SEN HİZMET ŞARTLARI

Sony Entertainment Network ("SEN"), size bir İngiliz şirketi olan Sony Network Entertainment Europe Limited tarafından sağlanmaktadır. SEN'i kullanabilmeniz için bir hesabınız olmalıdır. SEN'i aşağıdaki şartlarla kullanmak için bir SEN hesabı oluşturabilirsiniz:

i.En az 18 yaşında olmalısınız
18 yaşından küçükseniz, ebeveyniniz veya yasal vasîniz bir SEN hesabı ve sizin kullanmanız için de bir Alt Hesap oluşturmalıdır. Bir ebeveyn veya yasal vasî iseniz, Alt Hesaplar'a ilişkin sorumluluklarınız aşağıda açıklanmıştır.

ii.Sony Entertainment Network'ü kullanabilirsiniz
SEN yalnızca bazı ülkelerde ve dillerde kullanılabilir ve desteklenir. Büyük medya dosyalarını indirmeye ve akış olarak kullanmaya uygun olması gereken bir İnternet bağlantısına ihtiyacınız olacaktır. Her bir Sony sisteminde oluşturulabilecek SEN hesabı sayısı için de bir sınır vardır.

iii.İlgili tüm şartlara uymalısınız
Bu hizmet şartlarına uymazsanız (herhangi bir ek şart da dahil olmak üzere) (aşağı bakın), aşağıda açıklandığı üzere SEN'i kullanımınızı yasaklamak da dahil olmak üzere aleyhinizde işlem başlatabiliriz. Yasaklanma halinde, ücretini ödediğiniz hizmetleri ve/veya ürünleri kullanamazsınız ve paranız iade edilmez.

Son güncelleme tarihi: Haziran 2014 (Sürüm Numarası 7.4)

İçindekiler
1.Sony Entertainment Network'ün tanımı
2.Geçerli olan ek şartlar
3.SEN hesabınıza ilişkin sorumluluklarınız
4.Çocuklar ve Alt Hesaplarınıza ilişkin sorumluluklarınız
5.Alt Hesaplarınızı kullananlar ve siz SEN'i kullanırken nasıl davranmalısınız?
6.SEN cüzdanı ve para yatırma
7.Hizmet ve/veya ürün satın alma
8.Ön siparişler
9.Kupon kodları (ön ödemeli kartlar dahil)
10.Abonelikler (PlayStation®Plus ve Music Unlimited dahil)
11.Kısıtlamaları kullanma (DRM olarak bilinir)
12.Video Unlimited ve kullanım kısıtlamaları
13.Fikri mülkiyet hakları (korsan yazılımlar dahil)
14.Kişisel bilgilerinizin kullanımı
15.Yazılım güncellemeleri ve size ilişkin olası etkileri
16.Sony Entertainment Network'ün bakımı veya kapatılması
17.SEN hesabınızı kapatma
18.Ağımızı koruma (bu hizmet şartlarına uyulmaması durumu dahil)
19.Sorumluluklarımıza ilişkin sınırlamalar ve sizin sahip olduğunuz haklar
20.Bu hizmet şartlarında yapılabilecek değişiklikler ve sizin için sözleşmelerimizi atama hakkımız
21.İlgili yasalar, yargı yetkileri ve üçüncü taraf hakları
22.Şirketimiz ve erişim bilgileri

1.Sony Entertainment Network'ün tanımı
SEN hesabı, ücretli ve ücretsiz çok çeşitli çevrimiçi hizmetlere ve dijital içeriğe erişim hakkı verir. Bu hizmetler; "PSN", PlayStation®Store ve diğer çevrimiçi SEN mağazaları, çevrimiçi bir cüzdan (aşağıda açıklanmıştır), diğer kullanıcılarla buluşup iletişim kurabileceğiniz ve onlarla oyun oynayabileceğiniz yerler olan sanal topluluklar, yazılımlar, güncellemeler, firma yazılımları, düzeltmeler, yeni sürümler, oyunlar ve çevrimiçi oyun oynama, müzikler, filmler, abonelikler ve "ürünler" olarak tanımlanan diğer tüm öğeleri içerir.

SEN yoluyla erişebileceğiniz ürünler bizim tarafımızdan, Sony grubuna ait diğer şirketler tarafından (özellikle, Sony Computer Entertainment Europe Limited) veya üçüncü taraflarca sağlanabilir. SEN yoluyla erişebileceğiniz ürünler, kullandığınız aygıta göre değişmekte olup bulunduğunuz ülkede veya tercih ettiğiniz dilde kullanılmayabilir veya desteklenmeyebilir.

2.Geçerli olan ek şartlar
Bu hizmet şartlarına ek olarak, aşağıdakileri kabul etmeli ve uymalısınız:
i.PSN ve SEN Gizlilik Politikası
ii.Yazılım Kullanım Şartları (PlayStation oyun ve uygulama yazılımını kullanıyorsanız)
iii.Kullandığınız PlayStation sistemine ilişkin Sistem Yazılımı Lisansı (varsa)
Bu ek belgelere şu adresten erişebilirsiniz: eu.playstation.com/legal.

SEN yoluyla bazı ürünlere erişebilmeniz için, tarafımızdan veya üçüncü taraflarca belirlenmiş ek şartlara uymanız da gerekebilir.

Bu bölümde ve bu belgenin diğer yerlerinde referans verilen tüm ek şartlar ve politikalar, bu hizmet şartlarına eklenmiştir ve onların parçasıdır; ek şartlardan herhangi birine uymadığınız takdirde bu hizmet şartlarına da uymamış sayılırsınız.

3.SEN hesabınıza ilişkin sorumluluklarınız
SEN hesabı için kaydolurken bize gerçek ve doğru bilgiler sağlamanız gerekmektedir. Vereceğiniz bilgiler, size SEN yoluyla ürün sağlarken bizim tarafımızdan veya başkaları tarafından kullanılabilir. Özellikle de, hesabınızla ve Alt Hesaplarla ilişkili mesajları (örneğin, satın alma işlemiyle ilgili onay mesajları) kaydolurken bildirdiğiniz e-posta adresine göndeririz.

Hesabınızı oluştururken, diğer çevrimiçi hizmetlerinizde kullandıklarınızdan farklı ve güçlü bir parola belirlemelisiniz. Bir PlayStation®4 sistemini kullanırken, PS4™ sistemi oturum açma bilgilerinizi hatırlayacaktır. PS4'e giriş yaptığınızda, otomatik olarak SEN'de oturumunuz açılır. PS4'e erişen başka kişiler de varsa, sizinle aynı PS4'e giriş yapamamaları için bir giriş kodu ayarlayın. Geçiş kodunu PS4'te [Settings] (Ayarlar) > [Login Settings] (Oturum Ayarları) bölümünden ayarlayabilirsiniz.

Hesabınızı güven altında tutmalı ve hesap bilgilerinizi kimseye söylememelisiniz. Buna SEN hesabınızın parolası (ve varsa PS4 geçiş kodu) dahildir. Tüm satın alma işlemleri ve çevrimiçi işlemler dahil, SEN hesabınızın kullanımından tamamen sorumlu olursunuz.

4.Çocuklar ve Alt Hesaplarınıza ilişkin sorumluluklarınız
Bir SEN hesabı oluşturmak için en az 18 yaşında olmanız gerekir. Ancak, bir ebeveyn veya yasal vasî iseniz; SEN'e ve bazı ürünlerine erişecek 7-17 arasındaki yaşlarda olan çocuklarınız için SEN hesabınızın altında en fazla 6 Alt Hesap oluşturabilirsiniz.

Tüm Alt Hesaplarınız için:
i.Alt Hesap kullanıcılarının bu hizmet şartlarına uyduğundan emin olmalı ve hesap bilgilerini kimseye söylememelerini (arkadaşları dahil) sağlamalısınız. Buna Alt Hesap parolaları (ve varsa PS4 geçiş kodları) dahildir.
ii.Tüm satın alma işlemleri ve çevrimiçi işlemler dahil, Alt Hesaplarınızın kullanımından tamamen sorumlu olursunuz.
iii.Alt Hesaplarınızın izinsiz olarak kullanılmasından veya paylaşılmasından sorumlu olmayız.
iv.Alt Hesaplarınızda yapılan satın alma işlemlerinin ücretini SEN cüzdanınızdan tahsil edebileceğimizi kabul edersiniz.
v.Alt Hesaplarınızdan satın alma işlemleri yapılmasını engelleyebilir veya ebeveyn kontrollerimizi kullanarak bir maksimum harcama limiti ayarlayabilirsiniz. Ebeveyn kontrolleri ile ilgili daha fazla bilgiyi şu adreste bulabilirsiniz: https://eu.playstation.com/parents.
vi.Bir Alt Hesapta yapılan satın alma işlemi için cüzdanınızda yeterli para yoksa, yapacağınız herhangi bir satın alma işlemini tamamlamak için, cüzdanınıza Alt Hesaplarınızdan otomatik olarak para yüklenmeyeceğinden dolayı, parayı manuel olarak eklemeniz gerekir.
vii.Alt Hesapları kullananlar, kayıtlı oldukları yaştan daha büyük yaştakiler için olan ürünleri satın alamaz veya o hizmetlere erişemez. Bu, Alt Hesabın bir PlayStation Plus aboneliğinin bulunduğu veya Alt Hesabın bu aboneliği kullanabildiği durumlarda da geçerlidir
viii.SEN aracılığıyla kullanılabilen tüm ürünlerin sınıflandırılmadığını ve bazı içeriklerde yetişkin içeriği ve dili kullanılıyor olabileceğini lütfen unutmayın. Ayrıca, diğer kullanıcıların davranışlarını kontrol edemeyiz ve Alt Hesaplarınızı kullanan kişilere, diğer SEN kullanıcılarından, sizin bilgi satırında olmadığınız yazışmalar gelebilir.
ix.Çocuklarınızın SEN'i kullanımını her zaman kontrol etmelisiniz.

5.Alt Hesaplarınızı kullananlar ve siz SEN'i kullanırken nasıl davranmalısınız?
SEN'i kullanırken siz ve Alt Hesap kullanıcıları bize ve diğer kullanıcılara (bunlar çocuk da olabilir) karşı dürüst, saygılı ve düşünceli bir şekilde davranmalısınız. Buna, mesaj, yorum, resim, fotoğraf, video, oyun öğeleri, oyun videoları ve diğer bilgileri paylaşmanıza olanak veren ve SEN yoluyla kullanılabilen paylaşım veya iletişim özelliklerini kullanımınız dahildir.

Örneğin:
Aşağılayıcı veya rahatsız edici (ırksal, etnik, dini veya cinsel açıdan rahatsız edici içerikler dahil) nitelikteki içerikleri paylaşmayın;
Nefret dolu söylemleri, şiddet dolu davranışları veya yasadışı maddeleri barındırmayın ya da teşvik etmeyin;
Başkasının kimliğine bürünmeyin, insanları gizlice takip etmeyin veya rahatsız edici, tehdit ya da taciz edici şekilde davranmayın;
Kişilerinize izinleri olmadan spam göndermeyin veya önerileri/teklifleri iletmeyin;
Dürüst olmayan bir avantaj elde etmek üzere SEN'deki veya ilgili ürünlerdeki hataları hile için veya kötüye kullanmayın;
SEN hesabı oturum açma bilgilerini paylaşmayın, değiş tokuş yapmayın, ele geçirmeye veya toplamaya çalışmayın;
SEN'i veya ürünlerinden birini herhangi bir ticari etkinlik için veya böyle bir etkinlikle ilişkili olarak kullanmayın;
Gizlilik veya fikri mülkiyet haklarını ihlal eden bir şekilde davranmayın;
Bu hizmet şartları veya ilgili yasaları ihlal eden herhangi bir etkinlikte bulunmayın, bulunmaya kalkışmayın veya bu yönde tehdit yöneltmeyin ve
Her zaman sağduyulu ve terbiyeli olun.

6.SEN cüzdanı ve para yatırma
SEN cüzdanınız SEN hesabınızla ilişkilidir. PlayStation®Store veya diğer SEN mağazaları aracılığıyla ürün satın almak için kullanabileceğiniz (veya Alt Hesaplarınızın kullanabileceği) SEN cüzdanınıza para yatırabilirsiniz. SEN cüzdanları sadece PlayStation®Store veya başka SEN mağazasının bulunduğu bir ülkedeyseniz kullanılabilir. Ülke listesini şu adresten edinebilirsiniz: http://eu.playstation.com/legal.

SEN cüzdanınıza yatırılan tüm paralar için bize ödeme yapmayı kabul edersiniz (hatamız nedeniyle olması durumu hariç); ancak ödemeyi ödeme sağlayıcılarımızdan veya kupon perakendecilerimizden birine yaptığınızda (ve çekmediğinizde), bize herhangi bir borcunuz olmaz. Lütfen aşağıdakilere dikkat edin:
i.SEN cüzdanınıza para yatırmak için kullanabileceğiniz kabul edilen ödeme yöntemleri ülkeden ülkeye değişebilir ve mevcut ödeme yöntemini istediğimiz zaman değiştirebiliriz.
ii.SEN hesabınıza bir ödeme kartı kaydettirirseniz ve/veya bir ödeme kartı kullanarak SEN cüzdanınıza para yatırmak için bir istek yapılırsa, kart bilgilerinizi kullanarak kartınızı veren kuruluşla ikamet yeri, sahtekârlıkla mücadele vb. konularda kontrollerimizi yaparız ve bunlar için hiçbir ücret ödemezsiniz. Ödeme kartınızın ayrıntıları (3 veya 4 basamaklı güvenlik numarası hariç) siz silene kadar gelecekte kullanılmak üzere depolanır.
iii.Sahtekârlıktan şüphelenirsek, ödeme sağlayıcınız işlemi onaylamazsa veya başka bir sebep olursa ödeme kartı kaydettirme ve/veya SEN cüzdanınıza para yatırma isteğinizi reddedebiliriz.
iv.SEN cüzdanınızda her zaman bulunması gereken minimum telafi tutarı belirleyebiliriz. Ödeme sağlayıcınız da SEN cüzdanınıza bir defada yatırabileceğiniz para tutarı ile ilgili bir maksimum sınır koyabilir.
v.SEN cüzdanınızda bir defada sadece belli bir maksimum tutar bulundurabilirsiniz, bu miktar siz para eklerken bildirilir.
vi.SEN cüzdanınıza para ekleme konusunda yaptığınız bir istek tarafımızca kabul edildiğinde (satın alma işleminiz için gereken minimum tutarı veya daha büyükse minimum telafi tutarını cüzdanınıza otomatik olarak yatırmak için kayıtlı ödeme yönteminizi kullandığımız durumlar dahil) sizinle aramızda bu hizmet şartları doğrultusunda bir sözleşme oluşturulmuş olur.
vii.Para ekleme emriniz, SEN cüzdanınızda söz konusu parayı kullanılabilir hale getirdiğimizde tamamlanmış olur.
viii.Ödemenizi kabul eder etmez yatırılan tüm parayı kullanımınıza hazır hale getirebileceğimizi ve bu noktadan sonra, yasaların izin verdiği ölçüde iptal etme veya "bekleme süresi" gibi bir hakkınız olmayacağını açık şekilde kabul edersiniz.
ix.Yasalara göre gerekmediği sürece SEN cüzdanınıza yatırdığınız parayı geri alma hakkınız yoktur.
x.SEN cüzdanınıza yatırdığınız parayı 24 ay içinde kullanmanız gerekir.
xi.SEN, banka gibi çalışmaz ve SEN cüzdanı bir banka hesabı değildir.
xii.SEN cüzdanındaki paranın SEN dışında bir değeri yoktur ve paraya dönüştürülemez.
xiii.SEN cüzdanındaki para kişisel mülkiyetinizde değildir ve başkalarına aktarılamaz
xiv.SEN cüzdanındaki para sadece sattığımız ürünü satın almak için kullanılabilir.

Mobil telafi tutarı
Cüzdanınıza bir mobil faturalama ödeme yöntemini kullanarak para yatırmayı seçtiyseniz, işlemle ilgili ödenecek satış vergisi tutarı mobil ağ sağlayıcınızın bulunduğu yere bağlı olarak değişebilir. Daha fazla bilgi için lütfen mobil ağ sağlayıcınıza başvurun. Mobil ağ sağlayıcınız tarafından standart mesaj ücretleri alınabilir.

Ücret sizden mobil telefon sağlayıcınız aracılığıyla tahsil edilir. Cüzdan telafi tutarı için ödeme yapma konusunda bizimle olan anlaşmanızın, mobil telefon servis sağlayıcınıza ücret ödeme yükümlülüğünüzden ayrı ve ondan bağımsız olduğunu lütfen unutmayın. Servis sağlayıcınıza ödeme yapmazsanız, hesabınızı askıya alabilir ve ödemeyi geri almak için bizzat kendimiz veya üçüncü tarafa aracılığıyla hakkınızda işlem başlatabiliriz. Almanya'da olanlar için özel bir not; mobil faturalama seçeneğini kullanarak cüzdanınıza para yatırdıktan sonra, bize olan borcunuz bir üçüncü tarafa ve ardından bir sonraki mobil faturanızda onu sizden tahsil edecek olan mobil opreatörünüze atanır.7.Hizmet ve/veya ürün satın alma
Siz veya Alt Hesap kullanıcılarınız SEN cüzdanınızdaki parayı kullanarak ürün (abonelikler dahil) satın aldığında veya ön siparişini verdiğinde, bize sipariş verilmiş olur. Buna, PlayStation®Store veya herhangi bir SEN markalı mağaza aracılığıyla ürün satın almanız (bu mağazalara bir üçüncü taraf oyunu veya web sitesi yoluyla erişirken dahi) dahildir.

SEN hesabınız ve SEN cüzdanınız kullanılarak verilen tüm siparişlerin (Alt Hesaplarınız kullanılarak verilenler dahil) ücretini ödemeyi kabul edersiniz. Fiyatlar değişebilir ve promosyonlar herhangi bir anda geri çekilebilir. Alt Hesap kullanıcılarınız veya siz, bir sipariş vermeden önce ürünlere ilişkin görüntülenen ücret, yaş sınırlaması, uyumluluk ve ürün bilgilerini anlayıp kabul etmelisiniz. Bu bilgi, tercih ettiğiniz dilde hazır olmayabilir.

Sipariş verirken:
i.Tüm satın alma işlemleri sipariş verilirken görüntülenen para birimi ve fiyatı ile yapılır ve dolaylı vergiler dahildir. İthalatla ilgili KDV'leri ve diğer vergileri, banka veya kart ücretlerini (varsa) ödemeniz gerekir.
ii.Siparişinizi tamamladıktan sonra fiyat inerse veya satınalma işlemini abonelik aracılığıyla daha uygun fiyata yapmanız mümkün olsa bile ödemenizi geri alamazsınız.
iii.Bazı ürünler sadece belli ülkelerde yaşıyorsanız satın alınabilir.
iv.Siparişinizi herhangi bir nedenle (fiyatla ilgili sebepler dahil) iptal edebilir veya reddedebiliriz.
v.Siparişiniz ancak SEN hesabınızda (ve siparişin gerçekleşmesi durumunda Alt Hesabınızda) kayıtlı e-posta adresine bir onay e-postası gönderdiğimizde kabul edilmiş sayılır.
vi.SEN hesabınız veya Alt Hesaplarınız aracılığıyla verilen bir siparişi kabul ettiğimizde, bu hizmet şartları çerçevesinde siz ve bizim aramızda siparişinize ilişkin bir sözleşme oluşur.
vii.Siparişinizi kabul etmezsek, SEN cüzdanınızdan alınan ücretler iade edilir.
viii.Abonelik yenileme ve ön sipariş haricindeki tüm siparişler için; SEN cüzdanınızda yeterli para yoksa; SEN hesabınıza kayıtlı, kabul gören bir ödeme yönteminizin bulunmaması durumunda siparişiniz kabul edilmez. Kayıtlı bir ödeme yönteminizin olması durumundaysa, satın alma işleminizi tamamlamak için gerekli minimum tutarı (veya daha büyükse minimum telafi tutarını) cüzdanınızdan otomatik olarak almak üzere kayıtlı ödeme yönteminizi kullanırız. Bu, Alt Hesaplar ile yapılan satın alma işlemlerinde geçerli olmaz.
ix.Abonelik yenileme ve ön siparişler için; cüzdanınızda yeterli para yoksa; Otomatik Fonlamanın "Açık" olmaması ve SEN hesabınıza kayıtlı, kabul gören bir ödeme yönteminizin bulunmaması durumunda siparişiniz kabul edilmez. Kayıtlı bir ödeme yönteminizin olması durumundaysa, satın alma işleminizi tamamlamak için gerekli minimum tutarı (veya daha büyükse minimum telafi tutarını) cüzdanınızdan otomatik olarak almak üzere kayıtlı ödeme yönteminizi kullanırız. Bu, Alt Hesaplar ile yapılan satın alma işlemlerinde geçerli olmaz.
x.Siparişiniz, ürünleri kullanımınıza sunduğumuz anda tamamlanmış olur.
xi.Satın aldığınız ürünler makul bir süre için indirme veya akış olarak (varsa) kullanımınıza sunulur.
xii.Bu hizmet şatlarında belirtildiği şekilde ürünleri kullanmak üzere bir lisans satın alırsınız; onların sahibi olmazsınız.


İptal Hakları

i.Dijital içeriğe (oyunlar, sanal para veya eklentiler gibi), ilişkin siparişler için (ön siparişler dışında), siparişiniz tarafımızca kabul edildikten sonra söz konusu ürünleri hemen kullanımınıza sunabileceğimizi ve o andan itibaren, yasaların izin verdiği ölçüde, siparişinizle ilgili herhangi bir şekilde iptal veya "bekleme süresi" hakkınız olmadığını kabul edersiniz.
ii.Siparişiniz, kabul edildiği tarihten itibaren 14 gün içinde iptal edebilme hakkı veren AB tüketici yasalarına tâbi değilse, dijital hizmetlere (PlayStation Plus veya Music Unlimited abonelikleri gibi) ilişkin siparişler için geri ödeme alamazsınız. Satın alma ücreti geri ödeme olarak (iptal geçerli olmadan önce eriştiğiniz hizmetlerin değeri düşülerek) SEN cüzdanınıza iade edilir.
iii.Bir abonelik siparişiniz için Hollanda tüketici yasaları geçerli ise ve o abonelik en az bir defa otomatik olarak yenilenmişse, yenilenen aboneliğinizi iptal edebilirsiniz. Satın alma ücreti geri ödeme olarak (iptal geçerli olmadan önce eriştiğiniz hizmetlerin değeri düşülerek) SEN cüzdanınıza iade edilir.

Uygulama İçi Satın Alma İşlemleri
Lütfen unutmayın; siz veya Alt Hesaplarınızı kullananlar SEN aracılığıyla bir satın alma işlemi yaptığında veya bir ürünü indirdiğinde (ücretsiz kullanılan ürünler dahil), SEN cüzdanını kullanarak ek ürünlerin uygulama içi satın alma işlemlerini gerçekleştirme seçenekleri de bulunabilir. Yapılan tüm ürün içi satın alma işlemlerinin ücretini ödemeyi kabul edersiniz.

Ağ Özellikleri
Bir PS4'de SEN hesabınız aracılığıyla çok oyunculu oyunlara erişime sadece geçerli bir PlayStation®Plus abonesi iseniz izin verilir. Belirli markaların ağ özellikleri yayıncı tarafından makul bir süre önceden bildirerek geri çekilebilir. Çevrimiçi modlarda kullanılan ürünler, ağ özellikleri geri çekildikten sonra kullanılamayabilir ve geri ödeme yapılmaz.

Sanal Para
Satın alabileceğiniz ürünler içinde belirli oyunlarda ve uygulamalarda kullanılan kurgusal para birimleri ("Sanal Paralar") bulunur. Sanal Paraların gerçek dünyada değeri yoktur; satın alındıkları oyunun veya uygulamanın dışına aktarılamaz veya dışarıda kullanılamazlar ve para ya da parasal karşılık için kullanılamazlar. Sanal Paraların süresi dolabilir, ağ özellikleri geri çekildikten sonra kullanılamazlar ve geri ödeme yapılmaz.8.Ön siparişler

Dijital içeriğe ilişkin ön siparişler için aşağıdakileri kabul edersiniz:
(i)Ön siparişinizi verdiğinizde (kabul edersek), ücreti sipariş sırasında görüntülenen ödeme tarihinde sizden tahsil edebiliriz;
(ii)Siz veya biz ön siparişinizi hizmete sunma tarihine kadar (ancak o tarihte değil) iptal edebiliriz; bu durumda SEN cüzdanınızdan tahsil edilen ücretler geri ödenir (ancak kullanıma sunma tarihinden sonra böyle bir geri ödeme yapılmaz);
(iii)ön siparişi verilmiş ürünleri hizmete sunma tarihinde kullanımınıza sunabiliriz ve o andan itibaren, yasaların izin verdiği ölçüde, siparişinizi iptal etme veya "bekleme süresi" hakkınız olmaz;
(iv)bir ön siparişi iptal ettiğinizde ön siparişle birlikte verilen promosyon hizmetlerini ve/veya ürünleri artık alamazsınız ancak ardından hizmete ve/veya ürüne erişirseniz sizden tekrar ön sipariş ücretinin tümünü tahsil ederiz;
(v)ön siparişi verilen ürünü, hizmete sunma tarihine kadar kullanmamalısınız (daha önce indirebiliyor olsanız dahi).

Ön siparişinizi verdiğinizde, bir ödeme yöntemi (örneğin, kredi kartı veya banka kartı) kaydettirmişseniz SEN cüzdanınız için 'Otomatik Fonlama' otomatik olarak "AÇIK" hale getirilir. Otomatik Fonlama'yı istediğiniz zaman SEN hesap yönetimi sayfanızdan "Kapalı" hale getirebilirsiniz.

9.Kupon kodları (ön ödemeli kartlar dahil)
Kupon kodları satın alabilirsiniz (ön ödemeli kartlar gibi) veya onları bir promosyonun, basınla ilişkilerin ya da beta denemenin parçası olarak alırsınız. Kupon kodları belirtilen avantajı elde etmek (örneğin, belirtilen tutarın SEN cüzdanınıza eklenmesi veya SEN hesabınız aracılığıyla belirli ürünlere erişmek) için kullanılabilir. Geçerli bir kupon, kullanıma sunulamayan bazı ürünler içinse o hizmetlerin karşılığı olan tutarı SEN cüzdanınıza ekleriz.

Aksi belirtilmediği sürece, kupon kodları sadece bir defa, tek bir SEN hesabı tarafından ve ilgili yasalara tâbi şekilde kullanılabilir, geri ödemesi yoktur, nakit veya kredi olarak karşılığı sağlanmaz, aktarılamaz (ancak satın aldığınız bir kupon kodunu hediye olarak bir başkasına verebilirsiniz).

Bir kupon kodu kullandığınızda, bu hizmet şartları çerçevesinde ilgili ürünler için sizin ve bizim aramızda bir sözleşme oluşturulur. Kupon kodlarında belirli kısıtlamalar görüntülenebilir ve kodlar sonyentertainmentnetwork.com/legal veya eu.playstation.com/legal adresindeki ek şartlara tâbi olabilir; siz de kuponu kullanmakla bu şartları kabul etmiş sayılırsınız.

10.Abonelikler (PlayStation®Plus ve Music Unlimited dahil)
SEN aracılığıyla hizmetler için ücretli bir abonelik satın aldığınızda veya ücretsiz bir deneme aboneliğini kullandığınızda:
i.Ücretli ve deneme abonelikleri size satın almanızdan veya kullanmanızdan önce açıklanan belirli bir abonelik süresince sunulur.
ii.SEN cüzdanınız aracılığıyla bir abonelik için kupon satın aldığınızda veya kullandığınızda ya da bir ücretsiz deneme aboneliğini başlattığınızda, bir ödeme yöntemi belirttiyseniz (örneğin, kredi kartı veya banka kartı) SEN cüzdanınız için 'Otomatik Fonlama' otomatik olarak "Açık" hale getirilir. Otomatik Fonlama'yı istediğiniz zaman SEN hesap yönetimi sayfanızdan "Kapalı" hale getirebilirsiniz.
iii.Ödeme yaptığınız abonelikleriniz abonelik dönemlerinin sonunda otomatik olarak yenilenir ve aşağıdaki durumlar haricinde abonelik ücretini SEN cüzdanınızdan tahsil edebiliriz:
a.Geçerli abonelik dönemi bitmeden aboneliği iptal etmeniz;
b.Cüzdanınızda yeterli paranız olmaması ve Otomatik Fonlama'nın "Kapalı" olması veya kayıtlı bir ödeme yönteminiz olmaması ya da
c.yenileme işlemini herhangi bir sebeple (örneğin, abonelik ücretini arttırırsak) iptal etmemiz.
iv.Bu ücretsiz deneme abonelikleri için de geçerlidir ve bunları ücretsiz deneme süresi bitmeden önce iptal etmezseniz ücretli abonelik olarak yenilenir. Abonelik yenilendiğinde SEN cüzdanınızda yeterli para yoksa ve 'Otomatik Fonlama' "Açık" ise, kayıtlı ödeme yönteminizi kullanarak, abonelik ücretini ödemek için gereken minimum tutarı (veya daha büyükse minimum telafi tutarını) otomatik olarak cüzdanınıza ekleriz.
v.Aboneliğinizin fiyatı, fiyat artışı gerçekleşmeden önce iptal etme seçeneğiniz olduğunda hesabınıza kayıtlı e-posta adresine e-posta göndererak size önceden bildirdiğimiz durumlar dışında aynı kalır.
vi.Ücretli veya ücretsiz bir aboneliğiniz zaten varsa ve aynı hizmet için başka bir abonelik satın alırsanız, geçerli aboneliğiniz abonelik döneminin sonunda yenilenmez ve yeni abonelik başlar, yukarıda açıklandığı şekilde yenilenir.
vii.Bir aboneliği 14 günlük bekleme süresinden sonra herhangi bir zamanda sonlandırırsanız, ücretini ödediğiniz abonelik döneminin sonuna kadar devam eder ve ardından sonlandırma işlemi yapılır. Sonlandırma işleminden sonra, abonelik aracılığıyla indirdiğiniz ürünlerin tamamına veya bir kısmına erişemez veya onları kullanamazsınız.


PlayStation Plus Abonelikleri
Bir PlayStation Plus aboneliği satın aldığınızda, abonelikteki ürün paketi abonelik döneminiz süresince değişir ve bazı ürünler abone olmayanlar tarafından da satın alınabilir. PlayStation Plus paketinizin parçası olan tüm ürünlere erişemeyebilirsiniz. Örneğin, bazı ürünler:
i.Sadece belirtilen Sony sistemleriyle uyumlu olabilir;
ii.sadece sınırlı bir zaman içinde indiriliyor olabilir;
iii.yaş sınırlamasına tâbi olarak, küçük yaşlardaki kişilere ait Alt Hesaplar tarafından erişilemeyebilir ve/veya
iv.abonelik döneminiz bittikten sonra (süre bitiminden önce indirseniz dahi) kullanılamayabilir.
Kısıtlamalar satın alma işlemi sırasında özet olarak size bildirilir veya eu.playstation.com/legal adresinden öğrenilebilir. Lütfen satın almadan önce bu kısıtlamaları anladığınızdan emin olun.

Music Unlimited Abonelikleri
Music Unlimited hizmetimizi kullandığınızda:
i.Özellikle lisansörlerimizin bize uyguladığı kısıtlamalardan dolayı Music Unlimited'ten alınan belirli müzikleri akış olarak kullanma, indirme veya tekrar indirme olanağını istediğimiz zaman sınırlayabilir veya kaldırabiliriz.
ii.Music Unlimited'e sadece bir deneme olarak veya abonelik ile ve sadece kabul edilen bir ödeme yöntemini SEN hesabınızda kaydettiyseniz erişebilirsiniz.
iii.Music Unlimited sadece Music Unlimited için etkinleştirilmiş uyumlu bir cihazla (Sony sistemi dahil) kullanılabilir. Herhangi bir anda uyumlu cihazların listesini değiştirebilir ve bir cihazın desteğini kaldırabiliriz.
iv.Music Unlimited müziklerini aynı anda sadece tek bir Sony sisteminde dinlemelisiniz. Bu kısıtlamaya uymadığınız takdirde Sony sisteminizin Music Unlimited hizmetini kullanımı geçici olarak devre dışı bırakılabilir.

11.Kısıtlamaları kullanma (DRM olarak bilinir)
SEN aracılığıyla kullanılabilen bazı ürünlerde, nasıl kullanılacaklarına ilişkin belirli kurallar olabilir. Örneğin, indirme, akış olarak kullanma ve/veya ürünü kullanma konusunda sizin için aşağıdaki kısıtlamalar olabilir:
i.söz konusu işlemleri sadece ikamet ettiğiniz ülkede yapabilme;
ii.sadece satın alma işleminin yapıldığı SEN hesabı ile yapabilme;
iii.sadece uyumlu olan belirli Sony sistemleriyle ve/veya diğer aygıtlarla yapabilme ve/veya
iv.sadece satın alma işleminin yapıldığı SEN hesabı ile ilişkilendirilmiş belirli sayıda uyumlu aygıtla (Sony sistemi dahil) yapabilme.
Bu kısıtlamalar satın alma işlemi sırasında size özet şekilde SEN hesabınızın dilinde görüntülenmeyebilir. Ürünleri size sadece DRM'nin yönetimine bağlı olarak, belirtilen fiyatla sağlayabiliriz. Lütfen satın almadan önce bu kısıtlamaları anladığınızdan emin olun. Bu kısıtlamalarda, EV KONSOLU ifadesi PS3'ü, TAŞINABİLİR KONSOL ifadesi ise bir PSP'yi, PS Vita'yı veya bir PS Mobil aygıtını ifade eder.

Ürünün kullanabilmesi için öncelikle, satın alma işleminin yapıldığı SEN hesabı kullanılarak uyumlu Sony sisteminde ve/veya başka aygıtta hizmetin etkinleştirilmesi gerekebilir. Ürünü satın alan hesabı silerseniz veya ilgili uyumlu aygıtı (Sony Sistemi dahil) devre dışı bırakırsanız, ürüne erişme ve kullanma hakkını kaybedebilirsiniz. Uyumlu bir aygıtın (Sony sistemi dahil) en fazla kaç defa etkinleştirilebileceğini veya devre dışı bırakılabileceğini belirleme hakkımız saklıdır.

PlayStation Onaylı bir mobil aygıt kullanarak PlayStation®Mobile'dan satın alınan herhangi bir hizmeti, üç adede kadar etkinleştirilmiş PlayStation Onaylı mobil aygıta indirebilirsiniz.

12.Video Unlimited ve kullanım kısıtlamaları
Özellikle lisansörlerimizin bize uyguladığı kısıtlamalardan dolayı Video Unlimited ile kiralanan ve/veya satın alınan videoları akış olarak kullanma, indirme veya tekrar indirme olanağını istediğimiz zaman sınırlayabilir veya kaldırabiliriz. Video Unlimited videolarının deneme, örnek ve fragman sürümleri videonun bütününü tam olarak temsil etmeyebilir. Bazı videoların dijitalleştirilmiş sürümleri orijinal biçimli ürünle veya aynı adlı ürünün daha önce yayınlanmış sürümleriyle aynı olmayabilir.

Video Unlimited aracılığıyla, video kullanımına ilişkin belirli kısıtlamalar uygulanabilir ve bu kısıtlamalar videoyu kiralamış veya satın almış olmanıza ya da videonun HD veya SD olmasına bağlı olarak değişebilir. Özellikle:
i.Kiralanan videolar (i) bir Sony sistemine veya başka bir aygıta indirildiğinde ya da (ii) bir PS4, PS3 veya BRAVIA Internet Video Link aygıtı kullanılarak akış olarak alındığında, başka bir aygıttan erişilemez.
ii.Satın alınan ve kiralanan bazı videolara Remote Play ile erişilemeyebilir ve kullandığınız Sony sistemine veya diğer aygıta bağlı olarak sadece indirilmek ya da akış olarak kullanılmak üzere sunulabilir.
iii.Bazı Sony sistemleri Video Unlimited'ten sadece akış veya sadece indirme işlemi yapıyor olabilir.
iv.Kiralanan veya satın alınan bir videoyu indirme veya akış olarak alma olanağınız aşağıdaki biçimlerde de kısıtlanabilir:
a.söz konusu işlemleri sadece bazı uyumlu Sony sistemleriyle ve/veya başka aygıtlarla yapabilme;
b.sadece belirtilen sayıda yapabilme;
c.sadece belirtilen sayıda Sony sistemi veya aygıtı ile yapabilme;
d.aynı anda sadece tek bir Sony sistemiyle veya başka aygıtla akış yapabilme;
e.video kiralanmışsa sadece belirtilen dönemde yapabilme ve/veya
f.Sony sisteminden farklı bir aygıt kullanılırken belirli yazılımlarla yapabilme.
Bu kısıtlamalar şu adreste açıklanmaktadır: eu.playstation.com/legal. Lütfen satın almadan önce bu kısıtlamaları anladığınızdan emin olun.


13.Fikri mülkiyet hakları (korsan yazılımlar dahil)
SEN ve ürünlerine ilişkin tüm fikri mülkiyet hakları bize ve/veya lisansörlerimize aittir. SEN'deki tüm şirket, ürün ve hizmet adları sahiplerinin ticari adları, ticari markaları, tescilli ticari markaları ya da hizmet markaları olabilir. Erişim hakkınız olan SEN'i ve ürünlerini kullanmak için bu hizmet şartlarına tâbi şekilde sınırlı, münhasır olmayan, başkasına devredilemez, kişisel bir lisansa sahip olursunuz. Bu lisanstan ayrı olarak, tüm haklar, çıkarlar ve çözümler bize ve/veya lisansörlerimize aittir.

Yazı, resim, ses, müzik, video ve oyunla ilgili bilgilerinizi ve diğer materyalleri SEN aracılığıyla bizimle ve başka kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Ürünlerimizi (örneğin, Video Unlimited ve Music Unlimited) kullanarak materyal oluşturduğunuz veya paylaştığınız durumlarda, aşağıdakileri kabul edersiniz:
i.bize ve bağlı şirketlerimize aşağıdakilere ilişkin hakları verirsiniz:
a.materyalinizi, Çevrimiçi Kimliğinizi ve görüntülenmesini seçmişseniz adınızı kullanma, dağıtma, kopyalama, değiştirme, görüntüleme, yayınlama ve
b.materyalinize ilişkin lisans verme, satma ve başka bir şekilde ticari olarak kullanma (örneğin, materyalinize erişim abonelikleri satma ve/veya reklam geliri alma); ve
c.materyalinizi sadece kendi kararımıza bağlı olarak kaldırma ve/veya silme ya da yüklemeyi reddetme.
ii.SEN ürünlerimiz aracılığıyla oluşturduğunuz veya paylaştığınız materyali bizim iznimiz olmadan ticari olarak kullanmama;
iii.oluşturduğunuz veya paylaştığınız materyale ilişkin olarak sahip olduğunuz tüm telif haklarından feragat etme ve
iv.oluşturduğunuz ve/veya paylaştığınız materyale ilişkin ortaya çıkabilecek ihtilafların çözümünde bizimle ve yan kuruluşlarımızla işbirliği yapma.

PlayStation ve PSN ürünleriyle materyal oluşturduğunuz veya paylaştığınız durumlarda, bizim yerimize Sony Computer Entertainment Europe Limited şirketiyle aynı şartları kabul edersiniz.

SEN cüzdanınızı kullanarak, kuponları kullanarak veya abonelik başlatarak, SEN aracılığıyla kullanıma sunulan bir ürün için eklentiler (örneğin, sanal para birimi, puan, rozet veya diğer sanal ürünler) satın alabilir veya kullanabilirsiniz. Bu tür satın alma işlemleri veya kullanımlarda, söz konusu sanal öğeler belirli bir süre için veya süresi sınırlı bir abonelikle sunuluyor olsa da, sadece yukarıda belirtilen sınırlı lisans geçerlidir. Bu lisanstan ayrı olarak, bu tür sanal öğelerde hiçbir mülkiyetiniz, sahiplik hakkınız, ekonomik veya parasal çıkarınız bulunmamaktadır.

Ayrıca, tarafımızdan açık şekilde yetki verilmediği takdirde, aşağıdakileri yapmamalısınız:
i.SEN veya SEN ürününün tamamı veya bir parçasını herhangi bir kişiyle paylaşmak, satmak, devretmek, kiralamak veya alt lisanslarını vermek
ii.ilgili yasalarca açık şekilde izin verilmediği sürece herhangi bir nedenle herhangi bir ürünü ya da parçasını (veya SEN ile bağlantılı olarak kullanılan donanımı, sistemi, altyapıyı) bozmak, kötüye kullanmak, değişiklik yapmak, uyarlamak, çevirmek, korsan kullanımda bulunmak, şifresini kırmak, ters mühendislik uygulamak, kaynak koda çevirmek veya bileşenlerine parçalarına ayırmak
iii.türev çalışmalar oluşturmak, nesne kodundan kaynak kodu oluşturmaya çalışmak veya bir ürünü ya da bir parçasını tarafımızdan izin verilmeyen herhangi bir amaçla indirmek
iv.SEN ile veya onunla bağlantılı olarak erişilen bilgiler dahil olmak üzere, bir ürünü ya da bir parçasını almak, kopyalamak, çoğaltmak, halka açık şekilde yaymak veya aktarmak, halka açık performans için kullanmak veya bu amaçla yararlanmak
v.SEN'e veya ürünlerine erişmek veya onlarla etkileşimde bulunmak için yetkisiz donanım veya yazılım kullanmak veya kullanıma sunmak (güvenlik özelliklerini veya kısıtlamaları aşmayı sağlayan hileli kod veya aygıtlar dahil)
vi.ilgili yasanın açıkça izin verdiği haller dışında, kullanıcı kimlik doğrulama sistemlerini veya güvenlik özelliklerini aşmak ya da buna teşebbüs etmek
vii.virüs, solucan, casus yazılım, saatli bomba gibi; bize, lisansörlerimize veya diğer kullanıcılara zararı dokunabilecek kod, içerik veya iletişim biçimleri kullanmak.

14.Kişisel Bilgilerinizin kullanımı
SEN'i ve ürünlerini kullandığınızda; biz, başka kullanıcılar veya üçüncü taraflar sizinle (veya Alt Hesap kullanıcılarınızla) ilgili bilgileri toplayabilir, kullanabilir ve paylaşabilir. Özellikle:

i.Çevrimiçi oyun oynarken, sizin bilgileriniz veya Alt Hesaplarınızın bilgileri bizimle, oyun yayıncılarıyla ve diğer kullanıcılarla paylaşılır. Bu bilgiler PSN Çevrimiçi Kimliğinizi, adınızı (görüntülenmesini seçtiyseniz), yazılı veya sesli sohbet barındırabilen ekran görüntülerini ve videoları içerebilir. Yayıncı, diğer kullanıcılar veya biz, oynanan ve bu bilgileri içeren oyunu SEN ve üçüncü taraf hizmetleri ve/veya ürünleri aracılığıyla (sosyal ağlar dahil) kaydedebilir, gönderebilir veya akış olarak yayınlayabiliriz.

ii.Sadece kendi kararımıza bağlı olarak, tüm etkinliğinizi veya bir kısmını izleme ve kaydetme (veya izlemesi ve kaydetmesi için bir üçüncü tarafla anlaşma) ve paylaştığınız materyalleri yine kendi kararımıza bağlı olarak ve önceden size bildirmeksizin kaldırma hakkımız saklıdır. Buna; sesli ve yazılı iletişimlerinizin içeriği, oynadığınız oyunun videosu, etkinliklerin saati ve yeri, adınız, PSN Çevrimiçi Kimliğiniz ve IP adresiniz gibi bilgiler dahildir. Ayrıca diğer kullanıcılardan SEN'deki etkinliğinizle ilgili bilgi alabiliriz. Bu şekilde toplanan bilgiler, bu hizmet şartlarının uygulanmasını, yasalara uyulmasını, kendimizin, lisansörlerimizin ve kullanıcıların haklarının korunmasını ve çalışanlarımız ile kullanıcıların kişisel güvenliğinin korunmasını sağlamak için bizim tarafımızdan veya yan kuruluşlarımız tarafından kullanılabilir. Bu bilgiler polise veya diğer yetkililere verilebilir. Tüm SEN etkinliğini izleyemeyeceğimizi ve böyle bir şey yapacağımız konusunda bir beyanda bulunmadığımızı lütfen unutmayın.

Sizinle ilgili kişisel bilgilerin toplanması, kullanılması ve paylaşılması konusu www.sonyentertainmentnetwork.com/legal veya eu.playstation.com/legal adresindeki PSN ve SEN Gizlilik İlkeleri'nde açıklanmaktadır. SEN'i ve ürünlerini kullanarak, kişisel bilgilerinizin söz konusu ilkelerde belirtildiği şekilde toplanmasını, kullanılmasını ve paylaşılmasını kabul etmiş olursunuz.

15.Yazılım güncellemeleri ve size ilişkin, olası etkileri
Sisteminizin düzgün şekilde ve bu hizmet şartlarına uygun olarak çalışması için sisteminizi internete bağladığınızda ve/veya SEN hesabınızda oturum açtığınızda Sony sisteminize ilgili güncellemeleri otomatik olarak yükleyebileceğimizi kabul edersiniz. Ayrıca, uygun şekilde ayarladıysanız Sony sisteminiz güncellemeleri otomatik olarak indirebilir veya sisteminizin güncellemeleri indirmesini siz manuel olarak sağlayabilirsiniz.

Bu güncellemeler konusunda aşağıdakileri kabul edersiniz:
i.Güncellemeler Sony sisteminizin işletim sistemini güncelleyebilir ve belirli özellikleri değiştirip kaldırabilir.
ii.veri kaybına neden olabilir ve bu tür kayıpların kalıcı olmaması için Sony sisteminizde depolanmış olan kişisel fotoğraflarınızı, müziklerinizi, videolarınızı veya diğer verilerinizi arşivlemeniz gerekir.
iii.güncellemeler sizin tarafınızdan ancak bu hizmet şartlarına uygun şekilde kullanılabilir.

16.Sony Entertainment Network'ün bakımı veya kapatılması
SEN'i ve/veya ürünlerini, istediğimiz zaman, istediğimiz süreyle ve herhangi bir nedenle (bir güvenlik olayını araştırma, sistem bakımı ve yükseltmeleri yapma gibi nedenler dahil) kapatabiliriz. SEN tamamen ve kalıcı olarak kapatılırsa, talep ettiğiniz takdirde cüzdanınızdaki kullanılmamış tutarı ve aboneliklerinizin bitmemiş kısmına ait tutarı geri alabilirsiniz. Kullanılmayan Sanal Paralar veya diğer ürünler için ödemenizi geri alamazsınız.

17.SEN hesabınızı kapatma
Aşağıdaki ayrıntıları kullanıp bizimle iletişime geçerek SEN hesabınızı kapatabilirsiniz. Hesabınızı en az 24 ay boyunca kullanmazsanız kapatabiliriz. Her iki durumda da, yasalara göre zorunlu değilsek, cüzdanınızdaki kullanılmamış tutarı ve aboneliklerinizin bitmemiş kısmının tutarını size geri ödemeyiz. Hesabınız kapatıldıktan sonra, o hesapla satın alınmış olan SEN'e erişemez veya ürünleri artık kullanamazsınız.

18.Ağımızı koruma (bu hizmet şartlarına uyulmaması durumu dahil)
Kendi takdirimize bağlı olarak sizin, Alt Hesaplarınızdan birinin veya konsolunuzu kullanma izni verdiğiniz bir hesabın bu hizmet şartlarını ihlal ettiğine, SEN'in adını kötüye çıkarttığına, dolandırıcı eylemlerde bulunduğuna ya da hesabınızın saldırıya uğradığına inanırsak, kendi çıkarlarımızı ve diğer kullanıcıların çıkarlarını korumak üzere şartlara göre makul olduğunu düşündüğümüz yasal işlemleri başlatabiliriz. Özellikle:
i.SEN hesabınızın parolasını sıfırlama;
ii.Sony sisteminize yetkisiz kullanımı sona erdirecek güncellemeleri yükleyebiliriz;
iii.SEN hesabınızla ilişkili abonelikleri durdurabilir veya askıya alabiliriz;
iv.SEN aracılığıyla kullanılabilen ürünlerin tümüne veya bir kısmına erişimi durdurabilir veya askıya alabiliriz;
v.Geçici veya kalıcı olarak SEN hesabınızı yasaklayabiliriz (Alt Hesaplarınızın tümünü içerir);
vi.Kullandığınız Sony sisteminden SEN'e erişimi geçici veya kalıcı olarak yasaklayabiliriz ve/veya
vii.Hükümet ve adli makamlar nezdinde aleyhinize harekete geçebilir ve/veya özel yasal işlemler başlatabilir ya da bu tür işlemlere katılabiliriz.

Hesabınız ve/veya Sony sisteminiz yasaklanırsa, ücretini ödediğiniz SEN ürünlerini kullanamazsınız. Yasalara göre zorunlu değilsek, cüzdanınızdaki kullanılmamış tutarı ve aboneliklerinizin bitmemiş kısmının tutarını size geri ödemeyiz. SEN hesabınız yasaklanırsa, aboneliklerinizi yenilemek istemiyor olsanız da müşteri hizmetlerine erişmeye devam edebilirsiniz.

Bir ihlal durumu karşısında işlem yapmama veya işlem yapmada gecikme, haklarımızdan veya çözümlerimizden feragat ettiğimiz anlamına gelmemektedir, bu türden veya diğer ihlaller karşısında daha ileri bir tarihte de işlem yapabiliriz.

19.Sorumluluklarımıza ilişkin sınırlamalar ve size ait haklar
Yasaların izin verdiği ölçüde, aşağıdakilerle ilgili olarak sorumlu veya yükümlü olmayız, garanti vermeyiz veya taahhütte bulunmayız:
i.SEN'in veya ürünlerinin kalitesi, işlevselliği, kullanılabilirliği, bütünlüğü, doğruluğu veya performansı;
ii.SEN veya ürünlerindeki hatalar, program yanlışlıkları, virüsler veya zararlı kullanım;
iii.SEN aracılığıyla sunulan ürünlerin satın alınamaması veya kullanılamaması;
iv.Diğer SEN kullanıcılarının veya korsanlarının etkinlikleri ve paylaştıkları materyaller;
v.Üçüncü tarafların sağladığı ürünler;
vi.Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Hindistan, Rusya ve Okyanusya dışına satış için lisanslanmış Sony sistemleri ile ürünlerinin uyumsuzluğu;
vii.SEN'i kullanma veya SEN'e erişme sonucu meydana gelen veri kaybı, yazılım veya donanım kaybı veya hasarı ya da SEN hesabınıza yetkisiz erişim;
viii.İnternet bağlantınız (bağlantı, veri ve dolaşım ücretleri dahil) ve SEN ürünlerini indirmek veya akış olarak almak için yeterli bant genişliğinin olmaması.

Ücretsiz ürünlere ya da deneme aboneliklerine erişimi istediğimiz zaman kaldırabiliriz.

Yasalarca izin verildiği ölçüde: (a) Ücretli ürünleri SEN aracılığıyla sunamazsak, tek yükümlülüğümüz ve sizin yegâne çözümünüz (kendi seçimimize bağlı olarak) ürünü tekrar sağlamamız veya ürün için ödediğiniz tutarı SEN cüzdanınıza eklememizdir ve (b) başka herhangi bir durumda tek yükümlülüğümüz ve sizin yegâne çözümünüz 50£ (veya yerel para birimi olarak karşılığı) ya da daha yüksekse SEN cüzdanınızdaki kullanılmamış paranın tutarı kadar olacaktır.

20.Bu hizmet şartlarında yapılabilecek değişiklikler ve sizin için sözleşmelerimizi atama hakkımız
Zaman zaman bu hizmet koşullarında değişiklikler yapabiliriz. Somut değişiklikler olduğu zaman, SEN'de oturum açtığınızda bildirim göndererek, PSN mesajı ile veya SEN hesabınızda kayıtlı e-posta adresinize e-posta göndererek size bildiririz. Bir değişiklik yapıldıktan sonra Alt Hesaplarınız veya siz SEN'i kullanmaya devam ettiğiniz takdirde, söz konusu değişiklikleri kabul etmiş olursunuz. Bir değişikliği kabul etmiyorsanız, lütfen hesabınızı kapatmak üzere bizimle iletişme geçin. Böyle durumlarda, kullanmadığınız cüzdan tutarınız size geri ödenir.

Bu hizmet şartları uyarınca ve bu hizmet şartlarına göre sizinle aramızda yapılabilecek sözleşmeler uyarınca sahip olduğumuz haklarımızı ve yükümlülüklerimizi sizin izniniz olmadan istediğimiz zaman devredebiliriz. Bu hizmet şartları uyarınca veya bu hizmet şartlarına göre bizimle yapılmış olan sözleşmeleriniz uyarınca sahip olduğunuz haklarınızı ve yükümlülüklerinizi devredemezsiniz.

21.İlgili yasalar, yargı yetkileri ve üçüncü taraf hakları
Yasaların izin verdiği ölçüde, siz ve biz bu hizmet şartlarını, konusunu, çerçevesini ve bunlarla ilgili ihtilafların İngiliz yasalarına göre ele alınacağını, yorumlanacağını ve İngiliz mahkemelerinin münhasır yargı hakkına sahip olacağını kabul etmiş bulunuyoruz.

Sony Computer Entertainment Europe Limited, 1999 tarihli Sözleşmeler (Üçüncü Tarafların Hakları) Yasasına göre, zaman zaman yapılan düzeltmelerle bu Sözleşmenin şartlarını uygulatma hakkına sahiptir. Başka hiçbir şekilde bu hizmet şartlarının tarafları dışındaki hiç kimse, vârisleri ve yetkili kıldıkları kişiler bu şartları uygulatma hakkına sahip değildir.

22.Şirketimiz ve erişim bilgileri
Biz, merkezi 10 Great Marlborough Street, London W1F 7LP, İngiltere adresinde mukim Sony Network Entertainment Europe Limited şirketiyiz (Şirket tescil no 6020283). Bizimle bu adresten veya sonyentertainment.uk@eu.sony.com adresinden iletişim kurabilirsiniz.

SEN aracılığıyla sunulan üçüncü taraf hizmetlerine ve/veya ürünlerine ilişkin yorumlarınız veya sorularınız varsa söz konusu üçüncü tarafla iletişime geçmelisiniz.

Yazılım Kullanım Şartları

1. Biz kimiz?
1.1. Biz, merkezi 10 Great Marlborough Street, London, W1F 7LP, İngiltere adresinde mukim Sony Computer Entertainment Europe Limited şirketiyiz.

2. Tanımlanmış Şartlar
2.1. "Yetkili Sistemler"; herhangi bir PS one, PlayStation®2, PlayStation®Portable, PlayStation®3, PlayStation®Vita veya PlayStation®4 sistemidir

2.2. "Yazılım", PlayStation oyunu ile birlikte, bir veya daha fazla Yetkili Sistemi çalıştırmak için geliştirilmiş uygulama yazılımı demektir.

3. Bu Yazılım Kullanım Şartları ne zaman geçerli olur?
3.1. Yazılım Kullanım Şartlarımız ("Şartlar") Yetkili Sistemlerde tüm Yazılımları kullandığınızda geçerli olur.

4. Yazılım Lisanslıdır
4.1. Tüm Yazılımlar lisanslıdır, satılmaz, diğer bir deyişle bu Şartlar'da belirtildiği şekilde Yazılımı kullanma haklarına sahip olursunuz ancak Yazılımın mülkiyeti size geçmez. Bu Şartlar'a uymazsanız Yazılım Lisansınızı iptal edebiliriz, bu durumda artık Yazılımı kullanma hakkınız olmaz.

5. Yazılımı bana kim Lisanslıyor?
5.1. İki tür Yazılım vardır:
5.1.1. bizim tarafımızdan çıkarılan ve size lisanslanan yazılım ile
5.1.2. başka şirketler tarafından çıkarılan ve size lisanslanan yazılım.

5.2. Yayıncı aşağıdaki iki şekilde tanımlanır:
5.2.1. kutuda - fiziksel diskte (DVD, Blu-ray Disc veya PS Vita Card) bulunan Yazılım ("Disk Tabanlı Yazılım) veya
5.2.2. ürün açıklamasında - PlayStation®Store'dan, Sony Entertainment Network web mağazasından veya zaman zaman onayladığımız diğer dijital perakende mağazalarından indirdiğiniz Yazılım ("İndirilen Yazılım").

5.3. Yazılımın yayıncısı biz olduğumuz takdirde, size onu bu Şartlar'a ve söz konusu Yazılımla ilgili olarak size bildireceğimiz diğer şartlara uygun şekilde kullanma lisansı veririz.

5.4. Yazılımın yayıncısı başka bir şirket ise, bu Şartlar'ı içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan başka şartlara uygun şekilde yazılımı kullanmanız için size lisans verir. Söz konusu şirket Yazılımı kullanımınıza ilişkin başka şartlar bildirebilir, bu durumda o şartlar bu Şartlar'ın yerine geçmez, ek niteliğinde olur. Ek şartlar ile bu Şartlar arasında herhangi bir ihtilaf olması durumunda bu Şartlar geçerli olacaktır.

6. Yazılımı Kullanımınıza İlişkin Sınırlamalar
6.1. Yazılımı kullanma lisansınız, sadece ilgili Yetkili Sistemlerde ve kişisel amaç için (Disk Tabanlı Yazılım'ın kutusunda, İndirilen Yazılım'ın ürün açıklamasında veya zaman zaman tarafımızdan size başka bir şekilde belirtildiği gibi) ve yalnızca Avrupa'da, Orta Doğu'da, Afrika'da, Hindistan'da, Rusya'da ve Okyanusya'da kullanmak üzere münhasır olmayan, devredilemeyen bir lisanstır.

6.2. Bizden ve yayıncı başka bir şirket ise ayrıca yayıncıdan açık yazılı izin almadan yazılımı ticari olarak kullanamaz, yayımlayamaz, kullanımı için ücret alamaz veya başka bir şekilde halka açık performanslarda kullanamazsınız.

6.3. Yazılımın herhangi bir bölümünü kiralamaya, kiraya vermeye, alt lisansını vermeye, yayımlamaya, değiştirmeye, uyarlamaya veya çevirmeye yetkiniz yoktur.

6.4. Yazılımın öykünmesini yapamazsınız.

6.5. Kanunen izin verilen azami ölçüde, Yazılımın herhangi bir bölümüne ters mühendislik uygulayamaz, kaynak koda dönüştüremez, bileşenlerine ayıramaz, Yazılımdan türev çalışmalar oluşturamaz veya Yazılım nesne kodundan kaynak kod oluşturmaya teşebbüs edemezsiniz.

6.6. Sony Entertainment Network'e bağlı hesaplara, hizmetlere, donanımlara, yazılımlara veya ağlara erişmek veya bunlara müdahale etmek üzere veya Yetkili Sistemler'e ilişkin herhangi bir şifreleme, güvenlik veya yetkilendirme mekanizmasını atlamak veya devre dışı bırakmak için herhangi bir suretle kullanmamalısınız.

7. Yeniden Satış
7.1. Bizim tarafımızdan veya yayıncı başka bir şirket ise o şirket tarafından da açık şekilde izin verilmediği sürece Disk Tabanlı Yazılımları veya İndirilmiş Yazılımları yeniden satmamalısınız.

8. Yaş Derecelendirmeleri
8.1. Yazılımda bir yaş derecelendirmesi varsa, o yaştan küçük olanlar için uygun olmayan içerik barındırıyor demektir. Ebeveyn veya yasal vasî iseniz, PlayStation®Portable, PlayStation®3, PlayStation®Vita veya PlayStation®4 sisteminizde çalışan ve derecelendirmesi belirli bir düzeyin üzerindeki oyunların nasıl durdurulacağı ile ilgili bilgiler için eu.playstation.com/parents adresine bakın.

8.2. Sorumlu olduğunuz bir hesap sahibi veya siz Yazılım'da belirtilen yaş derecelendirmesinin altında bir yaşla kaydolmuşsanız o hesap sahibinin veya sizin söz konusu Yazılımı görüntülemesini, satın almasını veya kullanmasını engelleyebiliriz. Oyun Yazılımlarıyla ilgili olarak, çevrimdışı modlar PlayStation®Portable, PlayStation®3, PlayStation®Vita veya PlayStation®4 sisteminizde oynanabiliyor olsa dahi, oyunun çevrimiçi modlarını kullanan hesap sahibini veya sizi engelleyebiliriz.

9. Gizlilik ve Yazılımı Çevrimiçi Olarak Kullanma
9.1. PSN, Yazılımı çevrimiçi olarak kullanmanıza olanak verir. PSN'i kullandığınızda:
9.1.1. SEN Hesabınızı oluşturduğunuzda Sony Network Entertainment Europe Limited ile imzaladığınız SEN Hizmet Şartları ve Kullanıcı Sözleşmesi ("SEN Hizmet Şartları") bu Yazılım Kullanım Şartları'na ek niteliğindedir ve
9.1.2. Sony Network Entertainment Europe Limited ve biz, sizinle ilgili bilgiler toplayabilir. Kişisel bilgilerinizin nasıl kullanıldığına ilişkin bir açıklama SEN ve PSN Gizlilik Politikası'nda bulunabilir.
SEN Hizmet Şartları ile SEN ve PSN Gizlilik Politikası'nı eu.playstation.com/legal adresinde bulabilirsiniz.
9.1.3. Yazılım size başka bir şirket tarafından lisanslandıysa, sizinle ilgili bilgiler de toplayabilirler ve bunu gizlilik politikalarında açıklarlar.

10. Bir Çevrimiçi Toplulukta nasıl davranılır?
10.1. Yetkili Sisteminiz ve onunla birlikte kullanım için yayınlanmış olan yetkili Yazılımınız, başka kişilerle veya onlara karşı oyun oynamanıza; başkalarıyla iletişim kurmanıza ve etkileşimde bulunmanıza; Yetkili sisteminizdeki bilgileri paylaşmanıza, PSN ve diğer sosyal ağlar yoluyla oyuna ve başka etkinliklere olanak veren topluluk özellikleri sağlayabilir. Topluluk özelliklerini kullanımınız farklı şirketlerin çeşitli sözleşmelerine tâbidir:
10.1.1. bu Şartlar ve
10.1.2. SEN Hizmet Şartları;
10.1.3. SEN ve PSN Gizlilik Politikası; ayrıca
10.1.4. Yazılım yayıncısı tarafından sunulan ek şartlar ve
10.1.5. kullandığınız (ve bir hesaba sahip olabildiğiniz) sosyal ağı işleten şirketin ek şartları.

10.2. Topluluk özelliklerini kullanırken, mesajları, yorumları, resimleri, fotoğrafları, videoları, oyun öğelerini, oyun videolarını ve diğer içerikler ile bilgileri paylaşabilirsiniz ("Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Medya" veya "UGM"). Bunu yaparken, dürüst, saygılı ve diğer insanlara karşı düşünceli bir şekilde davranmalısınız. Saldırgan veya kaba içerikleri paylaşmamalı, topluluk özelliklerini başkalarına zarar vermek veya korkutmak için kullanmamalısınız. Örneğin:
10.2.1. aşağılayıcı veya ırksal, etnik, dini veya cinsel olarak saldırgan nitelikteki içerikleri paylaşmayın;
10.2.2. tehdit veya taciz eden yaklaşımlarda bulunmayın;
10.2.3. hiç kimseyi gizlice takip etmeyin;
10.2.4. başkalarının gizliliğini veya fikri mülkiyet haklarını ihlal eden içeriklere veya malzemelere erişmeyin, kullanmayın veya dağıtmayın
10.2.5. ilgili yasaları ihlal eden etkinliklerde bulunmayın ve
10.2.6. her zaman sağduyulu ve terbiyeli olun.

11. Çevrimiçi Oluşturma ve Paylaşma
11.1. Sizin tarafınızdan oluşturulan ve paylaşılan UGM size ait olur ancak yine de biz ve gerektiğinde ilgili Yazılım yayıncısının UGM'niz üzerinde fikri mülkiyet hakları vardır, dolayısıyla Yazılım yayıncısının ve bizim iznimiz olmadan UGM'yi ticari olarak kullanmayın.

11.2. Bize ve diğer PSN kullanıcılarına; UGM'nizi, PSN Çevrimiçi Kimliğinizi (ve bir ad kullanmayı seçerseniz adınızı) PSN'de, Sony Entertainment Network'te ve Yazılımla ilişkili web siteleri gibi diğer ilgili hizmetlerde kullanma, dağıtma, kopyalama, üzerinde değişiklik yapma, görüntüleme ve yayınlama yetkisi verirsiniz. Ayrıca; size herhangi bir ödeme yapılmaksızın, bize UGM'nizin lisansını verme, satma ve diğer şekillerde ticari olarak kullanma (örneğin, tek başına veya başka UGM ile birlikte UGM'nize erişim abonelikleri satma ve/veya UGM ile bağlantılı reklam gelirlerini alma) ve UGM'nizi PlayStation® ürünlerinin, Yazılım ve hizmetlerinin tanıtımında kullanma hakkını da verirsiniz. Bizim ve diğer PSN kullanıcılarının UGM'nizde değişiklik yapabileceğini ve UGM'nizle ilgili olarak sahibi olabileceğiniz telif haklarından feragat edeceğinizi kabul edersiniz. UGM'nizi yayınlayarak, onun yayınlanmasıyla ilişkili gerekli tüm haklara sahip olduğunuzu ve bu paragrafta belirtilen hakları bize verdiğinizi bildirmiş olursunuz.

12. Çevrimiçi ortamda kötü bir tecrübe yaşarsam ne olacak?
12.1. Hepinizin çevrimiçi topluluğumuzun keyfini çıkarmasını isteriz ancak herkesin uygun şekilde davranacağına ilişkin garanti veremeyiz. Bundan dolayı, siz ve diğer PSN Kullanıcıları'nın etkinlikleri ve UGM'leri konusunda sorumluluk kabul etmeyiz, sizin etkinliklerinizden ve UGM'nizden dolayı başkalarına karşı sorumlu olmayız.

12.2. Kabul edilemez veya uygunsuz davranışlarla karşılaşırsanız, ilgili yayıncıya (söz konusu yayıncı biz olabiliriz) bildirmenizi isteriz.

12.3. Size ve başka kullanıcılara sosyal ağ hizmetlerinde yayın yapma olanağı tanısak da, bu hizmetlerden dolayı herhangi bir sorumluluğumuz yoktur. Bir sosyal ağ hizmetinde kabul edilemez veya uygunsuz davranışlarla karşılaşırsanız, lütfen şikayetlerin bildirilmesi için kullandıkları yöntemi kullanarak durumu sosyal ağ hizmetlerine bildirin.

13. Yayınladığımız oyunların içinden bildirme
13.1. Size Oyunlarımızda ve Yetkili Sistemlerimiz aracılığıyla sağladığımız işlevsellikte (örneğin, PSN mesajlaşma uygulaması) yardımcı olmak için, en çok gerekli olabileceğini düşündüğümüz yerlerde şikayet bildirim mekanizmaları sağladık. Örneğin, PSN'de aldığınız mesajların yanında bir rapor seçeneği ve yayınladığımız her oyunda (oyunun UGM paylaşma seçeneği varsa) oyun içi bildirim araçları görürsünüz. En yakın şikayet bildirim aracını kullanırsanız, raporu gönderirken bize raporunuzu değerlendirmemize yardımcı olacak kanıtları da gönderebilirsiniz. Örneğin:
13.1.1. Bir PSN mesajı bildiriyorsanız, bize raporu gönderirken bildirdiğiniz mesajın ve iliştirilmiş eklerinin bir kopyasını da gönderirsiniz ve
13.1.2. Birisinin oluşturduğu bir oyun öğesiyle veya düzeyiyle ilgili şikayet bildiriminde bulunuyorsanız, bize raporu gönderirken söz konusu öğeyi veya düzeyi de gönderebilirsiniz.
Tabi bu, başka kişilerin de siz ve sizin UGM'niz hakkında şikayet bildiriminde bulunabileceği anlamına gelmektedir.

13.2. Yayınladığımız bir oyunun içinde herhangi bir şikayet bildirim aracı yoksa, bildirimde bulunmak için lütfen eu.playstation.com/griefreporting adresine gidin.

14. PSN'i izler miyiz?
14.1. Evet, ancak tüm PSN etkinliğini izleyemeyiz ve bunu yapacağımıza ilişkin herhangi bir taahhüdümüz yoktur. Ancak size bildirmeksizin, sadece kendi kararımıza bağlı olarak PSN etkinliğinizin bir kısmını veya tümünü izleme, kaydetme ve herhangi bir UGM'nizi yine kendi kararımıza bağlı olarak kaldırma hakkımız saklıdır. PSN'i ve topluluk özelliklerini kullanımınız, 13.1 bölümünde açıklandığı gibi tarafımızdan kaydedilebilir ve ilgili bilgiler toplanabilir veya başka kullanıcılar tarafından bize gönderilebilir. Bu şekilde toplanan bilgiler (örneğin, UGM'niz, sesli ve yazılı iletişimlerinizin içerikleri, oyun oynayışınıza ilişkin video, etkinliklerinizin tarihi ve konumu, adınız, PSN Çevrimiçi Kimliğiniz ve IP adresiniz); yasalara uymak, kendimizin, lisansörlerimizin ve kullanıcıların haklarını korumak, çalışanlarımızın ve kullanıcıların kişisel güvenliğini sağlamak üzere SEN Hizmet Şartları’nın işbu Şartları'nın uygulatılmasını sağlamak üzere tarafımızca veya bağlı şirketlerimizce kullanılabilir. Bu bilgiler polise veya diğer yetkililere verilebilir. Bu Yazılım Kullanım Şartları'nı kabul ederek, bunlara rıza gösterdiğinizi açık şekilde beyan etmiş olursunuz.

14.2. Yetkili Sisteminiz tarafından sağlanan topluluk özelliklerinin ve onunla birlikte kullanmak üzere çıkarılan yetkili Yazılım'ın ilgili sözleşmelere uygun şekilde kullanımı (10.1 maddesinde belirtilmiştir) bu Şartlar'a ait 6.2 ve 6.5 maddelerini ihlal etmez.

15. Çevrimiçi Mağazalar
15.1. Yazılımı çevrimiçi olarak kullanırken, SEN cüzdanınızı kullanarak çevrimiçi bir mağazadan öğe satın alma olanağınız olabilir. Tüm satın alma işlemleri Sony Network Entertainment Europe Limited'ten yapılır ve SEN Hizmet Şartları'na tâbidir. Öğeden öğeye farklılık gösterebileceği için, lütfen her satın alma işlemine ilişkin kullanım haklarını ve yaş derecelendirmelerini kontrol edin. Mağazalar bazı ülkelerde ve bazı dillerde kullanılamıyor olabilir. Bkz. eu.playstation.com/legal.

16. Yazılım Güncellemeleri ve Hizmet Sonu
16.1. Yazılım zaman zaman güncellenebilir ve bu güncellemelerde yeni işlevler eklenebilir veya varolanlar kaldırılabilir.

16.2. Biz ve diğer yayıncılar için bazen bir oyuna yönelik çevrimiçi desteği kaldırmak zorunlu hale gelir. Bu, çevrimiçi çok oyunculu mod ve skor panoları gibi özelliklerin artık kullanılamayacağı anlamına gelir. Bir oyun sadece çevrimiçi olarak kullanılabiliyorsa artık onu kullanamayabilirsiniz.

16.3. Belirli bir oyun için çevrimiçi desteği kaldırmamız gerektiğine karar verirsek, kaldırma kararından en az 90 gün önce, oyun forumları ve eu.playstation.com/gameservers adresinden duyurulmasına çaba gösterilecektir.

16.4. Başka yayıncılar da oyunları için çevrimiçi desteği geri çekebilirler ve size güncellemeler için bakabileceğiniz forumlar veya web siteleri aracılığıyla bildirebilirler.

17. Telif Hakkı Mülkiyeti
17.1. Tüm Yazılımlarda, telif hakkı Sony Computer Entertainment Inc. kuruluşuna ait olan ve özel olarak bize lisanslanmış kitaplık programları bulunur. Yazılım'da başka telif hakları ve fikri mülkiyet hakları da vardır ve bunlar zaman zaman size bildirilebilir.

18. Yazılım Kullanım Şartlarının Uygulatılması
18.1. Yayıncı konumunda olalım veya olmayalım, tüm Yazılımlarla ilgili olarak bu Şartlar'ı uygulatabileceğimizi kabul edersiniz.

Kasım 2013