünlerine ilişkin tüm fikri mülkiyet hakları bize ve/veya lisansörlerimize aittir. PSN'deki tüm şirket, Ürün ve hizmet adları sahiplerinin ticari adları, ticari markaları, tescilli ticari markaları ya da hizmet markalarıdır.

Bir Ürün satın aldığınızda, o Ürünü kullanmak için bir lisans satın aldığınızı ve Ürünün mülkiyetini almadığınız kabul etmektesiniz. Bizden aldığınız Ürün Yazılım (Yazılım Kullanım Şartları'nca tanımlandığı gibi) olduğunda, o Yazılımı kullanmak için Yazılım Kullanım Şartları uyarınca bir lisansa sahip olursunuz. Bizden satın aldığınız diğer tüm Ürünlerde, Ürünü kullanmanız için sınırlı, tam yetkili olmayan, devredilemeyen, kişisel bir lisansa sahip olursunuz. Bu lisansın yanı sıra, biz ve/veya lisansörümüz tüm hakları, imtiyazı ve kanuni çözüm yollarını saklı tutarız.

PSN ("UGM") aracılığıyla bizimle ve başka kullanıcılarla, metin, mesaj, yorum, resim, fotoğraf, ses, müzik, video ve oyunla ilgili bilgilerinizi ve diğer materyalleri paylaşabilirsiniz. Sizin tarafınızdan üretilen ve paylaşılan UGM size aittir ama bizim ve varsa Ürünün ilgili üreticisinin UGM'niz üzerindeki fikri mülkiyet hakkı hala devam etmektedir. Bu yüzden bizim ve Ürün yayıncısının rızası olmadan UGM'den maddi çıkar sağlayamazsınız.

Ödeme talep etmeksizin, bize aşağıdaki yetkileri tanırsınız:
(i) bize, bağlı şirketlerimize ve diğer PSN kullanıcılarına, UGM'nizi, PSN Çevrimiçi ID'nizi (ve kullanmayı tercih ettiyseniz isminizi) PSN'de ve Ürünle ilgili websiteleri gibi PlayStation® Ürünleri ve servislerinde kullanma, dağıtma, kopyalama, değiştirme, gösterme ve ve yayınlama ve
(ii) bize ve bağlı şirketlerimize UGM'nizi tescilleme, satma ya da UGM'niz üzerinden maddi kazanç sağlama (örneğin UGM'nize (tek başına ya da başka UGM'lerle birlikte)erişim aboneliği satmak ve/veya UGM'yle ilişkili reklam geliri elde etmek) ve UGM'nizi Ürünün ya da herhangi başka bir PlayStation® Ürün ve hizmetinin reklamında kullanma

Bizim ve diğer PSN kullanıcılarının UGM'nizi değiştirebileceğini veya silebileceğini kabul etmektesiniz ve UGM'niz üzerinde olabilecek manevi haklarınızdan feragat etmektesiniz. UGM göndererek bize böyle bir UGM göndermek ve ve bu 13. Bölümde düzenlenen hakları hibe etmek için gerekli tüm haklara sahip olduğunuzu söylemiş olursunuz.

PSN cüzdanınızı ve kupon kodlarınızı kullanarak veya abonelik başlatarak, Sanal Para Birimi, puan, jeton veya diğer sanal Ürünler gibi PSN aracılığıyla kullanıma sunulan bir Ürünü satın alabilir veya Ürün için eklenti kullanabilirsiniz. Bu tür satın alma işlemleri veya kullanımlarda, söz konusu sanal öğeler belirli bir süre için veya süresi sınırlı bir abonelikle sunuluyor olsa da, sadece yukarıda belirtilen sınırlı lisans geçerlidir. Bu lisanstan ayrı olarak, bu tür sanal öğelerde hiçbir mülkiyetiniz, sahiplik hakkınız, ekonomik veya parasal çıkarınız bulunmamaktadır.

Ayrıca, tarafımızdan açık şekilde yetki verilmedikçe ,
(i) Bir Hesap, bir Alt Hesap, bir Çevrimiçi ID veya başka herhangi bir Hesap bilgisinin bir kısmını ya da tamamını paylaşamaz, satın alamaz, nakledemez, kiralayamaz, veya alt lisans veremezsiniz ve
(ii) ilgili yasalarca açık şekilde izin verilmediği sürece herhangi bir nedenle herhangi bir Ürünü ya da parçasını (veya PSN ile bağlantılı olarak kullanılan donanımı, sistemi, altyapıyı) bozamaz, kötüye kullanamaz, değiştiremez, uyarlayamaz, çeviremez, korsan şekilde kullanamaz, şifresini kıramaz, ters mühendisliğe tabi tutamaz, kaynak koda çeviremez veya bileşenlerine parçalarına ayıramazsınız ve
(iii) Ürünün ve ürünün bir parçasının türev çalışmasını oluşturamaz, nesne kodundan kaynak kodu oluşturmaya çalışamaz veya bir Ürünü ya da bir parçasını tarafımızdan izin verilmeyen herhangi bir amaçla indiremezsiniz ve
(iv) PSN ile veya onunla bağlantılı olarak erişilen bilgiler dahil olmak üzere, bir Ürünü ya da bir parçasını alamaz, kopyalayamaz, çoğaltamaz, halka açık şekilde yayamaz veya aktaramaz, halka açık performans için kullanamaz, Üründen ya da bir parçasından maddi kazanç sağlayamazsınız ve
(v) PSN'e veya Ürünlerine erişmek veya onlarla etkileşimde bulunmak için yetkisiz donanım veya yazılım kullanmak veya kullanıma sunmak (güvenlik özelliklerini veya kısıtlamaları aşmayı sağlayan hileli kod veya aygıtlar dahil)
(vi) ilgili yasanın açıkça izin verdiği haller dışında, kullanıcı kimlik doğrulama sistemlerini veya güvenlik özelliklerini aşmak ya da buna teşebbüs etmek
(vii) virüs, solucan, casus yazılım, saatli bomba gibi; bize, lisansörlerimize veya diğer kullanıcılara zararı dokunabilecek kod, içerik veya iletişim biçimleri kullanmak.

14. Kişisel Bilgilerinizin kullanımı
PSN'ü ve Ürünlerini kullandığınızda; biz, başka kullanıcılar veya üçüncü taraflar sizinle (veya Alt Hesap kullanıcılarınızla) ilgili bilgileri toplayabilir, kullanabilir ve paylaşabilir. Şahsınızla ilgili kişisel bilgilerin toplanması, kullanılması ve paylaşılması, www.playstationnetwork.com/privacy-policy adresindeki PlayStation Gizlilik Politikası'nda açıklanmıştır. PSN ve Ürünlerini kullanmakla, kişisel bilgilerinizin söz konusu Politika'da açıklandığı şekilde toplanması, kullanılması ve paylaşılmasını kabul etmektesiniz.
Sadece kendi kararımıza bağlı olarak, tüm etkinliğinizi veya bir kısmını izleme ve kaydetme (veya izlemesi ve kaydetmesi için bir üçüncü tarafla anlaşma) ve paylaştığınız materyalleri yine kendi kararımıza bağlı olarak ve önceden size bildirmeksizin kaldırma hakkımız saklıdır. Buna; sesli ve yazılı iletişimlerinizin içeriği, oynadığınız oyunun videosu, etkinliklerin saati ve yeri, adınız, PSN Çevrimiçi ID'niz ve IP adresiniz gibi bilgiler dahildir. Ayrıca diğer kullanıcılardan PSN'deki etkinliğinizle ilgili bilgi alabiliriz. Bu şekilde toplanan bilgiler, bu hizmet şartlarının uygulanmasını, yasalara uyulmasını, kendimizin, lisansörlerimizin ve kullanıcıların haklarının korunmasını ve çalışanlarımız, taşeronlarımız ve kullanıcıların kişisel güvenliğinin korunmasını sağlamak için bizim tarafımızdan veya yan kuruluşlarımız tarafından kullanılabilir. Bu bilgiler polise veya diğer yetkililere verilebilir. Tüm PSN etkinliğini izleyemeyeceğimizi ve böyle bir şey yapacağımız konusunda bir beyanda bulunmadığımızı lütfen unutmayın.

PSN'de kişisel bilgilerinizi, telefon numarası, e-posta adresi, posta adresi gibi ayrıntılarınızı dağıtmayın.

15. Yazılım güncellemeleri ve size ilişkin, olası etkileri
Sony sisteminizi internete bağladığınızda ve/veya Hesabınızda oturum açtığınızda, sisteminizin bu hizmet şartlarına uygun ve düzgün şekilde çalışmasını sağlamak ve/veya işlev veya özelliklerini geliştirmek için Sony sisteminize ilgili güncellemeleri otomatik olarak yükleyebileceğimizi kabul etmektesiniz. Ayrıca, uygun şekilde ayarladıysanız Sony sisteminiz güncellemeleri otomatik olarak indirebilir veya sisteminizin güncellemeleri indirmesini siz manuel olarak sağlayabilirsiniz.

Bu güncellemeler konusunda aşağıdakileri kabul etmektesiniz:
(i) Güncellemeler Sony sisteminizin ve diğer yazılımı sistemini güncelleyebilir ve belli özellik veya işlevleri değiştirebilir veya kaldırabilir;
(ii) veri kaybına neden olabilir ve bu tür kayıpların kalıcı olmaması için Sony sisteminizde depolanmış olan kişisel fotoğraflarınızı, müziklerinizi, videolarınızı veya diğer verilerinizi arşivlemeniz gerekir ve
(iii) güncellemeler tarafınızdan bu hizmet şartlarına uygun şekilde kullanılabilir.

Bir yazılım güncellemesine bağlı olarak değişen ya da kaldırılan bir takım özellikler veya işlevler, veya herhangi bir veri kaybında para iadesi hakkınız olmadığını kabul etmektesiniz.

16. PSN'ün bakımı veya kapatılması
PSN'ü ve/veya Ürünlerini, istediğimiz zaman, istediğimiz süreyle ve herhangi bir nedenle (bir güvenlik olayını araştırma, sistem bakımı ve yükseltmeleri yapma gibi nedenler dahil) kapatabiliriz. PSN tamamen ve kalıcı olarak kapatılırsa, talep ettiğiniz takdirde cüzdanınızdaki kullanılmamış tutarı ve aboneliklerinizin bitmemiş kısmına ait tutarı geri alabilirsiniz. Kullanılmayan Sanal Paralar veya diğer Ürünler için ödemenizi geri alamazsınız.

17. Hesabınızı kapatma
Aşağıdaki ayrıntıları kullanıp bizimle iletişime geçerek Hesabınızı kapatabilirsiniz. Hesabınızı en az 24 ay boyunca kullanmazsanız kapatabiliriz. Her iki durumda da, yasalara göre zorunlu değilsek, cüzdanınızdaki kullanılmamış tutarı ve aboneliklerinizin bitmemiş kısmının tutarını size geri ödemeyiz. Hesabınız kapatıldıktan sonra, o Hesapla satın alınmış PSN'e erişemez ve Ürünleri kullanamazsınız.

18. PSN'ü koruma (bu hizmet şartlarına uyulmaması durumu dahil)
Siz, Alt Hesaplarınızdan biri veya konsolunuzu kullanma izni verdiğiniz herhangi bir Hesap, bu hizmet şartlarını ihlal eder, PSN'ün adını kötüye çıkarır, dolandırıcı eylemlerde bulunursa ya da hesabınızın saldırıya uğradığına veya başka bir şekilde ihlal edildiğinde inanırsak, kendi çıkarlarımızı ve diğer kullanıcıların çıkarlarını korumak üzere şartlara göre makul olduğunu düşündüğümüz yasal işlemleri başlatabiliriz. Özellikle:
(i) Hesabınızın parolasını sıfırlama;
(ii) Sony sisteminize yetkisiz kullanımı sona erdirecek güncellemeleri yükleyebiliriz;
(iii) Hesabınızla ilişkili abonelikleri durdurabilir veya askıya alabiliriz;
(iv) PSN aracılığıyla kullanılabilen Ürünlerin tümüne veya bir kısmına erişimi durdurabilir veya askıya alabiliriz;
(v) Geçici veya kalıcı olarak Hesabınızı yasaklayabiliriz (Alt Hesaplarınızın tümünü içerir);
(vi) Kullandığınız Sony sisteminden PSN'e erişimi geçici veya kalıcı olarak yasaklayabiliriz ve/veya
(vii) Hükümet ve adli makamlar nezdinde aleyhinize harekete geçebilir ve/veya özel yasal işlemler başlatabilir ya da bu tür işlemlere katılabiliriz.

Hesabınız, Hesaplarınız ve/veya Sony sisteminiz yasaklanırsa, ücretini ödediğiniz Ürünleri kullanamazsınız. Yasalara göre zorunlu değilsek, cüzdanınızdaki kullanılmamış tutarı ve aboneliklerinizin bitmemiş kısmının tutarını size geri ödemeyiz. Hesabınız yasaklanırsa, aboneliklerinizi yenilemek istemiyor olsanız da müşteri hizmetlerine erişmeye devam edebilirsiniz.

Bir ihlal durumu karşısında işlem yapmama veya işlem yapmada gecikme, haklarımızdan veya çözümlerimizden feragat ettiğimiz anlamına gelmemektedir, bu türden veya diğer ihlaller karşısında daha ileri bir tarihte de işlem yapabiliriz.

19. Haklarınız ve yükümlülüklerimiz
Aşağıdaki durumlar için yükümlülüklerimizi sınırlamıyor ve hariç tutmuyoruz:
(i) bizim, bir çalışanımızın, temsilcimizin ya da taşeronumuzun ihmali yüzünden meydana gelen ölüm ya da yaralanmalar;
(ii) dolandırıcılık veya hileli sahte beyan;
(iii) Ücretli herhangi bir Ürünün tatmin edici kalitede olmaması (satın almanızdan önce bu konuda dikkatinizi çekmemişsek), satın alma aşamasında farkında olduğumuz biçimde belli bir amaca uygun olmaması ve sizin de bizim yeteneğimize, kararlarımıza inanmış olmanız ya da ürünün bizim tanımlamamızı karşılamaması
(iv) ilgili kanunlar gereği hariç tutulamayan veya sınırlandırılamayan yükümlülükler

Bu 19. bölümde yapılan düzenlemenin dışında, sözleşmede ihmal durumunda dahil tazminatla sorumlu ve yükümlü değiliz ve aşağıdaki durumlarla ilgili garanti vermeyiz veya taahhütte bulunmayız::
(i) PSN'ün veya Ürünlerinin kalitesi, işlevselliği, kullanılabilirliği, bütünlüğü, doğruluğu veya performansı;
(ii) PSN veya Ürünlerinin hataları, program yanlışlıkları, virüsleri veya kötüye kullanımları;
(iii) PSN aracılığıyla sunulan Ürünlerin satın alınamaması veya kullanılamaması;
(iv) Diğer PSN kullanıcılarının veya korsanlarının etkinlikleri ve paylaştıkları materyaller;
(v) Tarafımızdan satılmayan Ürünler;
(vi) Ürünlerin, Avrupa dışında, Orta Doğu, Afrika, Hindistan, Rusya ve Okyanusya'da satışı için lisanslanmış Sony sistemleri ile uyumsuzluğu;
(vii) PSN'ü kullanma veya PSN'e erişim sonucu meydana gelen veri kaybı, yazılım veya donanım kaybı veya hasarı;
(viii) Bağlantı, veri ve dolaşım ücretleri dahil olmak üzere İnternet bağlantınız, ve PSN Ürünlerini indirmek veya yürütmek için yeterli bant genişliğinin olmaması.
(ix) Hizmet şartlarını ihlalimiz nedeniyle değil, sizin neden olmuş olabileceğiniz kayıplar;
(x) Ürünlerin herhangi bir ticari kullanımı (biz sadece evde ve kişiye özel kullanım sunuyoruz) ve herhangi bir kazanç ve iş kaybı, işinizin sekteye uğraması veya iş fırsatının kaybedilmesi gibi bir durumda size karşı bir yükümlülüğümüz yoktur.
(xi) "korsanlık", virüs yayma, hizmet saldırılarının reddi, kötü niyetli kodlar ve trojanlar sokma veya Hesabınıza yetkisiz erişim gibi üçüncü tarafların kötü niyetli davranışları;
(xii) Hesabınızın veya Alt Hesaplarınızın bir şekilde yetkisiz kullanımın sonuncunda neden olabileceğiniz kayıplar (eğer kullanım doğrudan bizim hatamız değilse)
(xiii) Bizim makul kontrolümüzün dışında bir etkinlikten soğan herhangi bir yükümlülük (örneğin büyük bir güç etkinliği)

Ücretsiz Ürünlere ya da deneme aboneliklerine erişimi istediğimiz zaman kaldırabiliriz.

Bu 19. bölümde düzenlenen şartlar gereği:

(a) Ücretli Ürünleri PSN aracılığıyla sunamazsak, tek yükümlülüğümüz ve sizin yegâne çözümünüz (bizim seçimimize bağlı olarak) Ürünü tekrar sağlamamız veya Ürün için ödediğiniz tutarı PSN cüzdanınıza iade etmemizdir
(b) Eğer size hatalı bir ücretli Ürün gönderirsek, (bizim seçimimize bağlı olarak) ürünün tamirini ya da değişimini teklif ederiz. Ürünün tamiri yolunu seçersek, ancak Ürünü makul bir süre içinde veya sizin için ciddi bir mağduriyete neden olmadan tamir edemezsek, size (aldığınız içeriğin ederine bağlı olarak) tam ya da kısmi para iadesinde bulunuruz ve
(c) başka herhangi bir durumda yükümlülüğümüz ve sizin yegâne çözümünüz 50£ (veya yerel para birimi olarak karşılığı) ya da daha yüksekse PSN cüzdanınızdaki kullanılmamış paranın tutarı kadar olacaktır.

20. Sizle aramızdaki sözleşmede yapılabilecek değişiklikler ve sizle sözleşmelerimizi devir hakkımız
Zaman zaman bu hizmet koşullarında değişiklikler yapabiliriz. Değişiklikler, somut değişiklikler olduğu zaman, bu hizmet şartlarının yeni bir versiyonunu kabul etmenizi isteriz. Değişiklikler küçük değişiklikler olursa, yeni bir versiyonu kabul etmenizi isteyebilir veya PSN'de oturum açtığınızda bir bildirim göndererek, PSN mesajıyla veya Hesabınıza kayıtlı e-posta adresinize e-posta göndererek, değişiklikleri uygun bir şekilde size bildiririz. Tüm değişiklikleri onaylamadan daha önce satın aldığınız PSN veya Yazılımı kullanmaya devam edemeyebilirsiniz. Bu Hizmet Şartları'ndaki veya Yazılım Kullanım Şartları'ndaki bir değişikliği kabul etmiyorsanız, lütfen Hesabınızı kapatmak içine bizimle iletişime geçin. Bu Hizmet Şartları'nda veya Yazılım Kullanım Şartları'nda değişiklik yapılmasını kabul etmiyorsanız, lütfen Hesabınızı kapatmak içine bizimle iletişime geçin. Böyle durumlarda, kullanmadığınız cüzdan tutarınız size geri ödenir.

Bu hizmet şartları çerçevesindeki ve sizle aramızda bu hizmet şartlarına göre yapılacak her türlü sözleşmedeki hak ve yükümlülüklerimizi sizin rızanız olmadan istediğimiz zaman devredebiliriz. Ancak böyle bir planımız olduğunda, sizi bildirimle haberdar ederiz. Devirden memnun kalmadığınız takdirde, Hesabınızı 17. bölüme uygun olarak kapatabilirsiniz. Bu hizmet şartları uyarınca veya bu hizmet şartlarına göre bizimle yapılmış olan sözleşmeleriniz uyarınca sahip olduğunuz haklarınızı ve yükümlülüklerinizi devredemezsiniz.

21. İlgili yasalar, yargı yetkileri ve üçüncü taraf hakları
Yasaların izin verdiği ölçüde, siz ve biz bu hizmet şartlarını, konusunu, çerçevesini ve bunlarla ilgili ihtilafların İngiliz yasalarına göre ele alınacağını, yorumlanacağını ve İngiliz mahkemelerinin münhasır yargı hakkına sahip olacağını kabul etmiş bulunuyoruz.

Sony Interactive Entertainment Europe Limited, 1999 tarihli Sözleşmeler (Üçüncü Tarafların Hakları) Yasasına göre, bu Sözleşmenin her şartını uygulatma hakkına sahiptir. Başka hiçbir şekilde bu hizmet şartlarının tarafları dışındaki hiç kimse, vârisleri ve yetkili kıldıkları kişiler bu şartları uygulatma hakkına sahip değildir. Tarafların bu hizmet şartlarını kapsamındaki feshetme, sonlandırma veya değişiklik konusunda anlaşma, feragat etme veya uzlaşma hakları başka hiçbir şahsın rızasına tabi değildir.

22. Şirketimiz ve erişim bilgileri
Biz 29 Temmuz 2016 tarihine kadar Sony Computer Entertainment Europe Limited ismiyle faaliyet göstermiş olan, merkezi 10 Great Marlborough Street, London W1F 7LP, İngiltere adresinde mukim (06020283 şirket no'lu) Sony Interactive Entertainment Network Europe Limited şirketiyiz. Bizimle bu adresten veya networksupport@uk.playstation.com web adresinden iletişim kurabilirsiniz. Bizimle iletişim kurmak için kullanılabilecek diğer araçlar (telefon da dahil) için lütfen www.playstation.com/get-help/contact-us/ adresini ziyaret edin.

PSN aracılığıyla sunulan üçüncü taraf hizmetlerine ve/veya Ürünlerine ilişkin yorumlarınız veya sorularınız varsa söz konusu üçüncü tarafla iletişime geçmelisiniz.

Yazılım Kullanım Şartları

1. Biz kimiz?
1.1. Biz, 0327793 şirket numarasıyla, 10 Great Marlborough Street, London, W1F 7LP, İngiltere adresinde mukim (29 Temmuz 2016 tarihine kadar Sony Computer Entertainment Europe Limited ismiyle faaliyet gösteren) Sony Interactive Entertainment Europe Limited şirketiyiz.

2. Tanımlanmış Şartlar
2.1. "Yetkili Sistemler"; herhangi bir PS one, PlayStation®2, PlayStation®Portable, PlayStation®3, PlayStation®Vita , PlayStation®TV veya PlayStation®4 sistemidir

2.2. "PSN" PlayStation®Network anlamına gelir.

2.3. "Yazılım", PlayStation oyunu ile birlikte, bir veya daha fazla Yetkili Sistemi çalıştırmak için geliştirilmiş uygulama yazılımı demektir.

3. Bu Yazılım Kullanım Şartları ne zaman geçerli olur?
3.1. Bu Yazılım Kullanım Şartları ("Şartlar") Yetkili Sistemlerde tüm Yazılımları kullandığınızda geçerli olur. Bu şartlar, Kişisel Bilgisayar ve Akıllı TV'ler gibi cihazlardan yazılımınıza erişiminizi sağlayan PlayStation®Now kullanımınız için de geçerlidir.

4. Yazılım Lisanslıdır
4.1. Yazılım satın aldıpınızda bu Şartlar'da belirtildiği şekilde, Bu Yazılımı kullanma haklarına sahip olursunuz ancak Yazılımın mülkiyeti size geçmez. Bu Şartlar'a uymazsanız, size bu şartar altında verilen Yazılım Lisansın iptal edebiliriz, bu durumda artık Yazılımı kullanma hakkınız olmaz.

5. Yazılımı bana kim Lisanslıyor?
5.1. İki tür Yazılım vardır:
5.1.1. bizim tarafımızdan çıkarılan ve size lisanslanan yazılım ile
5.1.2. başka şirketler tarafından çıkarılan ve size lisanslanan yazılım.

5.2. Yayıncı aşağıdaki iki şekilde tanımlanır:
5.2.1. kutuda - fiziksel diskte (DVD, Blu-ray Disc veya PS Vita Card) bulunan Yazılım ("Disk Tabanlı Yazılım") için veya
5.2.2. ürün açıklamasında - PlayStation®Store'da veya zaman zaman onayladığımız diğer dijital perakende mağazalarda bulunan Yazılım ("Dijital Yazılım") için.

5.3. Yazılımın yayıncısı biz olduğumuz takdirde, size onu bu Şartlar'a ve söz konusu Yazılımla ilgili olarak size bildireceğimiz diğer şartlara uygun şekilde kullanma lisansı veririz.

5.4. Yazılımın yayıncısı başka bir şirket ise, bu Şartlar'ı içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan başka şartlara uygun şekilde yazılımı kullanmanız için size lisans verir. Söz konusu şirket Yazılımı kullanımınıza ilişkin başka şartlar bildirebilir, bu durumda o şartlar bu Şartlar'ın yerine geçmez, ek niteliğinde olur. Ek şartlar ile bu Şartlar arasında herhangi bir ihtilaf olması durumunda bu Şartlar geçerli olacaktır.

6. Yazılımı Kullanımınıza İlişkin Sınırlamalar
6.1. Yazılımı kullanma lisansınız, sadece ilgili Yetkili Sistemlerde ve kişisel amaç için (Disk Tabanlı Yazılım'ın kutusunda, Dijital Yazılım'ın ürün açıklamasında veya zaman zaman tarafımızdan size başka bir şekilde belirtildiği gibi) ve yalnızca Avrupa'da, Orta Doğu'da, Afrika'da, Hindistan'da, Rusya'da ve Okyanusya'da kullanmak üzere münhasır olmayan, devredilemeyen, kişisel bir lisanstır.

6.2. Bizden ve yayıncı başka bir şirket ise ayrıca yayıncıdan açık yazılı izin almadan yazılımı ticari olarak kullanamaz, yayımlayamaz, kullanımı için ücret alamaz veya başka bir şekilde halka açık performanslarda kullanamazsınız.

6.3. Yazılımın herhangi bir bölümünü kiralamaya, kiraya vermeye, alt lisansını vermeye, yayımlamaya, değiştirmeye, uyarlamaya veya çevirmeye yetkiniz yoktur.

6.4. Yazılımın öykünmesini yapamazsınız.

6.5. Kanunen izin verilen azami ölçüde, Yazılımın herhangi bir bölümüne ters mühendislik uygulayamaz, kaynak koda dönüştüremez, bileşenlerine ayıramaz veya Yazılımın herhangi bir bölümünü kopyalayamazYazılımdan türev çalışmalar oluşturamaz veya Yazılım nesne kodundan kaynak kod oluşturmaya teşebbüs edemezsiniz.

6.6. PSN'ye bağlı hesaplara, hizmetlere, donanımlara, yazılımlara veya ağlara erişmek veya bunlara müdahale etmek üzere veya Yetkili Sistemler'e ilişkin herhangi bir şifreleme, güvenlik veya yetkilendirme mekanizmasını atlamak veya devre dışı bırakmak için herhangi bir suretle kullanmamalısınız.

6.7. Yetkili Sisteminiz tarafından sağlanan topluluk özelliklerinin ve işbu sistemde kullanılmak üzere yayınlanan Yetkili Yazılımın kullanımı madde 10.1'de tanımlanan ilgili sözleşmeler doğrultusunda işbu Şartların 6.2 ve 6.5 maddelerini ihlal etmeyecektir.

7. Yeniden Satış
7.1. Bizim tarafımızdan veya yayıncı başka bir şirket ise o şirket tarafından da açık şekilde izin verilmediği sürece Disk Tabanlı Yazılımları veya Dijital Yazılımları yeniden satmamalısınız.

8. Yaş Derecelendirmeleri
8.1. Yazılımda bir yaş derecelendirmesi varsa, o yaştan küçük olanlar için uygun olmayan içerik barındırıyor demektir. Ebeveyn veya yasal vasî iseniz, PlayStation®Portable, PlayStation®3, PlayStation®Vita veya PlayStation®4 sisteminizde çalışan ve derecelendirmesi belirli bir düzeyin üzerindeki oyunların nasıl durdurulacağı ile ilgili bilgiler için www.playstation.com/safety adresine bakınız.

8.2. Sorumlu olduğunuz bir hesap sahibi veya siz Yazılım'da belirtilen yaş derecelendirmesinin altında bir yaşla kaydolmuşsanız o hesap sahibinin veya sizin söz konusu Yazılımı görüntülemesini, satın almasını veya kullanmasını engelleyebiliriz. Oyun Yazılımlarıyla ilgili olarak, çevrimdışı modlar PlayStation®Portable, PlayStation®3, PlayStation®Vita veya PlayStation®4 sisteminizde oynanabiliyor olsa dahi, oyunun çevrimiçi modlarını kullanan hesap sahibini veya sizi engelleyebiliriz.

9. Gizlilik ve Yazılımı Çevrimiçi Olarak Kullanma
9.1. PSN, Yazılımı çevrimiçi olarak kullanmanıza olanak verir. PSN'yi kullandığınızda:
9.1.1. PSN Hesabınızı ("Hesap") oluşturduğunuzda (29 Temmuz 2016 tarihine kadar Sony Computer Entertainment Europe Limited ismiyle faaliyet gösteren) Sony Interactive Entertainment Network Europe Limited ile imzaladığınız PSN Hizmet Şartları ve Kullanıcı Sözleşmesi ("PSN Hizmet Şartları") bu Şartlar'a ek niteliğindedir. Mevcut Hizmet Şartları www.playstationnetwork.com/terms-of-service adresinde görülebilir;
9.1.2. Sony Interactive Entertainment Network Europe Limited ve biz, sizinle ilgili bilgiler toplayabilir. Kişisel bilgilerinizin nasıl kullanıldığına ilişkin bir açıklama PlayStation Gizlilik Politikası'nda bulunabilir. Hizmet Şartları ve PlayStation Gizlilik Politikası'nı www.playstation.com/legal/PSNTerms adresinde bulabilirsiniz; ve
9.1.3. yazılım size başka bir şirket tarafından lisanslandıysa, sizinle ilgili bilgiler de toplayabilirler ve bunu gizlilik politikalarında açıklarlar.

10. Bize ve diğer kullanıcılara nasıl davranılır?
10.1. Yetkili Sistem ve Yazılım PSN ve diğer sosyal ağlar yoluyla başkalarıyla iletişim kurmanıza ve etkileşimde bulunmanızaolanak veren topluluk özellikleri sağlayabilir. Topluluk özelliklerini kullanımınız farklı şirketlerin çeşitli sözleşmelerine tâbidir:
10.1.1. bu Şartlar ve
10.1.2. Hizmet Şartları; ve
10.1.3. PlayStation Gizlilik Politikası; ayrıca
10.1.4. Yazılım yayıncısı tarafından sunulan ek şartlar ve
10.1.5 kullandığınız (ve bir hesaba sahip olabildiğiniz) sosyal ağı işleten şirketin ek şartları.

10.2. Bizle ve (çocuk olma ihtimali olan) diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunurken yasalara uygun, terbiyeli, saygılı ve düşünceli davranmalısınız. Bu kurallar PSN'de sunulan ve mesajları, yorumları, resimleri, fotoğrafları, videoları, oyun öğelerini, oyun videolarını ve diğer içerikler ile bilgileri ("Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Medya" veya "UGM") paylaşmanızı sağlayan paylaşım ve iletişim özelliklerini kullanırken ve müşteri hizmetleri ekibimiz, diğer çalışanlarımız ve temsilcilerimizle elektronik posta, telefon ya da diğer araçlarla kuracağınız iletişimler için de geçerlidir.

10.3. Örneğin:
10.3.1. müstehcen şeyler paylaşmayın ve topluluk özelliklerini başkalarına zarar vermek ve onları korkutmak için kullanmayın.
10.3.2. aşağılayıcı veya ırksal, etnik, dini veya cinsel açıdan saldırgan içeren hiçbir şey paylaşmayın;
10.3.3. nefret söylemleri, saldırgan davranışlar ve yasadışı maddeler kullanmayın ve tanıtımlarını yapmayın;
10.3.4. şiddet tehdidinde bulunmayın ve şiddeti övmeyin, tehditte bulunmayın, terörizmi övmeyin; rahatsız edici, tehdit edici veya taciz eden yaklaşımlarda bulunmayın;
10.3.5. kimsenin kimliğini kullanmayın ve hiç kimseyi gizlice takip etmeyin; .
10.3.6. Kişilerinize izinleri olmadan tavsiyeler/fırsatlar iletmeyin ve istenmeyen mesaj göndermeyin;
10.3.7. hile yapmayın,çıkar sağlamayın ve Yazılım, PSN ve her türlü ürünündeki hataları, arızaları, açıkları ve istenmeyen mekanizmaları haksız çıkar sağlamak için kullanmayın;
10.3.8. Hesap oturum açma bilgilerini paylaşmayın, depiş-tokuş etmeyin, çalmayın ve toplamayın;
10.3.9. Yazılımı, PSN'yi ve harhangi bir ürününü hiçbir ticari faaliyette kullanmayın ve hiçbir ticari faaliyetle ilişkilendirmeyin;
10.3.10. gizlilik ve fikri mülkiyet haklarını ihlal eden davranışlarda bulunmayın;
10.3.11. Bu Şartlara ve ilgili yasalara aykırı hiçbir faaliyette bulunmayın, bulunmayı denemeyin ve bulunma tehdidinde bulunmayın.
10.3.12. her zaman sağduyulu ve terbiyeli olun.

11. Çevrimiçi Oluşturma ve Paylaşma
11.1. Sizin tarafınızdan oluşturulan ve paylaşılan UGM size ait olur ancak yine de biz ve gerektiğinde ilgili Yazılım yayıncısının UGM'niz üzerinde fikri mülkiyet hakları vardır, dolayısıyla Yazılım yayıncısının ve bizim iznimiz olmadan UGM'yi ticari olarak kullanmayın.

11.2. Bize, bağlı şirketlerimize ve diğer PSN kullanıcılarına; UGM'nizi, PSN Çevrimiçi Kimliğinizi (ve bir ad kullanmayı seçerseniz adınızı) PSN'de ve Yazılımla ilişkili web siteleri gibi diğer ilgili hizmetlerde kullanma, dağıtma, kopyalama, üzerinde değişiklik yapma, görüntüleme ve yayınlama yetkisi verirsiniz. Ayrıca; size herhangi bir ödeme yapılmaksızın, bize UGM'nizin lisansını verme, satma ve diğer şekillerde ticari olarak kullanma (örneğin, tek başına veya başka UGM ile birlikte UGM'nize erişim abonelikleri satma ve/veya UGM ile bağlantılı reklam gelirlerini alma) ve UGM'nizi PlayStation® ürünlerinin, Yazılım ve hizmetlerinin tanıtımında kullanma hakkını da verirsiniz. Bizim ve diğer PSN kullanıcılarının UGM'nizde değişiklik yapabileceğini veya silebileceğini ve UGM'nizle ilgili olarak sahibi olabileceğiniz telif haklarından feragat edeceğinizi kabul edersiniz. UGM'nizi yayınlayarak, onun yayınlanmasıyla ilişkili gerekli tüm haklara sahip olduğunuzu ve bu maddede belirtilen hakları bize verdiğinizi bildirmiş olursunuz.

12. Çevrimiçi ortamda kötü bir tecrübe yaşarsam ne olacak?
12.1. Hepinizin çevrimiçi topluluğumuzun keyfini çıkarmasını isteriz ancak herkesin uygun şekilde davranacağına ilişkin garanti veremeyiz. Bundan dolayı, siz ve diğer PSN Kullanıcıları'nın etkinlikleri ve UGM'leri konusunda sorumluluk kabul etmeyiz, sizin etkinliklerinizden ve UGM'nizden dolayı başkalarına karşı sorumlu olmayız.

12.2. Kabul edilemez veya uygunsuz davranışlarla karşılaşırsanız, ilgili yayıncıya (söz konusu yayıncı biz olabiliriz) bildirmenizi isteriz.

12.3. Size ve başka kullanıcılara sosyal ağ hizmetlerinde ve diğer üçüncü taraf sitelerinde yayın yapma olanağı tanısak da, bu hizmetlerden dolayı herhangi bir sorumluluğumuz yoktur. Bir sosyal ağ hizmetinde veya üçüncü taraf sitesinde kabul edilemez veya uygunsuz davranışlarla karşılaşırsanız, lütfen şikayetlerin bildirilmesi için kullandıkları yöntemi kullanarak durumu sosyal ağ hizmetlerine veya üçüncü taraf siteye bildirin.

13. Yayınladığımız oyunların içinden bildirme
13.1. Yayınladığımız oyunlarda ve Yetkili Sistemlerimiz aracılığıyla sağladığımız işlevsellikte (örneğin, PSN mesajlaşma uygulaması), en çok gerekli olabileceğini düşündüğümüz yerlerde şikayet bildirim mekanizmaları sağladık. Örneğin, PSN'de aldığınız mesajların yanında bir rapor seçeneği ve yayınladığımız her oyunda (oyunun UGM paylaşma seçeneği varsa) oyun içi bildirim araçları görürsünüz. En yakın şikayet bildirim aracını kullanırsanız, raporu gönderirken bize raporunuzu değerlendirmemize yardımcı olacak kanıtları da gönderebilirsiniz. Elbette bu başkalarının da siz ve UGM'niz hakkında şikayet bildiriminde bulunabileceği anlamına gelir.

13.2 Şikayet bildirimi hakkında daha fazla bilgi için lütfen www.playstation.com/safety sayfasını ziyaret edin.

14. Çevrimiçi davranışları izler miyiz?
14.1. Evet, ancak tüm Yazılım etkinliğini izleyemeyiz ve bunu yapacağımıza ilişkin herhangi bir taahhüdümüz yoktur. Ancak size bildirmeksizin, sadece kendi kararımıza bağlı olarak Yazılım etkinliğinizin bir kısmını veya tümünü izleme, kaydetme ve herhangi bir UGM'nizi yine kendi kararımıza bağlı olarak kaldırma hakkımız saklıdır. Yzılım kullanımınız, 13.1 maddesinde açıklandığı gibi tarafımızdan kaydedilebilir ve ilgili bilgiler toplanabilir veya başka kullanıcılar tarafından bize gönderilebilir. Bu şekilde toplanan bilgiler (örneğin, UGM'niz, sesli ve yazılı iletişimlerinizin içerikleri, oyun oynayışınıza ilişkin video, etkinliklerinizin tarihi ve konumu, adınız, PSN Çevrimiçi Kimliğiniz ve IP adresiniz); yasalara uymak, kendimizin, lisansörlerimizin ve kullanıcıların haklarını korumak, çalışanlarımızın ve kullanıcıların kişisel güvenliğini sağlamak üzere Hizmet Şartları'nın işbu Şartları'nın uygulatılmasını sağlamak üzere tarafımızca veya bağlı şirketlerimizce kullanılabilir. Bu bilgiler polise veya diğer yetkililere verilebilir. Bu Yazılım Kullanım Şartları'nı kabul ederek, bunlara rıza gösterdiğinizi açık şekilde beyan etmiş olursunuz.

15. Çevrimiçi Mağazalar
15.1. Yazılımı çevrimiçi olarak kullanırken, SEN cüzdanınızı kullanarak çevrimiçi bir mağazadan öğe satın alma olanağınız olabilir. Tüm satın alma işlemleri Sony Interactive Entertainment Network Europe Limited'ten yapılır ve Hizmet Şartları'na tâbidir.

16. Geri bildirim ve Beta Denemeleri
16.1. Hizmetlerimiz ve ürünlerimizle ilgili fikir ve geri bildirinizi bekliyoruz ama sadece kendi fikirlerinizi ve geri bildirimlerinizi göndermelisiniz. Bize fikir ve geri bildirimlerinizi ileterek, kullansak da kullanmasak da fikirlerinizin ve geri bildirimlerinizin mülkiyet haklarını bize devretmiş olursunuz. Fikirleriniz ve geri bildirimleriniz için herhangi ödeme ve tazminat almazsınız.

16.2. Ücretsiz bir beta denemesine katılırsanız ya da ücretsiz bir beta denemesi için kupon kullanırsanız aşağıdaki lave şartları kabul etmiş olursunuz:

16.2.1. beta yazılımı güvenli ve iyi koşullarda saklamalı, kopyalamamalı, başkasına vermemeli ve satmamalısınız, ter mühendislik uygulamamalı ve tğrev çalışmalar yaratmak için kullanmamalısınız.;
16.2.2. beta yazılımını sadece beta için kullanma lisansına sahip olursunuz;
16.2.3. beta yazılımın çalışacağını ya da doğru çalışacağını garanti etmeyiz:
16.2.4. beta süresince beta yazılımını uyarıda bulnmaksınızın değiştirebilir, veri, içerik, ve işlevsellik ekleyebilir ve çıkarabiliriz ve her türlü veri, içerik ve işlevsellik kaybından sorulu olmadığımız kabul etmiş olursunuz.
16.2.5. betayı her an durdurabilir ya da erişiminizi engelleyebiliriz.

17. Yazılım Güncellemeleri ve Hizmet Sonu
17.1. Yazılım zaman zaman güncellenebilir ve bu güncellemelerde yeni işlevler eklenebilir veya varolanlar kaldırılabilir.

17.2. Biz ve diğer yayıncılar için bazen Yazılıma yönelik çevrimiçi desteği kaldırmak zorunlu hale gelir. Bu, çevrimiçi çok oyunculu mod ve skor panoları gibi özelliklerin artık kullanılamayacağı anlamına gelir. Bir oyun sadece çevrimiçi olarak kullanılabiliyorsa artık onu kullanamayabilirsiniz.

17.3. Belirli bir oyun için çevrimiçi desteği kaldırmamız gerektiğine karar verirsek, oyun forumları ve eu.playstation.com/gameservers adresinden uygun bir süre önce bilgilendirilmenize çaba gösterilecektir.

17.4. Başka yayıncılar da oyunları için çevrimiçi desteği geri çekebilirler ve size güncellemeler için bakabileceğiniz forumlar veya web siteleri aracılığıyla bildirebilirler.

18. Telif Hakkı Mülkiyeti
18.1. Tüm Yazılımlarda, telif hakkı (29 Temmuz 2016'dan önce Sony Computer Entertainment Inc. Adıyla faaliyet gösteren) Sony Interactive Entertainment Inc.'e ait olan vefaaliyet gösterdiğimiz coğrafi bölgede özel olarak bize lisanslanmış kitaplık programları bulunur. Yazılım'da başka telif hakları ve fikri mülkiyet hakları da vardır ve bunlar zaman zaman size bildirilebilir.

19. Yazılım Kullanım Şartlarının Uygulatılması
19.1. Yayıncı konumunda olalım veya olmayalım, tüm Yazılımlarla ilgili olarak bu Şartlar'ı uygulatabileceğimizi kabul edersiniz.

20. Haklarınız ve yükümlülüklerimiz
20.1. Aşağıdaki durumlar için yükümlülüklerimizi münhasır bırakmıyor ya da sınırlandırmıyoruz:
20.1.1 bizim, çalışanlarımızın, temsilcilerimizin ve taşeronlarımızın ihmalinden kaynaklanan yaralanma ve ölümler;;
20.1.2 sahtekarlık ve sahtekarlık amaçlı yanlış beyan; ve
20.1.3 ilgili yasalarca münhasır bırakılamayan veya sınırlandırılamayan yükümlülükler..

20.2. 20.1 maddesinde belirtilen şartlar gereği yükümlülüğümüz ve kanun yolunuz £50 (ya da ederi miktarda yerel para birimi) ile sınırlandırılmıştır.

21 Bu Şartlardaki değişiklikler ve sözleşmelerimizi size devretme hakkımız

21.1 Zaman zaman bu Şartlarda değişiklikler yapabiliriz. Değişiklikler önemli değişiklikler olursa, bu Şartların yeni versiyonunu kabul etmenizi isteriz. Eğer değişiklikler önemsiz değişiklikler olursa, bu Şartların yeni bir versiyonunu kabul etmenizi ya da değişikliklerle ilgili makul bir bildirimde bulunuruz. Böyle bir bildirimden sonra sizin ve alt hesaplarınızın Yazılımı kullanımı kabul ettiğiniz değişiklikleri kapsar.

21.2 Bu Şartlar altındaki hak ve zorunluluklarımızı ve bu Şartlarda sizle aramızdaki sözleşmeleri rızanız olmadan her an devredebiliriz. Ancak böyle bir şey yapmayı planlarsak sizi bilgilendiririz. Bu Şartlar altındaki hak ve zorunlulukları transfer edemeyebilirsiniz.

22 Geçerli kanun, yetki ve üçüncü taraf hakları
22.1 Kanunlar izin verdiği sürece sizle bu Şartlar, maddeleri ve usülleriyle ilgili mutabıkızdır ve bundan doğacak olan herhangi bir anlaşmazlık İngiliz yasalarınca değerlendirilecek ve bu yasalar çerçevesinde yorumlanacaktır ve münhasır yargı yetkileri İngiliz mahkemelerine ait olacaktır.

Temmuz 2016